Dukart olimpinė čempionė, bėgimo žvaigždė iš PAR Caster Semenya yra hiperandrogeniška – taip vadinami žmonės, kurių testosterono kiekis organizme itin didelis, perteklinis. Vis dėlto moteris nepasiduoda ir kovoja prieš taisykles, kurias 2019 m. įvedė lengvosios atletikos organizacija „World Athletics“ (WA), anksčiau vadinta IAAF.

Remiantis jomis, tokioms moterims kaip Semenya draudžiama dalyvauti varžybose, nebent joms prieš tai būtų atliekamos medicininės intervencijos, kad būtų sumažintas testosterono kiekis organizme ir jos atitiktų „subjektyvius moteriškumo standartus“.

Dar 2023-iųjų pabaigoje sportininkė CNN sakė, kad norėdama dalyvauti tarptautinėse varžybose privalėjo vartoti testosterono kiekį kraujyje mažinančius vaistus, o tai buvo „tikras pragaras“ ir neigiamai paveikė jos sveikatą.

Praėjusių metų liepą Semenya pateikė apeliacinį skundą Europos Žmogaus Teisių Teismui. Ji siekė, kad būtų panaikinti testosterono apribojimai. Dukart olimpinė čempionė pasiekė savo ir apeliaciją laimėjo.

Kaip „Human Rights Watch“ ir ekspertai teigė Europos teismui pateiktame pranešime, 2019 m. taisyklėse įformintas „savavališkas moterų kūno tikrinimas yra žeminantis ir pažeidžiantis privatumą. Tokie reglamentai nesuderinami su pagarba moterų teisėms į kūno neliečiamybę, laisvę nuo žiauraus ir žeminančio elgesio, teisę į orumą ir nediskriminavimą“.

„Tu niekada nesijauti laiminga. Dėl to jautiesi blogai, tave pykina, ištinka panikos priepuoliai. Tavo organizme ima susidaryti kraujo krešuliai. Skrandis dega, daug valgai, negali miegoti. Kasdien daug prakaituoji. Tarsi kasi sau duobę, matuojiesi karstą. Tas laikas nebuvo lengvas – jis buvo labai sunkus“, – savo emocijomis dalijosi Semenya.

Caster Semenya

Savo ruožtu Pasaulinė lengvosios atletikos federacija pareiškime tikino, kad priimdami sprendimus jie vadovaujasi taisyklėmis ir atliktų išsamių tyrimų duomenimis.

„Pasaulinė lengvosios atletikos federacija turi daugiau nei dešimtmetį rinktų tyrimų rezultatus. Jie rodo, kad didelis testosterono kiekis suteikia nesąžiningą pranašumą moterų kategorijoje“, – CNN teigė federacija.

Išleido knygą, kurioje aprašė savo patirtį

Savo pernai išleistoje knygoje „The race to be myself: a memoir“ Semenya aprašo žalingą vaistų poveikį jos kūnui ir sako norinti pasinaudoti šia komunikavimo forma, kad kitoms jaunoms moterims netektų patirti to paties.

„Sakyčiau, kad tai buvo pragaras, nes kiekvieną dieną gyvenau jausdama stresą“, – CNN žurnalistei pasakojo sportininkė.

Semenya 2012 ir 2016 m. olimpinėse žaidynėse iškovojo aukso medalius 800 m bėgime, tačiau pagal 2019 m. Pasaulio lengvosios atletikos taisykles, norėdama varžytis kitose tarptautinėse varžybose, ji turėjo vartoti testosterono kiekį mažinančius vaistus. Caster atsisakė tai daryti. Dėl taisyklių pakeitimo ji negalėjo bėgti savo distancijos 2021 m. Tokijo olimpiadoje.

Semenya niekada neslėpė savo kūno ypatybių, vis dėlto tvirtino, kad sportininkės su didesniu testosterono kiekiu kraujyje neturi pranašumo sporte.

„Gimiau moterimi, bet neturiu gimdos, kiaušintakių. Man nėra ir menstruacijų“, – prisipažino Semenya.

„Taip, aš kitokia, bet dėl to nesu mažiau moteris. Esu ten, kur esu – ir tik dėl atsidavimo, sunkaus darbo, disciplinos ir visų kitų dalykų“, – pridūrė ji.

„Vis dėlto genetiškai tai yra kažkas, ko, galima sakyti, nepavyksta kontroliuoti“, – tikino bėgikė.

Caster Semenya

Garsi bėgikė taip pat ne kartą sulaukė prieštaringų nuomonių. Ją palaikė tokios pasaulinio garso sportininkės kaip teniso žvaigždė Martina Navratilova, vis dėlto britų bėgikė Lynsey Sharp su ašaromis akyse sakė, kad jai ir kitiems buvo „sunku“ varžytis su Semenya.

L. Sharp apsipylė ašaromis, kai 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse stebėjo, kaip L. Semenya iškovoja pergalę.

Naujas gyvenimo skyrius

32-ejų Semenya CNN sakė, kad jautėsi pasirengusi parašyti knygą apie savo gyvenimą, tačiau pripažino, kad ankstyvame amžiuje susidurti su klausimais apie savo lytiškumą buvo sunku.

Knygoje ji rašo, kad jai buvo 18 metų, kai pirmą kartą susidūrė su Pasaulio lengvosios atletikos federacijos kontrole. Semenya apibūdina šį momentą kaip „pakeitusį gyvenimą“.

„Sunku, kai tau vos 18 metų, o tau sako, kad „nesi pakankamai moteriška“. Visą vaikystę buvau moteris nepaisant to, kad mano kūnas kiek kitoks“, – sakė ji.

„Manau, kad išdrįsau atsiverti dėl patirto pažeminimo, neteisybės ir žmonių, kurie su manimi elgėsi nepagarbiai. Man buvo svarbu suprasti, kas aš esu, atskleisti savo tapatybę ir nešti žinutę, kad galėčiau atstovauti savo šaliai“, – teigė ji.

Semenya pabrėžė, kad ir toliau „gins tai, kas teisinga“ moterų sporte. Anot CNN, tai įrodo, kad viena labiausiai dominuojančių bėgikių dar nenusigręžė nuo mylimo sporto, nors šiemet Paryžiaus olimpiadoje ir nedalyvauja.

Augina dvi atžalas

2020-iais C. Semenya socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „Twitter“ paviešino kelias nuotraukas, leisdama fanams ir sekėjams patiems padaryti išvadas, kad ji su savo žmona Violeta Raseboya susilaukė vaiko.

Ant vienos nuotraukos su vaikišku drabužėliu yra užrašas: „Aš atvykau“. Kita nuotrauka – su vaikiškais „Nike“ bateliais.

2022-iais pora susilaukė ir antrosios atžalos.

C. Semenya savo ilgametę partnerę V. Raseboyą vedė 2017 metų sausį, per savo 26-ąjį gimtadienį. Nuotaka tuomet dėvėjo baltą puošnią suknelę.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)