Kodėl vėluoja mėnesinės?

Normalus mėnesinių ciklas yra 21–35 dienos, o kraujavimo trukmė gali svyruoti nuo 2 iki 7 dienų. Pirmieji 3–5 m. nuo mėnesinių pradžios ir paskutiniai 10 m. iki menopauzės pradžios – laikas, kai dažniau stebimi ciklo trukmės pokyčiai. Pastoviausia moterų ciklo trukmė yra 20–40 metų amžiaus, tada ciklas būna 28 (+-7) dienos. Vėlavimas „be priežasties“ dažniausiai yra apie 7 dienas. Ciklas neturėtų būti ilgesnis nei 35 dienos. Jei ciklas nuolatos yra ilgesnis, reikėtų kreiptis į specialistą. Taip pat ciklas neturėtų būti trumpesnis nei 21 diena.

Viena dažniausių priežasčių, kodėl vėluoja mėnesinės – priaugtas arba sumažėjęs svoris. Jei pastaruoju metu netekote ar priaugote 10 proc. ar daugiau savo kūno svorio, menstruacijų galite ir nesulaukti. Dėl ryškių svorio pokyčių išsiderina estrogenų kiekiai ir jūs galite nesubrandinti kiaušinėlio. Dėl šios priežasties sutrinka menstruacijų ciklas.

Kita priežastis – intensyvus sportas. Apkrovos jūsų kūnui gali sutrikdyti menstruacijų ciklą, ypač tada, jei tai eina koja kojon su lieknėjimu.

Ciklą sutrikdyti gali ne tik fizinis, bet ir psichinis stresas. Jei darbe išgyvenate itin įtemptą laikotarpį ar bandote išspręsti sudėtingą asmeninę problemą, nenustebkite, jei tą mėnesį jūsų menstruacijos vėluos. Kai stresas praeina ar problema išsprendžiama, jūsų ciklas turėtų grįžti prie įprasto ritmo.

Dėl nereguliarių menstruacijų ciklo kartais gali būti kalti tam tikri vaistai, pavyzdžiui, antidepresantai, chemoterapijos vaistai, kai kurios kontraceptinės priemonės. Nutraukus kontraceptinių hormoninių piliulių vartojimą, taip pat gali sutrikti ciklas: kartais prireikia kelių mėnesių, kol jis grįžta į įprastas vėžes.

Menstruacijoms įtaką gali daryti ir moters amžius. Artėjant menopauzei, mėnesinių ciklas tampa nereguliarus. Perimenopauzė yra periodas, kai jūsų organizmas natūraliai pradeda ruoštis menopauzei, kuriai atėjus, menstruacijos dingsta visam laikui. Daugumai moterų perimenopauzė prasideda menstruacijų ciklo sutrikimais sulaukus 40 metų, bet ji gali prasidėti ir anksčiau. Taip pat mėnesinės gali būti nereguliarios paauglėms. Prasidėjus pirmosioms mėnesinėms, normalu, jei iš pradžių jos nepasikartoja kitą mėnesį. Moters kūnui bręstant, mėnesinės turėtų tapti reguliarios.

Nereguliarios mėnesinės – dėl ligų

Nereguliarios mėnesinės gali būti ir dėl ligų. Menstruacijų ciklui įtakos gali turėti pernelyg aktyvi ar per mažai aktyvi skydliaukė. Jei nėštumo galimybė atkrinta, gydytojas turi patikrinti jūsų skydliaukės veiklą. Jums gali būti skirtas kraujo tyrimas skydliaukės hormonams patikrinti. Jei skydliaukės veikla iš tikrųjų bus sutrikusi, gydytojas paskirs vaistus, kurie sureguliuos jūsų hormonus.

Tam tikros lytiškai plintančios infekcijos taip pat gali išderinti moters ciklą. Lytinės infekcijos, tokios kaip chlamidijos ir gonorėja, yra gana dažnos. Šios bakterinės infekcijos paprastai nesukelia simptomų, bet gali sutrikdyti menstruacijų ciklą.

Policistinių kiaušidžių sindromas yra dažna būklė, kurią sukelia hormoninis disbalansas. Ja serga 1 iš 10 moterų, o jų mėnesinių ciklas gali sutrikti. Endometriozė taip pat gali išderinti mėnesinių ciklą, ji atsiranda, kai į gimdą panašus audinys pradeda augti už gimdos ribų tokiose srityse kaip kiaušidės, pilvas ir žarnynas.

Nekontroliuojamas arba nenustatytas diabetas lemia, kad cukraus kiekis kraujyje yra nuolat didesnis nei įprasta. Viename tyrime nustatyta, kad daugeliui 2 tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių menstruacijos buvo nereguliarios.

Kad mėnesinės prasidėtų anksčiau


Svarbu pabrėžti, kad bet kokie eksperimentai su menstruacijų ciklo trukme yra pavojingi, nes pertraukia natūralius fiziologinius procesus, ir nėra aišku, kaip organizmas reaguos į tokį įsikišimą. Vis dėlto yra būdų, kurie gali pareguliuoti ciklo eigą.

Pirma, jeigu vartojate hormonines kontraceptines piliules, tiesiog nustokite jas gerti keliomis dienomis anksčiau, negu priklauso pagal schemą. Pertraukos metu prasidės menstruacijos, o pertraukai pasibaigus, pradėkite gerti piliules iš naujos pakuotės. Prieš tai nepamirškite pasikonsultuoti su gydytoju dėl galimų komplikacijų.

Manoma, kad menstruacijas gali paskatinti taurė raudonojo vyno ir karšta vonia arba sauna antroje ciklo pusėje, taip pat vonelė kojoms su garstyčiomis. Tačiau būkite atsargios, nes itin aukšta vandens ar pirties temperatūra kartais sukelia stiprų kraujoplūdį.

Tikima, kad mėnesinės gali anksčiau prasidėti pavartojus ir žolelių nuovirų: tam tinka petražolės, bitkrėslės, debesylo šaknų nuoviras, mėlynosios rugiagėlės, vaistinė verbena.

Ką reiškia gausios mėnesinės?


Jeigu higieninius paketus reikia keisti kas 1-2 valandas, tai – požymis, kad mėnesinės gausios. Priversti sunerimti turėtų ir šie požymiai: higieninių priemonių keitimas naktį, besitęsiantys spazminiai skausmai menstruacijų metu, kraujavimas ar tepliojimas tarp jų. Į gydytoją reikėtų kreiptis nedelsiant, jeigu menstruacijos prasideda kraujo pliūpsniais, yra su krešuliais, intervalas tarp jų, skaičiuojant nuo pirmos ankstesnių mėnesinių dienos iki kitų, trumpesnis nei trys savaitės, kraujas pasirodo tarp menstruacijų.

Dažniausiai menstruacijos būna gausios dėl organinių priežasčių (gimdos polipai, miomos, adenomiozė, piktybiniai navikai ir kt.) ir dėl sutrikusios hormonų pusiausvyros pradėjus vešėti gimdos gleivinei.

Remiantis statistika, gausus menstruacinis kraujavimas, arba menoragija, vargina kas penktą vaisingo amžiaus moterį.

Kaip sustabdyti užsitęsusias mėnesines?


Seksas arba masturbacija, pasibaigiantys orgazmu, gali paskatinti gimdos susitraukimus, o dėl šios priežasties per makštį iš organizmo pasišalins daugiau menstruacijų kraujo. Nors mokslinių įrodymų, patvirtinančių šio metodo veiksmingumą, nėra, pašalinio poveikio taip pat nėra.

Raumenų darbas sporto metu taip pat gali paskatinti organizmą iš gimdos išskirti daugiau kraujo ir tokiu būdu sumažinti mėnesinių trukmę. Be to, kai kurioms moterims sportas gali padėti sumažinti pilvo spazmus.

Venkite naudoti tamponus: tamponai sugeria menstruacijų kraują, tačiau kartu jie gali ir šiek tiek blokuoti kraują makštyje, dėl ko kraujavimo trukmė gali prasitęsti. Įklotai nekliudo menstruacijų kraujui išbėgti, tad kai kurios moterys pastebi, kad naudojant įklotus mėnesinės pasibaigia greičiau.

Ką reiškia skausmingos mėnesinės?


Dažniausiai skausmingas mėnesines yra dėl biologiškai aktyvių medžiagų – prostaglandinų – sintezės. Šios medžiagos gaminamos įvairiuose audiniuose, tačiau ypač didelė jų koncentracija aptinkama gimdos gleivinėje.

Tiesa, menstruacijų metu jaučiamas skausmas gali signalizuoti ir apie rimtesnes bėdas. Jį gali lemti ir gimdos arba kitų mažojo dubens organų patologija. Tokie pakitimai, kaip gimdos vystymosi anomalijos, gimdos raumenyje esantys endometriozės židiniai, miomos, dėl buvusių operacijų susiaurėjęs gimdos kaklelio kanalas, mažojo dubens uždegiminiai bei sąaugiminiai pakitimai, kiaušidžių cistos, endometriozė, šlapimo pūslės patologija gali būti skausmingų mėnesinių priežastimi. Kartais skausmingas mėnesines gali sukelti ir gimdoje esanti spiralė.

Mėnesinės

Ar galima mylėtis per mėnesines?


Galima, bet reikia įvertinti keletą faktorių. Jei turite nuolatinį partnerį, seksas jums nekelia jokios rizikos. Užtenka laikytis elementarių higienos reikalavimų. Žinoma, vertėtų palaukti, kol praslinks nemaloniausios, gausiausios ir skaudžiausios dienos.

Moteriai itin svarbūs du momentai – estetika ir sveikata. Todėl, jeigu jau taip susiklostė aplinkybės, mylėkitės mėnesių pradžioje arba pabaigoje. Bet kokiu atveju pasitieskite rankšluostį, pasidėkite šalia servetėlių. Geriausia padėtis – moteris apačioje; tada išskyros nebus tokios gausios. Žinoma, po dušu mylėtis – irgi variantas.

Kad užkirstumėte kelią nemalonioms pasekmėms, mylėdamiesi naudokite prezervatyvą. Paradoksas, tačiau jei mėnesinės skausmingos, seksas gali sumažinti skausmus bei dirglumą, taip pat mėnesinės nebebus tokios gausios, anksčiau baigsis. Tačiau labai įmanoma, kad seksas gali paveikti ir priešingai, todėl geriau sekite ir klausykite savo organizmo.

Ar galima pastoti per mėnesines?


Kai kurios moterys mano, kad mėnesinių metu pastoti tiesiog neįmanoma, nes kūnas kaip tik tuo metu atsisveikina su neapvaisintu kiaušinėliu. Todėl sekso metu jaučiasi labiau atsipalaidavusios, patiria daugiau malonumo.

Menstruacijos yra natūrali moters endokrininių liaukų veiklos išraiška, rodanti, kad organizme vyksta fiziologiniai procesai. Daugeliui moterų jos trunka nuo trijų iki septynių dienų. Jau trečią dieną ima augti progesterono ir estrogeno lygis ir siekiama atkurti endometriumą (vidinį gimdos sienelės sluoksnį). Jūsų šansai pastoti: beveik nulis. Vis dėlto tikimybė vis tiek yra.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją