Vyrai laužo stereotipus – vis dažniau dietų ir gražaus kūno kulto vaikosi ne moterys, o stiprioji lytis. Specialistams kelia nerimą, kad rezultatų kartais siekiama drastiškomis priemonėmis.
Sausakimšos sporto salės, bėgiojančiųjų pagausėjimas viešose vietose ir vis aktualesnė dietų tema signalizuoja apie pavasarį ne tik kalendoriuje. Pastaruoju metu patekti pas gydytoją dietologą – misija neįmanoma. Talonai išdalinti du mėnesius į priekį.
Klaipėdos universiteto ir Respublikinės Klaipėdos ligoninių gydytoja dietologė Justina Linauskaitė-Kekė patvirtina, kad tam tikros pacientų grupės suaktyvėjimą jaučia jau nuo žiemos pabaigos.
Mesti svorį – ilgalaikis darbas
„Dirbu valstybiniame sektoriuje, tad mano pacientai dažniausiai būna tie, kuriems nutukimas nustatomas kaip liga. Sergantieji nutukimu kreipiasi visus metus. Dažniausiai šiuos pacientus siunčia juos prižiūrintys gydytojai specialistai: neurologas, kardiologas, šeimos gydytojas“, – aiškina J. Linauskaitė-Kekė.
Dietologė pastebi, kad vėlyvą žiemą ir pavasarį padaugėja moterų, kurios kreipiasi dėl svorio kontrolės savo iniciatyva. Dažniausiai tai būna dailiosios lyties atstovės iki 50 metų, tačiau tarp tokių pacientų netrūksta ir vyrų iki 40–45 metų amžiaus. Pasak gydytojos, su per didelio svorio problema susiduriama, kai įsisukę į darbus žmonės pamiršta normaliai maitintis, valgo daug perdirbto maisto arba, atvirkščiai, nieko nevalgę visą dieną atsigriebia vakare.
„Pagrindinė tokių pacientų problema – režimo nebuvimas ir persivalgymas vakare. Gydytojo dietologo tikslas nėra dieta. Jis stengiasi suformuoti sveikos mitybos įpročius: pataria, kokius produktus rinktis ir ko vengti, kaip skaityti etiketes, laikytis dienos režimo. Mesti svorį – ilgalaikis darbas. Geresnių rezultatų pasiekia tie, kurie motyvuoti patys“, – pasakoja gydytoja.
Tikisi stebuklingų piliulių
Pasitaiko pacientų, kurie atėję pas dietologą būna išsikėlę tikslą per mėnesį atsikratyti 10 kilogramų, tačiau nepasiekę trokštamo rezultato viską meta. Tokių pacientų netenkina per mėnesį nukritęs 1 ar 2 kilogramai, nors gydytojai tai vertina kaip sveikatai palankų ženklą, ir, atvirkščiai, kai svoris per mėnesį nukrenta daugiau nei penkis kilogramus, spėjama, kad pacientas gana stipriai save riboja ir ilgai taip neatlaikys. Gydytoja dietologė paaiškina: greitai numesti kilogramai greitai ir sugrįžta.
„Taip, pacientai tikisi, kad dietologas paskirs kokią stebuklingą dietą ar vaistą, kuris greitai ir be pastangų padės atsikratyti nereikalingo svorio. Dar kiti reaguoja taip: tai čia viskas žinoma! Mes tikėjomės, kad dietologas padarys stebuklą. Į šią kategoriją dažniau patenka vyresni, gretutinių ligų turintys pacientai. Jaunesni labiau suvokia, kad be paties pastangų rezultatų nebus, jie savimi labiau rūpinasi profilaktiškai“, – pažymi J. Linauskaitė-Kekė.
Egzistuoja dietų mados
Pasak gydytojos dietologės, dietų mados turi tam tikros įtakos pacientams, trokštantiems džiaugtis mažesnėmis kūno apimtimis. Ne taip seniai „ant bangos“ buvo keto dieta, dieta be gliuteno, šiek tiek išsikvepiantis, bet vis dar madingas išlieka protarpinis badavimas. Tačiau gydytoja pažymi, kad turima informacija ne visada atitinka realybę: pavyzdžiui, yra manančiųjų, kad dieta be gliuteno – tai cukraus atsisakymas.
„Neturinčiam gretutinių ligų ankstyva vakarienė iki 18 val. padeda kontroliuoti svorį, bet kartais žmonės protarpinį badavimą interpretuoja savaip: žinodami, kad nuo tam tikros valandos nebegalės valgyti, suvalgo dvigubai daugiau, nei reikia. Arba atsisako pusryčių, suvalgo sočius pietus, o vakare kalorijų deficitą bando kompensuoti per didelėmis porcijomis. Jei vakare valgoma sočiai ir gausiai, sunku pasiekti gerų rezultatų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad angliavandenių metabolizmas vakare yra lėtesnis. Tai reiškia, kad vakare virškindamas angliavandenius, organizmas sudegina mažiau kalorijų nei pirmoje dienos pusėje. Kalorijų perteklius virsta riebalais“, – aiškina specialistė.
Ar pacientai nepasiklysta informacijos gausoje? Pasak J. Linauskaitės-Kekės, dėl mitybos labiau pasiklystama, kai nustatoma tam tikra liga, pavyzdžiui, onkologinė. Kai norima atsikratyti nereikalingų kilogramų, informacijos pakanka. Trūksta tik ryžto žengti pirmą žingsnį. Kita klaida – nesulaukus greitų rezultatų nuleidžiamos rankos. „Sveikas svorio metimas neduoda greitų rezultatų“, – įspėja gydytoja.
Norintiems vasarą pasitikti dailesnėmis kūno linijomis dietologė patarė valgyti kuo daugiau augalinės kilmės produktų ir sotumo jausmą teikiančių baltymų. „Kai atšyla oras, geriausia vakarinį šaldytuvo durų varstymą iškeisti į namų durų varstymą. Išeikite bent pasivaikščioti“, – linkėjo pašnekovė.
Alpsta per treniruotes
Pavasarį sporto klubai būna sausakimši. Pagal aktyvumo pikus išskiriami sausio ir balandžio mėnesiai, o štai gegužei persiritus į kitą pusę ar kaitriau pašvietus pavasario saulei sportuojančiųjų pastebimai sumažėja.
Sporto klubas „Impuls“ grupinių treniruočių trenerė Žaneta Valainienė apgailestauja, kad protarpinis sportas vis dar madingas: pavasarį padaugėja klientų, o nuolatiniai padidina treniruočių skaičių. Kai kurie vietoj trijų kartų per savaitę pradeda sportuoti vos ne kasdien po du kartus per dieną.
„Liūdna, kai žmonės vis dar galvoja, kad per mėnesį kūną įmanoma drastiškai pakeisti. Šiais laikais sportas turėtų būti kaip asmens higiena tam, kad suaktyvintume kūną, pasipildytume laimės hormonais“, – aiškina Ž. Valainienė.
Siekdamos idealių kūno linijų jaunos merginos prieš vasarą ar laukiantį svarbų gyvenimo įvykį pradeda net badauti, tad nelieka jėgų sportui, kartais net pradedama alpti treniruočių metu.
Trenerė įžvelgia naują tendenciją – dar drastiškiau dietų laikosi vyrai. Kai kurie pernelyg ribodami save net peržengia sveiko proto ribas. Ž. Valainienė spėja, kad vyrus taip veikia ne tiek pavasaris, kiek psichologinės problemos, skyrybos ar kiti gyvenimo pokyčiai. „Sporto poveikis panašus kaip alkoholio ar narkotinių medžiagų: jei patinka sportuoti ir žmogus pamato rezultatą, jis nori dar ir dar. Tačiau toks požiūris vėliau ar anksčiau sukelia perdegimą“, – atkreipia dėmesį trenerė.
Ji patarė pradėti po truputį: sportuoti ir sveikai maitintis dvi dienas per savaitę, palaipsniui didinant santykį. „Gyvenimas pernelyg gražus, kad alintume save sportu ar dietomis“, – įsitikinusi Ž. Valainienė.
Padidėja papildų paklausa
„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pastebi, kad pavasarį dažnai turime daugiau motyvacijos sveikiau gyventi – rūpintis visaverte mityba ir reguliariai sportuoti. Tačiau lygiai taip pat įsibėgėjant pavasariui kasmet vaistinėse sulaukiama daugiau žmonių, ieškančių priemonių lieknėjimui. Jie ieško skaidulų, ypač balkšvojo gysločio sėklų luobelių, probiotikų ar maisto papildų, kurių sudėtyje būtų obuolių sidro acto.
„Nors žmonės vaistinėse ieško maisto papildų lieknėjimui, svarbu nepamiršti, kad vien jų norimam rezultatui ne visada gali pakakti. Maisto papildai lieknėjimui gali pagerinti medžiagų apykaitą, tačiau lygiagrečiai svarbu reguliariai mankštintis ir sveikai maitintis. Norint palengvinti žarnyno veiklą, į mitybą reiktų įtraukti skaidulas. Jų galima pasisavinti iš viso grūdo produktų, ankštinių daržovių, vaisių ir daržovių“, – pataria vaistininkė.
J. Aleknienė siūlo rytą pradėti nuo šilto vandens stiklinės su citrina. Šis derinys gali padėti pašalinti toksinus iš organizmo, pagerinti kepenų veiklą, stiprinti imunitetą, padidinti energijos kiekį bei pagerinti nuotaiką. Reikėtų nepamiršti išgerti ir pakankamai vandens. Norint žinoti, kiek tiksliai reikia išgerti vandens, moterys turėtų 0,037 l padauginti iš savo svorio, o vyrai – 0,035 l.
Badą kompensuoja kvaišalais
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichosomatinio skyriaus vedėja gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė Jolanta Daiva Baliūnienė pažymi, kad pastarąjį dešimtmetį visi pacientai nepriklausomai nuo lyties vienokiu ar kitokiu būdu rūpinasi savo svoriu, kartais peržengdami ir sveiko proto ribas. Gydytoja nerimauja, jog perdėta svorio kontrole rūpinasi vis jaunesni žmonės.
„Blogiausia, kad kūno svoriu rūpinamasi ne dėl sveikatos, o dėl primestų, visuomenėje paplitusių grožio kanonų. Daugeliui žmonių nėra išlavintas kritinis mąstymas, tad pasiduodama bandos jausmui“, – sako psichiatrė.
Ji taip pat pastebi, kad gerokai padaugėjo savo svoriu besirūpinančių įvairaus amžiaus vyrų. Badauti yra sunku, tad dažnas vyras įninka į narkotines medžiagas arba alkoholio vartojimą, taip bandydamas kompensuoti norą gražiai atrodyti.
Dietos paveikia psichiką
Ilgalaikės svorio korekcijos baigiasi sudėtingomis pasekmėmis. Dietų laikymasis labiausiai atsiliepia jaunoms merginoms: dažna jų tampa nevaisinga dėl neišsivysčiusios gimdos, sutrikusios hormonų pusiausvyros, tad prireikia pagalbinio apvaisinimo arba tenka įsivaikinti. Vyrams kyla potencijos problemų.
„Laikantis dietų psichika nukenčia bet kuriuo atveju. Tiek moterys, tiek vyrai tampa neurotinėmis, neprognozuojamomis, sudirgusiomis, piktomis, nepasitenkinimo kupinomis asmenybėmis“, – pasekmes vardija Psichosomatinio skyriaus vedėja.
Tarp bandančiųjų žudytis, žaloti save dominuoja pilnesnio sudėjimo paauglės ir moterys, kurioms eilinį kartą nelabai pavyksta numesti svorio arba kilogramai sugrįžta po bado dietos. Dabar jau pavieniai atvejai, kai dėl išsekimo badaujančias moteris ištinka klinikinė mirtis – medicinos pažanga padeda išsaugoti jų gyvybes.
Paklausta, kas padėtų išeiti iš užburto dietų rato, specialistė patarė mažiau lindėti socialiniuose tinkluose ir vadovautis kritiniu mąstymu.