Su Tadu (tikri vardas ir pavardė redakcijai žinomi – DELFI) susitinkame ryte, iškart po vyro naktinės pamainos darbe. Tačiau, tikina jis, miego visai nenori – 25-erius metus aktyviai narkotines medžiagas vartojęs Tadas siekia pasidalinti savo istorija ir taip padėti sergantiems priklausomybės ligomis.

Dar mokiausi mokykloje, bet vietoj pamokų eidavau prie parduotuvės stovėti su chronciais.
Tadas

„Naudoju anoniminių alkoholikų programą, nors esu narkomanas. Gyvenimas parodė, kad mano asmenybė sugriovė mano gyvenimą. Žmogaus egoizmas yra labai subtilus dalykas. Jis visada gyvas, auga.

Žmonės dažniausiai į anoniminių narkomanų grupę ateina pasitaisyti gyvenimo. Jeigu kažkur sustoja, nepašvenčia gyvenimo pagalbai kitiems, egoizmas progresuoja. Vienintelis būdas man gyventi – aplenkti egoizmą, dar labiau padėti kitiems“, – sako pirmosios Lietuvoje anoniminių narkomanų draugijos įkūrėjas.

Priklausomybė nuo narkotikų

Versdavo gerti alų su žaliu kiaušiniu

Ramiai gurkšnodamas juodą kavą Tadas pradeda pasakoti savo istoriją: pašnekovas pabrėžia, kad neieško kaltų, bet dėl tam tikrų gyvenimo aplinkybių, galbūt genetikos, Tadas dar jaunystėje įgijo charakterio bruožų, kurie vėliau jam gyvenime „pasitarnavo“ tempdami jį į dugną.

Visi žmonės norėjo iš manęs atimti problemų sprendimo būdą, vietoj to kišdami kažką savo. Reikia eiti į mokyklą? Pasigėriau ir nebereikia eiti. Reikia dirbti? Įsidūriau, nebereikia eiti dirbti. Nieko nebereikia, viskas gerai.
Tadas

„Pavyzdžiui, nors mokykloje mokiausi puikiai, grįždamas namo visada galvodavau, ką man reikės pasakyti. Netenkino mano būsena, jaučiausi nejaukiai realybėje. Kažkodėl niekada nesakiau tiesos. Mano gyvenimas toks iškreiptas ir prasidėjo“, – pasakoja Tadas.

Jis sutinka, kad tokia reakcija buvo grįsta ne tik nepasitenkinimu, bet ir baime. Anot pašnekovo, dabar tokias šeimas kaip jo vadina disfunkcinėmis.

„Mano tėvai buvo išsiskyrę. Mama, įtariu, kad irgi alkoholikė. Ji parsinešdavo po darbo alaus ir man tvirtindavo, kad alaus stiklinė su žaliu kiaušiniu dugne ir grietine ant viršaus yra sveika. Ji gerdavo tą alų ir man duodavo. Tarybiniais laikais buvo daug tautos girdymo mitų“, – atvirai sako jis.

Alkoholizmas Rusijoje

Vyras pasakoja, kad jo šeimą likimas blaškė iš miestelio į kaimą, iš kaimo į miestą. Vienintele gyvenimo konstanta Tadui greit tapo alkoholis. „Kai 12 metų pradėjau lupti, nebuvo jokio įsibėgėjimo. Iškart dėjau stačia galva. Prisigėriau tiek, kad negalėjau namo pareiti, o namie niekas nė pusės žodžio nepasakė“, – pamena Tadas.

Tadas pasakoja, kad su mama nuomavosi porą kambarių dideliame name. Šeimininkai, sako Tadas, turėjo vaikų. „Namuose buvo už mane vyresni bachūrai. Aš su jais kortomis žaisdavau, rūkydavau. Jie šeštadieniais prieš šokius butelį darydavo, bet manęs nepriimdavo.

Šeštadieniais žiūrėdavau į tas duris ir galvodavau, kada gi mane priims. Gyvenau laukimu. Nieko taip gyvenime nelaukiau, – Tadas staiga giliai įkvepia ir po kelių sekundžių tęsia pasakojimą. – Man nereikėjo Kalėdų senio, pasaulio futbolo čempionato, man reikėjo, kad jie mane priimtų“.

Tačiau, sako Tadas, pirmą kartą jis pasigėrė be jų pagalbos. Nuo tada prasidėjo pinigų taupymas, nevalgymas mokykloje ir prašymas, kad kas nupirktų degtinės butelį ir pakelį „Kosmoso“ cigarečių.

Rado problemų sprendimo būdą

Alkoholio vartojimas taip užvaldė Tado gyvenimą, kad vyras dar 17 metų jau stovėjo prie parduotuvės. „Mokiausi mokykloje, bet vietoj pamokų eidavau prie parduotuvės stovėti su chronciais“, – ironiškai šypteli Tadas. Tačiau, sako jis, mokyklą baigė, nors egzaminus laikė girtas.

Alkoholizmas Rusijoje
Išgeri ir pasidaro dar blogiau, nepaleidi tos problemos. Ir tą kaimyną, kuris sėdi šalia, man jį norisi pridaužyti. Bet žinau, kad turi suveikti. Bandau tą patį mechanizmą, žinau, kad tai veikia, darau tai – neveikia. Kaip gyventi, kai apima siaubas?
Tadas

Niekas, pamena Tadas, jam negalėjo padėti: iš mokyklos veždavo į blaivyklą, iš blaivyklos namo, nes nepilnamečio priimti negali.

Šiandien darbe Tadas kiekvieną dieną susiduria su įvairiausiomis socialinėmis problemomis bei jų sprendimo būdais. Pasiteirauju, ar jo nuomone, nūdienų sistema būtų galėjusi jam padėti. „Tas pats būtų. Kuo skiriasi paprasti žmonės nuo priklausomų? Paprastų žmonių problema yra alkoholis. Man alkoholis niekada nebuvo problema, narkotikai irgi. Tai buvo problemų sprendimo būdas.

Visi žmonės norėjo iš manęs atimti problemų sprendimo būdą, vietoj to kišdami kažką savo. Reikia eiti į mokyklą? Pasigėriau ir nebereikia eiti. Reikia dirbti? Įsidūriau, nebereikia eiti dirbti. Nieko nebereikia, viskas gerai“, – įsijautęs pasakoja Tadas.

Alkoholis, narkotikai pastebi Tadas, buvo jo „jungiklis“ su pasauliu.

„Jungiklį“ Tadas apibūdina kaip kopėčias, kurios leidžia jam pereiti per prarają, kuri jį skiria nuo kitų žmonių. „Priklausomo žmogaus savijauta maždaug tokia: atsikeliu ryte, atsisėdu ant stalo, susidedu kojas ant dujinės viryklės ir žiūriu pro langą. Matau žmones, kurie eina į darbą, vežioja vaikus. Ir man su jais nepakeliui. Nesuprantu jų, kodėl jie taip gyvena. Jie gyvena nesąmonę.

Perdozavau. Man ta būsena nepatiko, bet problemų daug, neturiu, kur dėtis pasaulyje.
Tadas

Kol esu nepavartojęs, mane nuo viso pasaulio skiria praraja. Vos tik suvartoju bet kokios medžiagos, ji nutiesia kopėčias per prarają. Atsiduriu kartu su jais, viskas tvarkoje. Tą būseną bandau išsaugoti bet kokia kaina“, – paaiškina Tadas. Jis pabrėžia, kad priklausomybė – tai vienatvės liga.

Visą gyvenimą, tikina Tadas, jis ieškojo „jungiklio“. „Susipykstu, trenkiu durimis, išeinu, ateinu į bariuką, pripila man šimtą. Išgeriu. Piktas, nematau, kas darosi. Staigiai dar šimtą išgeriu. Išsitraukiu cigaretę, užsirūkau. „Jungiklis“ įsijungia ir mano kaimynas pasirodo mielas, su juo visai noriu pabendrauti.

Aplinkui gražios moterys, kodėl nepabendrauti? Dar šimtą ir aš su jomis jau šoku, skaldau anekdotus. Pasaulis nepasikeitė, bet mano galvoje kažkas perjungė „jungiklį“, – teigia pašnekovas.

Nustojo veikti alkoholis

Tačiau Tadui alkoholis nustojo veikti 19 metų. „Išgeri ir pasidaro dar blogiau, nepaleidi tos problemos. Ir tą kaimyną, kuris sėdi šalia, jį norisi pridaužyti. Bandau tą patį mechanizmą, žinau, kad tai veikia, darau tai – neveikia. Kaip gyventi, kai apima siaubas?“, – paniką pamena Tadas.

Priklausomybė nuo narkotikų
9 kartą sėdėdamas, supratau, kad viskas sukasi ratu ir pirmą kartą šovė išganinga mintis, kad galbūt kažkas negerai su mano galva.
Tadas

Vyrui teko ieškoti naujo „jungiklio“ ir juo tapo narkotinės medžiagos. „Pirmą kartą, kai išbandžiau aguonas, neatitaikiau dozės. Tris dienas vėmiau, miegojau ant kiekvieno kampo. Perdozavau. Būsena nepatiko, bet problemų daug, neturiu, kur dėtis pasaulyje. Pasaulis, su savo visomis problemomis mane tiek slegia, kad belieka du keliai: arba eiti nusižudyti, arba surasti „jungiklį“, – atvirai sako pašnekovas.

Sulaukęs 40 metų vyras esą pavargo. „Atėjo laikotarpis, kai problema yra, įsiduri, fizinis pojūtis yra, bet problemos nedingsta. Ką tada daryti?“, – pamena jis.

Vyras išvardija savo tuometinius kasdienius vartojimo ritualus. Jo minimi pavadinimai bei dozės verčia susimąstyti, kaip jis dar šiandien gyvas. „Nežinau. Matyt, Dievas turėjo man planą“, – atsako pašnekovas.

Dažnas nuo narkotinių medžiagų priklausomas asmuo patenka į kalėjimą. Tadas – nėra išimtis. „9 kartą sėdėdamas, supratau, kad viskas sukasi ratu. Pirmą kartą šovė išganinga mintis, kad galbūt kažkas negerai su mano galva“, – nusijuokia jis.

Šūdas, niekas neveikia. Pigios psichologinės knygutės – nieko vertos. Išvažiuoju į Londoną, išlipu iš lėktuvo ir mane pasitinkantis žmogus esu aš pats. Nuo savęs nepabėgsi.
Tadas

Taip ir prasidėjo Tado 10 metų kova su priklausomybe bei vienatve.

Priklausomybė nuo narkotikų

Per tuos 10 metų, tikina vyras, jis išbandė aibę dalykų: pakeitė draugus, įpročius. „Šūdas, niekas neveikia. Pigios psichologinės knygutės – nieko vertos. Išvažiuoju į Londoną, išlipu iš lėktuvo ir mane pasitinkantis žmogus esu aš pats. Nuo savęs nepabėgsi.

Atvažiuoju gyventi į kaimą Lietuvoje, pasižiūriu: va, Jėzau, čia vien alkoholikai. Po mėnesio, visas kaimas pašiurpęs nuo to, kiek aš geriu“, – greitakalbe žodžius it žirnius beria įsijautęs vyras.

Pastebiu, kad Tado istorija skamba itin niūriai, lyg nebūtų jokios vilties, nors jis dabar „švarus“ sėdi ant fotelio ir geria kavą. „Pasakoju apie savo gyvenimą iki kol atradau „jungiklį“. Viską išbandžiau. Ilgai ir nuobodžiai „jungiklio“ ieškojau. Religingi žmonės tai vadina dvasiniu potyriu, kai užmezgi santykį su aukštesne jėga ir staiga pasikeičia jausmai, emocijos, mąstymas“, – pečiais gūžteli jis. Šiandien jo „jungliklis“ – asmeninis santykis su Dievu.

Ilgai ir nuobodžiai „jungiklio“ ieškojau. Religingi žmonės tai vadina dvasiniu potyriu, kai užmezgi santykį su aukštesne jėga ir staiga pasikeičia jausmai, emocijos, mąstymas.
Tadas

Išganinga mintis – susirasti žmoną

Bet iki atrandant tą „jungiklį“, paskutinė Tado išganinga mintis buvo susirasti žmoną. „Reikia tokios žmonos, kuri pati kažką vartojusi, kad mane suprastų. Galvojau, kad abu stengsimės nevartoti, įsikibsime vienas į kitą, klausysime muzikos, kuri mums patinka, namai kvepės skaniu maistu. Idilė. Susiradau žmoną, tokią pačią kaip aš. Kuri lygiai taip pat išprotėjusi, kuriai taip pat nejauku pasaulyje“, – sako Tadas.

Vyras nutyla ir šiek tiek pasimuistęs fotelyje sako, kad svarbu pabrėžti, jog jo didžiausia bėda yra ego. „Niekada niekuo nesirūpinau. Mano moteris – lygiai tokia pati. Pradeda reikalauti dėmesio, meilės, pagarbos ir kitų dalykų. O aš nesuprantu, atrodo, kad man turėtų rodyti pagarbą, meilę ir net duoti pinigų. Prasidėjo konfliktai“, – neslepia Tadas.

Vilniaus arkivyskupijos nakvynės namai

Tuomet jau abu kartu su žmona, sako Tadas, važiuodavo į anoniminių alkoholikų susitikimus, nes bandė visais įmanomais būdais kovoti su priklausomybe. „Bet bėda ta, kad tuose susirinkimuose niekas nekalbėjo apie ligos esmę ir apie sprendimo būdą. Visi kalbėjo apie tai, kaip jaučiasi. Ir kai aš su tokia būsena atvažiuoju į susirinkimą ir matau, kad žmonėms blogiau negu man, galvoju, nafik man tokia blaivybė reikalinga.

Ar išsiblaiviau tam, kad gyvenčiau pastovioje kančioje ir depresijoje? Po dviejų mėnesių sėkmingai nuvažiavau į taborą, įsidūriau. Bet nebeveikia narkotikai. Įsiduri ir šūdinas jausmas“, – rėžia Tadas.

Mano būsena buvo tokia šlykšti, kad žinojau, kad negaliu nešiotis peilio.
Tadas

Anoniminių alkoholikų naudojama 12 žingsnių programa esą jam buvo nesuprantama: žodžius perskaitydavo, bet prasmės nesuprasdavo. „Pasikviečiu senbūvį, jis irgi nežino, toks pat kūgelis kaip ir aš. Žiūriu, kad nėra į ką atsiremti. Ši agonija tęsėsi apie pusę metų. Išsiblaivau, o gyvenimas dar prastesnis. Vėl važiuoju į taborą. Bijau durtis, kad žmona nepamatytų, kad pati nepradėtų vartoti“, – pamena Tadas.

Tąkart, sako jis, pavartojo. Baigėsi šeimos idilė, nes esą žmona jį išvarė iš namų ir pasakė, kad galės grįžti, kai Tadas ras pagalbą.

Žmona esą dar Tadui įdavė kažkokio žmogaus numerį, gal jis Tadui padės. Pašnekovas pamena, kad nusprendė pasukti duotu numeriu, kad bent „atsižymėtų“, jog bandė ieškoti pagalbos.

Priklausomybė nuo narkotikų

„Mano būsena buvo šlykšti, žinojau, kad negaliu nešiotis peilio. Nešiojausi kišenėje tušinuką. Atrodė, kad visi praeiviai žiūri į mane, tai jiems rėkdavau gatvėje: ko žiūri? Sakydavau, dar kartą pasižiūrėsi, dursiu tušinuku į akį. Man taip norėdavosi padaryti, kai būdavau blaivas“, – stebisi vyras.

Tai nesuveikė. Po trijų metų aš atsidūriau tabore. Svetimo žmogaus Dievas man nepadės.
Tadas

Narkomanai nemėgsta alkoholikų

Esą Tadas susitiko su žmogumi, kurio telefono numerį davė žmona. Susitikimo metu, tikina Tadas, vyras paklausė, ar Tadas nėra alkoholikas.

Pašnekovas pamena, kad net šiek tiek įsižeidė. „Narkomanai nemėgsta alkoholikų. Alkoholikai nemėgsta narkomanų. Ir tie, ir tie nemėgsta tų, kurie klijus uosto“, – juokdamasis paaiškina Tadas.

Sužinojęs, kad Tadas narkomanas, vyras pasisiūlė tapti Tado globėju ir padėti jam pereiti 12 žingsnių. „Man lyg akmuo nuo širdies nukrito. Kaip ant sparnų grįžau namo. Nežinojau, ar tai veikia, bet man palengvėjo.

Pradėjome dirbti. Su kiekviena diena buvo lengviau ir geriau. Atėjo momentas, kai pačiam reikėjo perduoti žinias, susirasti globotinių. Pirmas mano globotinis, dabar jau miręs... jam kažkaip nepavyko atsisakyti tam tikrų išankstinių nuostatų. Bet su antru globotiniu man pavyko“, – pasakoja pašnekovas.

Esą net Tado žmona, pamačiusi kaip jam geriau, nusprendė susirasti globėją. Ir nors pora sveiko pagal anoniminių alkoholikų programą, jie nusprendė nebeiti į grupių susitikimus. Tadas sako, kad iš pagarbos jis negalėdavo kalbėti apie narkotikus. Taip pat esą jis bijojo, kad savo kalbomis apie narkotikus, jis atbaidys alkoholiką, kuris ieško pagalbos.

12 žingsnių yra programa, kurios pagalba ieškau asmeninio santykio su Dievu. Yra Dievas, su kurio pagalba galiu padėti kitiems.
Tadas

Po kiek laiko pora sužinojo apie užsienyje egzistuojančias draugijas, kurios sveiksta naudodamos anoniminių alkoholikų programas. Tarp jų ir anoniminių narkomanų draugiją. Kartu su žmona Tadas įkūrė pirmąją tokią draugiją Lietuvoje. Ji, sako Tadas, jau spėjo paminėti 6 gimtadienį.

Svetimo Dievas nepadės

Nors draugijai 6 metai, Tadas „švarus“ tik 4,5 metų. „Mano užduotis buvo surasti asmeninį santykį su Dievu, su aukštesne jėga, į kurią aš galėčiau bet kada kreiptis. Gavosi toks juokingas gyvenimo tarpas: įgijęs daug žinių, nukopijavau autoritetingų žmonių Dievo sampratą. Sulipdžiau savo. Tai nesuveikė. Po trijų metų aš atsidūriau tabore. Svetimo žmogaus Dievas man nepadės“, – atvirai sako Tadas.

Priklausomi nuo narkotikų anonimai
Grupė „Išeitis yra“:

+37067657914;

isheitisyra.daa@gmail.com;

Panerių g. 4, Vilnius.
Priklausomybė nuo narkotinių medžiagų

Anot jo, prikaupęs daug žinių, turėdamas svetimo Dievo suvokimą, visi pasidarė neteisūs, jį erzino. „Aš dvi dienas vartojau. Suprantu, kas su manimi vyksta, įsijungia alergija. Suprantu, kad negalėsiu sustoti. Labai gaila šeimos, savęs.

Skambinu žmonai norėdamas pasakyti kaip man blogai, bet mano liežuvis kažkodėl pradeda ją kolioti. Galvoju vienaip, šneku antraip, elgiuosi trečiaip. Kojos, nori nenori, neša į taborą. Ten nuvažiavau per dieną gal 10 kartų. Atsiguliau į detoksą, bet alergija neišsijungė“, – daugiau nei 4 metų senumo įvykius pamena Tadas.

Iš detoksikacijos centro, sako Tadas, jis pabėgo. „Likimo ironija: tuo metu mano globotinis atvažiuoja manęs lankyti ir mane sustabdo. Taip veikia Dievas. Jis mane parvežė namo, įjungė kompiuterį ir pasakė: skambink globėjui. Vėl pradėjau eiti žingsnius iš naujo. 12 žingsnių yra programa, kurios pagalba ieškau asmeninio santykio su Dievu. Yra Dievas, su kurio pagalba galiu padėti kitiems“, – atvirauja Tadas.

Pagalba turintiems priklausomybių
Norėdami gauti pagalbos kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar artimiausią Priklausomybės ligų centrą:
RPLC Vilniaus filialas +370 5 213 7808 registratura@rplc.lt Gerosios Vilties g. 3
RPLC Kauno filialas +370 37 333255 registratura.kaunas@rplc.lt Giedraičių g. 8
RPLC Klaipėdos filialas +370 46 415025 registratura.klaipeda@rplc.lt Taikos pr. 46
RPLC Šiaulių filialas +370 41 455644 registratura.siauliai@rplc.lt Daubos g. 3
RPLC Panevėžio filialas +370 45 582673 registratura.panevezys@rplc.lt Elektronikos g. 6
Anoniminių alkoholikų draugija +370 685 05191 info@aalietuvoje.org
Pilnų namų bendruomenė +370 698 73005 info@pnb.lt
Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija Budi savanoriai konsultantai +370 800 28888 I-VII, visą parą
Vaikų linija Budi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111 I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai +370 800 77277 II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai +370 800 66366 I-VII, visą parą
Vilties linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123 I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centras Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) +370 640 51555 I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Dingusių žmonių šeimų paramos centras (teikiama pagalba nuo smurto nukentėjusiems asmenims - artimoje ir neartimoje aplinkoje, nusikalstamų veikų) +370 670 527 25 centras1@missing.lt
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi profesionalūs konsultantai +370 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per 36val.
„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/ Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.com Atsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems Rašyti el. paštu: laukiam@artimiems.lt Atsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Visa papildoma informacija – puslapyje www.krizesiveikimas.lt. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (+370-5) 275 75 64.
Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.
Specializuotos pagalbos centrų sąrašas ir kontaktai pagal savivaldybes:
Emocinės paramos tarnyba Telefono numeris El. adresas Darbo laikas
„Pagalbos moterims linija“ +370 800 66366 pagalba@moteriai.lt kasdien visą parą
„Vilties linija“ 116 123 vilties.linija@gmail.com kasdien visą parą
„Linija Doverija“ (pagalba paaugliams ir jaunimui teikiama rusų kalba) +370 800 77277 II-VI 16:00-20:00
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba +370 800 10 800 Pirmadieniais – ketvirtadieniais: 8.00-19.00 val.
Penktadieniais: 8.00-18.00 val.
SPC kontaktai:
Specializuotos pagalbos centrų, 2017 metais teikiančių specializuotą kompleksinę pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims, sąrašas pagal savivaldybes
Savivaldybė Organizacijos pavadinimas Tel. Nr. El. pašto adresas
Akmenės r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Alytaus m. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Alytaus r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Anykščių r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464 anyksciumoterys@gmail.com
Birštono Moterų teisių asociacija (buv. Kauno moterų draugija +370 603 89833 mota.mums@gmail.com
Biržų r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Druskininkų Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Elektrėnų Moterų informacijos centras +370 5 2629003 8 650 95216 spc@lygus.lt
Ignalinos r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069, +370 686 60657 viltisvskc@gmail.com
Jonavos r. Moters pagalba moteriai +370 618 40044 vinfo@moters-pagalba.lt
Joniškio r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Jurbarko r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 446 61565, +370 616 55877 taurage@moterscentras.w3.lt
Kaišiadorių r. Asociacija „Kauno moterų draugija“ +370 603 89833 kmd.asoc@gmail.com
Kalvarijos Marijampolės apskrities moters veikos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Kauno m. Kauno apskrities moterų krizių centras +370 679 31930 kaunoaspc@kamkc.lt
Kauno r. Asociacija „Kauno moterų draugija“ +370 603 89833 kmd.asoc@gmail.com
Kazlų Rūdos Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Kelmės r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 446 61565, +370 616 55877 taurage@moterscentras.w3.lt
Kėdainių r. Moters pagalba moteriai +370 618 40044 info@moters-pagalba.lt
Klaipėdos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 46 350099, +370 650 60094 kmn@moteriai.lt
Klaipėdos r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Kretingos r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Kupiškio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Lazdijų r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Marijampolės Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Mažeikių r. Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Molėtų r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464 anyksciumoterys@gmail.com
Neringos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 46 350099, +370 650 60094 kmn@moteriai.lt
Pagėgių Koordinacinis centras „Gilė“ +370 610 10715 koordinaciniscentras@gmail.com
Pakruojo r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Palangos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 46 350099, +370 650 60094 kmn@moteriai.lt
Panevėžio m. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Panevėžio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Pasvalio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Plungės r. Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Prienų r. Asociacija „Kauno moterų draugija“ +370 603 89833 kmd.asoc@gmail.com
Radviliškio r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Raseinių r. Raseinių krizių centras +370 657 87475 info@kriziucentras.eu
Rietavo Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Rokiškio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Skuodo r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Šakių r. Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Šalčininkų r. Moterų informacijos centras +370 650 95216, +370 5 2629003 spc@lygus.lt
Šiaulių m. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Šiaulių r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Šilalės r. Koordinacinis centras „Gilė“ +370 610 10715 koordinaciniscentras@gmail.com
Šilutės r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Širvintų r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Švenčionių r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Tauragės r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 446 61565, +370 616 55877 taurage@moterscentras.w3.lt
Telšių r. Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Trakų r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Ukmergės r. Moters pagalba moteriai +370 618 40044 info@moters-pagalba.lt
Utenos r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464 anyksciumoterys@gmail.com
Varėnos r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Vilkaviškio r. Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Vilniaus m. (išskyrus Naujininkų, Grigiškių, Naujosios Vilnius seniūnijas) Vilniaus m. (Naujininkų, Grigiškių, Naujosios Vilnius seniūnijos) Vilniaus moterų namai Moterų informacijos centras +370 5 2616380 vmotnam@vmotnam.lt
Vilniaus r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Visagino r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069, +370 686 60657 viltisvskc@gmail.com
Zarasų r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069, +370 686 60657 viltisvskc@gmail.com
SVARBU. bukstipri.lt - Vidaus reikalų ministerijos administruojama internetinė svetainė, skirta žmonėms, susidūrusiems su smurtu artimoje aplinkoje.
Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.
Pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims visoje Lietuvoje teikia Specializuotos pagalbos cendivai (SPC). Patyrėte fizinį, psichologinį, seksualinį, ekonominį smurtą? Nedvejodami kreipkitės nurodytais kontaktais pagal savo gyvenamąją vietą:
Regionas Specializuotos pagalbos centras Telefonai, el.paštas
Akmenės r., Joniškio r.,Pakruojo r., Radviliškio r., Šiaulių m., Šiaulių r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232
mvic@splius.lt
Alytaus m., Alytaus r., Druskininkų sav., Lazdijų r., Varėnos r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287
info@ammkc.lt
Anykščių r., Molėtų r., Utenos r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464
anyksciumoterys@gmail.com
Birštono sav., Kaišiadorių r., Kauno r., Prienų r. Moterų teisių asociacija +370 603 89833
mota.mums@gmail.com
Panevėžio m., Panevėžio r., Biržų r., Kupiškio r., Pasvalio r., Rokiškio r. Lietuvos agentūros "SOS vaikai" Panevėžio skyrius +370 699 86866
paramosnamai@gmail.com
Elektrėnų sav., Šalčininkų r., Širvintų r., Trakų r., Švenčionių r., Vilniaus m.(Naujininkų, N.Vilnios, Grigiškių seniūnijos), Vilniaus r. Moterų informacijos centras +370 650 95216
skpc@lygus.lt
Visagino m., Ignalinos r., Zarasų r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069
viltisvskc@gmail.com
Jonavos r., Kėdainių r., Ukmergės r. Kauno moterų linija +370 618 40044
skpc@moterulinija.lt
Tauragės r., Kelmės r., Jurbarko r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 616 55877
taurage@moterscentras.w3.lt
Marijampolės sav., Kalvarijos sav., Kazlų Rūdos sav., Šakių r., Vilkaviškio r. Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 63355007
spc.mar@gmail.com
Kauno m. Kauno apskrities moterų krizių centras +370 679 31930
kaunoaspc@kamkc.lt
Klaipėdos m., Neringos m., Palangos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 650 60094
kmn@moteriai.lt
Kretingos r., Klaipėdos r., Skuodo r., Šilutės r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 605 82331
kretingosmoterys@gmail.com
Telšių r., Mažeikių r., Plungės r., Rietavo sav. Telšių krizių centras +370 671 16590
spc.telsiai@gmail.com
Šilalės r., Pagėgių sav. Koordinacinis centras "Gilė" +370 610 10715
koordinaciniscentras@gmail.com
Raseinių r. Raseinių krizių centras +370 428 52177
info@kriziucentras.eu
Vilniaus m.(išskyrus Naujininkų, N. Vilnios, Grigiškių seniūnijas) Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija +370 664 31207
pagalba@skpcpagalba.lt
Šaltinis
Temos
Projektas finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)