Pagrindiniai skirtumai: vieni gali diagnozuoti ligą ir skirti vaistus, kiti ne
„Psichiatras – tai gydytojas, turintis psichiatro licenciją ir teisę diagnozuoti psichikos sutrikimą, skirti gydymą vaistais, suplanuoti reikalingus tyrimus ar nukreipti psichologinės diagnostikos vertinimui pas medicinos psichologą, taip pat gali toliau prižiūrėti paciento gydymą, atlikti reikalingas korekcijas gydymo eigoje, išrašyti receptus. Gydo visus psichikos sutrikimus“, – teigia A. Bagdonaitė.
Tuo tarpu psichoterapeutas, anot pašnekovės, – tai gydytojas, psichiatras, arba psichologas, kuris po aukštojo mokslo baigimo papildomai mokėsi ir baigė kurios nors psichoterapijos krypties mokymo kursą ir įvaldė psichoterapines sąveikas – gydymą pokalbiu. Psichoterapeutas turi jo kompetenciją patvirtinantį LR Sveikatos apsaugos ministerijos sertifikatą. Jo pavardę galima rasti Lietuvos psichoterapeutų sąvade.
„Svarbu žinoti, kad prieš registruojantis pas psichoterapeutą, vertėtų pasidomėti, kokios krypties psichoterapijos studijas specialistas yra baigęs, pavyzdžiui, geštalto, kognityvinės-elgesio terapijos, psichodinaminės psichoterapijos, egzistencinės ar kitos krypties mokslus. Skirtingų krypčių atstovai kiek kitaip gilinasi į problemas, dėl kurių pacientas atvyksta į konsultaciją. Visais atvejais svarbiausia yra santykis su specialistu Psichoterapeutai pacientui padeda spręsti problemas į situaciją žvelgdami kiek giliau, išsamiau ir iš įvairesnių perspektyvų. Neretai psichoterapijos seansai vyksta ilgiau nei psichologo konsultacijos“, – mintimis dalijasi medikė.
Galiausiai, psichologas – tai ne gydytojas, bet jis taip pat turi medicinos psichologo licenciją praktikai. Jis gali tirti žmogaus psichikos procesus – mąstymą, atmintį, dėmesį, valią ir t.t., – bei elgesio motyvus. Toks darbas vadinamas psichodiagnostika. Psichologas negali diagnozuoti psichikos sutrikimo ar skirti vaistų, tačiau gali padėti rasti išeitis iš krizinių situacijų, patikėti savo jėgomis, atrasti vidinių resursų ir suteikti palaikymą.
Pataria kaip reikiant pasidomėti dar prieš pirmą vizitą
Visi šitie specialistai, anot A. Bagdonaitės, teikia paslaugas Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos akredituotose sveikatos priežiūros įstaigose. Medikės įsitikinimu, itin svarbu tinkamai pasirinkti, kam patikėsite savo rūpesčius.
„Visų pirma, nusprendus kreiptis pagalbos į specialistą, svarbu atsižvelgti į tai, su kokia problema susiduriama, kiek ji išreikšta, kiek veikia sveikatos būklę. Vienoms būklėms koreguoti pirmiausia renkamasi gydymas vaistais, kuris suteikia jėgų spręsti psichologines problemas ir tada paskiriamos psichologo konsultacijos ar psichoterapija, o kartais grupinės sveikatos intervencijos iškylančioms problemoms spręsti. Verta žinoti, kad kai kuriems sutrikimams gydyti gali užtekti iškilusias problemas spręsti lankantis reguliariuose susitikimuose su psichologu, psichoterapeutu.“
Planuojant pirmąjį vizitą, sako gydytoja psichiatrė, itin svarbu atsižvelgti į pasirinkto specialisto kompetenciją bei įgytą išsilavinimą, turimą praktinę patirtį. Būtina atkreipti dėmesį į tai, „kad sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik sveikatos priežiūros įstaigose“. Kartais emocinių sunkumų korekcijai net ir nesant sunkaus psichikos sutrikimo, prireikia ne mažiau sudėtingų sąveikų su specialistu nei mikrochirurginės, kardiochirurginės ar neurochirurginės intervencijos.
„Taigi, kaip nesioperuotume bet kokiame „privačiame kabinete“, neturinčiame akredituotos sveikatos priežiūros įstaigos statuso, taip ir psichologo, psichoterapeuto, paslaugų ne sveikatos priežiūros įstaigose rinktis netikslinga, nes mūsų psichika – ne mažiau svarbi nei fizinis kūnas, ir toks atsakingas pasirinkimas atspindi atsakingą požiūrį į savo sveikatą. Neretai paciento gydymui gali būti reikalinga kompleksinė kelių specialistų pagalba, pavyzdžiui, skiriamos konsultacijos su gydytoju psichiatru dėl į gydymo planą įtraukiamų vaistų ir su psichoterapeutu arba su gydytoju psichiatru ir psichologu.
Ką Lietuvoje galima gauti nemokamai ir be siuntimo
Lietuvoje, anot medikės, yra itin plačios galimybės pasirinkti psichikos sveikatos specialistą ir pas jį apsilankyti be biurokratinių procedūrų gausos. „Norisi pažymėti, kad vadovaujantis LR galiojančiais teisės aktais, yra galimybė gauti nemokamas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas be jokių siuntimų pirminiame psichikos sveikatos centre, kuriame esate registruoti. Taip pat nemažą dalį psichikos sutrikimų gydo ir šeimos gydytojai, į kuriuos kreipiantis taip pat nereikia siuntimo, ypatingai norisi išskirti nerimo ir depresijos spektro sutrikimus. Galima rinktis bet kurį psichikos sveikatos centrą visoje teritorinių ligonių kasų zonoje, kuriai priklauso pacientas ir prie jo prisirašyti, šitaip pasirenkant psichikos sveikatos centrą, kuriame laukimo eilės pas specialistus trumpesnės arba kur dirba norimi specialistai“, – svarbia žinia dalinasi pašnekovė.
Be to, pasak jos, puiki galimybė gauti nemokamas ambulatorines sveikatos priežiūros paslaugas su šeimos gydytojo ar psichiatro nukreipimu yra psichiatrijos dienos stacionarai suaugusiems. Turint siuntimą, galima rinktis bet kurį dienos stacionarą.
„Individuali dienotvarkė, kompleksinė pagalba ir lanksčios taisyklės bei ribos, gausi psichologinė grupinė pagalba, nukreipta į pacientų atsistatymą, atkryčio prevenciją, sveikimo planą padeda sveikti ir readaptuotis, pasiekti geriausiai įmanomą funkcionavimo lygį, efektyviausiu būdu, atsižvelgiant į kiekvieno galimybes. Taigi, matyt esame šalis, gerokai pažengusi psichikos sveikatos priežiūroje ir turime platų spektrą nemokamų, nesunkiai prieinamų, jeigu tik atsakingai elgiamasi su savo psichikos sveikata, paslaugų“, – pokalbį užbaigia medikė.
„Žvelk giliau“ siekia ugdyti tolerantišką Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir iššūkius. Kalbėdami apie psichikos sveikatą ir jos sunkumų patiriančių asmenų bei jų artimųjų realias patirtis keičiame visuomenės požiūrį bei skatiname teigiamas nuostatas ir elgesį tokių asmenų atžvilgiu.