Todėl į privatų sostinės darželį, propaguojantį sveikos mitybos principus, vaiką leidžianti vilnietė pasipiktino, kad valdininkai nurodė nuo šiol jos vaiką maitinti pagal griežtą valdišką valgiaraštį. Nors dietologai jį kritikuoja, valstybės tarnautojai įsitikinę, kad krakmolas ir bandelės – tinkamas maistas vaikams.

Sumažinta daržovių norma, į padažus liepta dėti daugiau riebalų

Šiame valgiaraštyje bemaž dvigubai sumažinta daržovių norma, į padažus liepta dėti daugiau riebalų, o girdyti vaikus sultimis su daugybe cukraus, teigiama LRT laidoje „Specialus tyrimas“. Aktyvi mama Dominyka piktinasi, kad jos vaikas nuo šiol turės valgyti tai, kas naudinga nebent skrandžiui užkimšti. Tokį sprendimą priėmė patikrinimą darželyje atlikusi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

„Mūsų maitinimo įstaiga duodavo 70 g šviežių daržovių, dabar ją reikia sumažinti iki 40 g. Tai absurdas. Tokie siūlymai galėtų būti rekomendacinio pobūdžio, kad daržovių vaikai gautų ne mažiau 40 g, bet šiuo atveju buvo griežtai pasakyta laikytis meniu. Padažai yra su grietine, sviestu, atsirado didelis duonos kiekis“, - teigė moteris.

Jos vaikas lanko privatų darželį „Apelsinų pieva“. Šiame darželyje aktyviai skatinamas sveikesnis gyvenimo būdas: vaikai pratinami gerti vandenį, valgo natūralius produktus, rūšiuoja šiukšles. Po minėtos patikros maisto tiekėjas įsisuko į biurokratinės tvarkos karuselę. Kol ji sukasi, vaikai valgo griežtai tai, kas nustatyta valstybės.

„Jeigu būtų rasta bent maža klaidelė, kad, pavyzdžiui, baltymų kiekis neatitinka normos, po mėnesio mes gautume pranešimą iš Vilniaus visuomenės sveikatos centro. Tuomet praeitų dar vienas mėnuo, kol mes pataisytume ir jie iš naujo patikrintų. Taip yra valstybinėje sistemoje. Tačiau šioje situacijoje realiai kenčia vaikai“, - teigė įmonės vadovė Eurika Turolienė.

Tokia padėtis kelia nerimą Dominykai. Sveika ir visavertė mityba jos šeimoje – esminis klausimas. Ji įsitikinusi, kad toks sprendimas – įstatyminis privataus darželio maisto kokybės bloginimas.

Tokiais pokyčiais nepatenkinta ir darželio direktorė. Ji negali suprasti, kodėl neįtiko iki tol kruopščiai derintas ir sveikos mitybos principais pagrįstas valgiaraštis.

„Kiekvieną dieną yra praktiškai batonas, kuriame labai daug cukraus. Vaikams turi būti duodama kuo mažiau baltų nepilno grūdo miltų, o dabar atvežama tragiškos būklės duona, tikrai ne ta pati geriausia, kuri būtų rupi. Taip pat įtraukiami makaronai, kurie yra tiesiog angliavandeniai“, - teigė darželio direktorė Justina Valionė.

Patikrinimo išvada šokiravo: sveikas maistas netinkamas

Maisto tiekimo įmonė darželius aptarnauja daugiau nei dvejus metus. Vadovės teigimu, anksčiau šis meniu inspektoriams neužkliūdavo. „Šis meniu yra pavyzdinis. Tėvai perskaito ir yra juo labai patenkinti. Iki šiol juo patenkinta buvo ir tarnyba jos vykdomų patikrinimų metu mūsų aptarnaujamuose darželiuose“, - teigė E. Turolienė.

Tačiau dabar kruopščiai atliktas darbas nuėjo veltui. Valgiaraštis, kuriame dominavo daržovės, švieži vaisiai, o pusryčiams – įvairios košės, pakeistas valdišku.

„Iš tiesų praėjau kryžiaus kelius. Susiradau maistą tiekiančių įmonių sąrašą, kreipiausi į visas raštu išdėstydama savo reikalavimus. Mūsų šeima yra sveikuoliai, todėl maistas man labai svarbus. Į mūsų prašymus atsižvelgė vienintelė įmonė. Pasikvietė mus pas save, mes viską aptarėme, kadangi turime didžiulį sąrašą, ko neturėtų būti duodama vaikams“, - pradžią prisiminė J. Valionė.

E. Turolienė stebisi ir tuo, kaip buvo atliktas patikrinimas. „Pas mus atėjo vienas inspektorius ir savo nuomonę išreiškė ataskaitoje. Jis atvyko kulminacinę akimirką, kai karšti patiekalai buvo traukiami iš krosnies ir, siekiant išsaugoti jų temperatūrą, skubiai dedami į termodėžes“, - pasakojo moteris.

Jai susidarė įspūdis, kad inspektorė atvyko jau turėdama išankstinį nusistatymą, tačiau įrodyti to negalinti. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) taip pat patvirtino, kad kontrolę atlieka du inspektoriai.

Beje, inspektorė nurodė, kad patalpos per mažos gamybai, tačiau reikalavimų patalpų dydžiui nėra. „Konkrečios kvadratūros niekur nėra nurodyta, tačiau patalpos turėtų būti suprojektuotos taip, kad būtų išvengta kryžminės taršos. Tai reiškia, kad turėtų būti patalpa žaliavoms sandėliuoti, ir jos turi būti tokio dydžio, kad tilptų visos žaliavos“, - teigė Vilniaus VMVT viršininko pavaduotoja Vaida Barkauskienė.

Valstybės tarnautoja nemato nieko bloga, kad patiekalai nardinami riebaluose

Nustačiusi higienos pažeidimų, tarnyba nusitaikė ir į darželinukų valgiaraštį. Esą jis nepatvirtintas ir ruošiamas ne pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) receptūras. Lietuvoje maitinimą darželiams galima tiekti arba suderinus individualų meniu su Visuomenės sveikatos centru, arba griežtai vadovaujantis SAM patvirtinta maisto gamybos technologija. Joje maistą nurodoma ruošti, pavyzdžiui, taip: atlaidintą žuvies filė sumalti per stambų sietelį arba supjaustyti, sumaišyti su majonezo, krakmolo ir kiaušinių plakiniu, prieskoniais, druska, palaikyti dvi valandas šaldytuve, po to išpilti į riebalais išteptą skardą 2 cm sluoksniu ir kepti orkaitėje 15-20 min.

„Valgiaraščius rengia pagal rekomenduojamas paros normas. Iš tiesų jos atitinka, yra specialistų vertintos. Galbūt tėveliai norėtų, kad jų vaikai būtų maitinami kitaip negu siūlo pavyzdinis valgiaraštis. Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, kad valstybinio valgiaraščio nėra. Tai metodinė medžiaga, pagal kurią galima keisti patiekalus. Ten pateikta tikrai daug technologinių kortelių, įvairių patiekalų, ir juos galima būtų keisti vienus kitais. Technologinių kortelių keisti negalima. Dėl kepsnelių – tai tiesiog apvoliotas kepinukas. Krakmolo ir džiūvėsėlių mažai. Taip yra. Ir salotos būna su majonezu. Jis nėra draudžiamas vaikams“, - tikino SAM Sveikatos stiprinimo valdybos vyr. specialistė Ieva Gudanavičienė.

Valstybinį darželinukų meniu įvertino dietologė Jūratė Dobrovolskienė: „Aš matau, kad vaikams formuojamas įprotis vartoti didelius sočiųjų riebalų kiekius, kurie gaunami su karvės pieno produktais. Tai neatitinka sveikos mitybos principų“.

Į laidą kreipusis mama piktinasi, kad valstybinės institucijos, kurios turėtų rūpintis, padėti, konsultuoti ir paremti įstaigas, kurios nori sveikai maitinti vaikus, daro priešingai. Jai apskritai kilo klausimas, kodėl taip maitinami tūkstančiai vaikų valstybiniuose darželiuose.

„SAM yra patvirtinusi mitybos aprašą, kuris yra taikomas visoms ugdymo įstaigoms. Šiame apraše numatyti pagrindiniai principai, kaip turi būti organizuojamas vaikų maitinimas. Pavyzdžiui, kasdien turi būti pateikiama daržovių, vaisių. Vaikai turi turėti galimybę atsigerti vandens. Mityba turi būti subalansuota. Jūs minite vieną iš pateiktų pavyzdinių metodinių leidinių, kuriame minima, kaip gali būti sudaryti valgiaraščiai, ir pateiktos technologinės kortelės, pagal kurias gali būti sudarytas valgiaraštis“, - tikino SAM atstovė.

Teoriškai viskas skamba neblogai – skatinami sveikesni produktai, tačiau kur visa tai nurodyta valdiškame meniu? Specialistė, peržiūrėjusi valgiaraščius, vaisių taip pat nerado. Negi valdininkai tikisi, kad maisto tiekėjai, konkuruojantys kaina, vaikams pasiūlys šviežiai spaustų vaisių sulčių, klausia „Specialaus tyrimo“ rengėjai.

Dietologė: vaikai pratinami prie nesveikos mitybos

Dietologė kalba tiesiai šviesiai – toks maitinimas įpratins vaikus nesveikai maitintis, o vaikų įgūdžius reikėtų formuoti nuo pat mažens ir mityba darželiuose turi didelę įtaką tolesnei jų raidai: „Nenuodingas meniu, bet formuojant vaikelio įpročius jis turėtų būti keičiamas“.

Valstybinį valgiaraštį vertinanti dietologė stebisi ir netinkamais maisto deriniais, pavyzdžiui, daržovės ir balta duona. „Čia pateikiami barščiai, kuriuose yra bulvių, tačiau balta duona netinka nei prie šių barščių, nei prie keptos vištienos, kuri, kaip suprantu, valgoma su bulvių koše. Šiek tiek per mažai daržovių. Jų turėtų būti daugiau šviežių ir tikrai per daug sočiųjų riebalų – pirmiausiai grietinės. Turėtų atsirasti aliejaus. Kompotas taip pat nereikalingas, jį reikėtų keisti vaisiais, o nematau nė vieno vaisiaus, tik sultis ir kompotus“, - teigė J. Dobrovolskienė.

Darželį lankančio vaiko mama Dominyka taip pat nepatenkinta, kad valstybė iš jos atima teisę, kada vaiką palepinti saldumynais. Mat valgiaraštyje numatyta, kad vaikai du ar tris kartus per savaitę gauna bandelę. „Tai saldėsis, kurio mūsų šeimoje stengiamasi vaikams visiškai neduoti. Aš noriu, kad man leistų nuspręsti, kada aš noriu vaiką maitinti saldumynais“, - piktinosi ji.

Reikalavimas griežtai vadovautis valgiaraščiu reiškia, kad negalima įtraukti jokių papildomų technologinėje gamyboje nenumatytų gaminių. Tėvai savo poziciją išreikšti gali nebent atsisakydami tam tikrų produktų. Pasak E. Turolienės, toks maistas skirtas skrandžiui užkišti, bet tai tikrai nėra maistas, kuris prisidėtų prie sveiko vaiko augimo, vystymosi, gerintų virškinimą, nes valdiškas meniu prikimštas bulvių, duonos, varške su krakmolu arba miltais, miltiniais patiekalais.

Dietologės manymu, pagerinti darželinukų mitybą tikrai įmanoma. Gerai apgalvojus, ką kuo pakeist, būtų galima net sutaupyti. Pavyzdžiui, atmetus duonos riekę ir grietinę susidarytų pusė obuolio, o gal net visas obuolys.

„Aš čia matau gero tarybinio darželio valgiaraštį. Tačiau su laikmečiu turėtų keistis ir specialistų kvalifikacija. Ir didžiausia tragedija, kad tai atvežtinis, nešviežias maistas, kuris vežamas termoinduose. Tai daroma valstybiniu mastu. Reikia kalbėti apie tai, kad maistas būtų gaminamas vietoje, ypač darželinukams“,- tikino J. Dobrovolskienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (574)