Kaip anksčiau rašė Delfi, sunkios antklodės yra gaminamos specialiai tam, kad būtų sunkios. Jos gali būti minkštos ir purios, gali būti standesnės ir plonos. Svoris pridedamas taip pat įvairiomis priemonėmis – kartais pakanka sutankinti audinį, o kartais pridedama plastiko ar net stiklo kamuoliukų. Kadaise tokios antklodės būdavo skiriamos autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams, tačiau šiais laikais jas naudoja ir labai daug suaugusiųjų. Kodėl?

Pasirodo, kad miegas po sunkia antklode įvardijamas kaip puikus būdas spręsti nemigos problemą ar tiesiog pagerinti miego kokybę. Naujas tyrimas moksliškai pagrindžia šių antklodžių naudą, rašo sciencealert.com.

Specialiai pasunkintos antklodės miegančiam sukuria šilto apkabinimo pojūtį. Kaip teigia Flinderso universiteto ir Adelaidės universiteto Australijoje mokslininkai, apkabinimo veiksnys miegant išsiskiria trimis labai svarbiomis naudomis: gerina nuotaiką, mažina priklausomybę nuo migdomųjų vaistų ir gerina miego kokybę. Ekspertai sako, kad šio tyrimų išvadų pakanka tam, kad miegą po sunkia antklode galėtų rekomenduoti ir sveikatos priežiūros profesionalai.

„Ergoterapijoje sunkios antklodės vis plačiau taikomos įvairaus amžiaus pacientams, tačiau jokių klinikinių gairių, susijusių su taikymu gydyme, kol kas nėra“, – paaiškino Flinderso universiteto ergoterapijos specialistė Suzanne Dawson.

Mokslininkai analizavo aštuoniolikos seniau atliktų tyrimų rezultatus, susijusius su miego po sunkiąją antklode poveikiu. Nors analizuoti tyrimai labai skirtingi (pavyzdžiui, dalyvavusiųjų skaičius – nuo vieno dalyvio iki 4092 savanorių), visų jų išvados pagrindė hipotezę, kad sunkios antklodės yra naudingos, nes gerina miego kokybę ir, pavyzdžiui, padeda lengviau užmigti.

Įdomu tai, kad gauti rezultatai galioja tik suaugusiems. Ištyrus sunkių antklodžių poveikį dėmesio deficito ir hiperaktyvumo sutrikimą ar autizmo spektro sutrikimą turinčius vaikus, gauti nevienareikšmiški rezultatai, nors pavieniai vaikai ir primygtinai tikino, kad jiems sunki antklodė iš tikrųjų padeda.

„Tėvai džiaugėsi, kad vaikai po miego po sunkia antklode atrodo labiau atsipalaidavę, nebe tokie nerimastingi, jiems lengviau susikaupti dienos užduotims, o tai gali lemti ilgalaikį poveikį gerai savijautai“, – konstatuoja S. Dawson.

Ankstesnių tyrimų metu buvo analizuojama apsikabinimų ir kitų fizinio kontakto formų nauda. Panašu, kad sunkios antklodės, kurios iš esmės ir atkartoja apsikabinimą, mūsų organizmui tokios pat palankios kaip ir svarbaus žmogaus glėbys.

Tam, kad būtų galima sužinoti daugiau apie sunkių antklodžių privalumus ir trūkumus vaikams, reikia dar atlikti daug tyrimų. Be to, jeigu sunkia antklode naudojasi kognityvinių sunkumų turintis vaikas, būtina užtikrinti, kad jam nebūtų keblu ją nusitraukti.

Su sunkiomis antklodėmis susijusių tyrimų išvadų apibendrinimas atliktas rengiant tokių antklodžių naudojimo gaires. Be to, tai pirmasis svarus žingsnis bandant standartizuoti tokių antklodžių dizainą (kalbant apie svorį ir gamybai naudojamas medžiagas).

Nors ir svarbu atsižvelgti į tam tiktus aspektus, apribojančius tyrimų išvadų patikimumą, pavyzdžiui, minimalų kai kurių peržiūrėtų tyrimų dalyvių skaičių, sunkios antklodės, anot ekspertų, gana paprastas ir universalus būdas, kaip pagerinti miego kokybę, prieinamas daugeliui žmonių.

„Miegas – vienas esminių žmogaus poreikių. Jeigu žmogus neišsimiega, kyla pačių įvairiausių sveikatos problemų rizika arba ji drastiškai padidėja. Šiuo atveju verta paminėta lėtines ligas, širdies ligas, insultą ir psichinės sveikatos problemas“, – sako S. Dawson.

Tyrimo išvadas skelbia specializuotas leidinys „American Journal of Occupational Therapy“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją