Mūsų protėviai pakankamai gerai išmanė dažymo meną ir naudojosi įvairiais natūraliais dažikliais. Tačiau pripažinkime: daugelis mūsų nesame tokie entuziastai, kad vasarą iš anksto paruoštume dažančius augalus tam, kad juos galėtume panaudoti žiemos ar pavasario šventėms. Tuomet pagalvokime, kaip išsisukti su tuo, ką dažniausiai turime virtuvėje arba kas bent jau auga kieme, o ne tamsioje girioje ar klampioje pelkėje.
Taigi, jei norite nudžiuginti save ir savo svečius ryškiomis, o svarbiausia - sveikomis spalvomis, galite pasinaudoti paprastais ir visiems prieinamais patarimais.
(Už margučių nuotraukas dėkojame Beatai Nicholson, apie jos bandymus natūraliai dažyti kiaušinius skaitykite ČIA).
GELTONA SPALVA
Na, geltoną dažiklį pasigaminti pigiai ir greitai, pasinaudokite citrinos žievele, o tiksliau - iš jos išspaustomis sultimis. Jas išspausti galima tiesiog rankomis prieš tai smulkiai sutarkavus žievelę.
Tiesa, šio būdo aš vis tik nerekomenduočiau, nebent citrinas jus patys auginate ant palangės, nes žievėje yra daugiausia teršalų (pesticidų likučių, sandėliavimui naudojamos chemijos) likučių.
ORANŽINĖ SPALVA
Ko gero, prieinamiausias būdas maistą nudažyti šia spalva - pasinaudoti morkų dažančiomis savybėmis. Tam tinka net ir šviežios morkų sultys. Tačiau, jei norite išgauti tikrai sodrią oranžinę spalvą, turėsite šiek tiek padirbėti. Stambiai sutarkuotas morkas kepinkite svieste 1:1 proporcijomis ir po 3-5 minučių, morkoms suminkštėjus, o riebalams nusidažius iš morkų masės galite spausti puikų natūralų oranžinį dažiklį.
Taip pat spalvai išgauti galima naudoti apelsinų žievelę, su ją atliekant tokias pat manipuliacijas kaip ir su citrina. Tačiau, kaip jau minėjau, ši žaliava gali turėti derliaus apsaugos priemonių likučių.
RAUDONA SPALVA
Raudonų ar rausvų natūralių dažiklių maistui galite pasigaminti iš uogų sulčių, o tiksliau, pačios uogų sultys ir yra dažikliai. Serbentai, avietės, vyšnios ir dar aibė kitų uogų turi dažančių savybių.
Tiesa, naudojant vynuoges, jūs greičiau gausite violetinę ar net mėlyną spalvą. Jei vis tik reikia raudonos, teks skiesti dažančią medžiagą vandeniu.
Kad pasigaminti dažiklį iš burokėlių? Pirmiausia nuvalykite šakniavaisius ir stambiai sutarkuokite. Užpilkite vandens tik tiek , kad padengtumėte burokėlių masę ir 1 val. virkite. Tam, kad spalva nepakistų ir taptų dar ryškesnė, įspauskite šiek tiek citrinos sulčių. Pabaigoje tiesiog išspauskite virtus burokėlius ir turėsite puikų dažiklį. Beje, tokiu pat būdu galima pasigaminti dažiklį ir iš kitų dažančių vaisių ar daržovių.
ŽALIA SPALVA
Šiai spalvai išgauti puikiai tinka špinatai. Juos sutrynus per smulkų sietelį arba sumalus mėsmalėje, beliks tik išspausti sultis ir štai - puikiausias žalias dažiklis. Tiesa, jei norite intensyvios spalvos, to nepakaks. Teks dar 30-40 min. virti sultis ir tuomet, daliai vandens išgaravus, dažiklio spalva taps ryškesnė.
Taip pat tradiciškai žalia spalva išgaunama naudojant beržo lapus.
Kaip jau rašiau aukščiau, tam tinka vynuogės, vynuogių sultys ar net vyno gamybos atliekos. Tačiau galite pasinaudoti ir raudonais kopūstais bei baklažano žievele.
RUDA SPALVA
Vaikystėje, ko gero, ne vienas iš mūsų esame eksperimentavę su cukrumi. Kiek laimės būdavo, kuomet pavykdavo patiems pasigaminti kreivą, kartoką ledinuką iš lydyto cukraus. Tad, kas norite namuose pasigaminti rudą dažiklį, prisiminkite šią vaikystės išdaigą.
Deginto cukraus gamybai, kuris ir yra rudas dažiklis, reikia 5 dalis cukraus užpilti 1 dalimi vandens ir kaitinti keptuvėje ant mažos ugnies. Nuolatos maišant reikėtų sulaukti, kol masė įgaus tamsiai rudą spalvą. Po to nuėmus nuo ugnies, įpilti dar vandens, kad cukraus su vandeniu santykis taptų 5:2. Štai jums ir dažiklis. Tik be abejo procesas reikalauja šiek tiek kruopštumo, kitaip rizikuojate pasigaminti vaikystės laikus primenantį ledinuką.
Na, ir mažiausiai turintys laisvo laiko gali rudai spalvai išgauti naudoti kavą, o taupiausieji - net kavos tirščius.
Be abejo, tai toli gražu ne visi būdai patiems pasigaminti maisto dažiklių savo virtuvėje ir čia nepaminėjau senovėje naudotų augalų. Tačiau būkime realistai – retas mūsų puls gamintis dažiklius iš dilgėlių, obels, ąžuolo ar alksnio žievės.
Medžių žieves reikia ilgai virti, kol inde liks dvigubai mažiau vandens, nei įpylėte. Tuomet į gautą viralą galima dėti kiaušinius, tačiau, kad šie dažai laikytųsi juos dar reikia pamerkti į geležies sulfatą. Šią medžiagą gautumėte nusėmę vandenį nuo parūdijusio kibiro dugno, arba apskritai kelias dienas palaikę vandenyje nereikalingus surūdijusius rakandus.
Šį kartą raginu pasinaudojus straipsnio komentarų skiltimi aprašyti jums žinomus natūralių dažiklių gamybos būdus. Tebūnie šie komentarai bus naudingos informacijos ir malonaus pasiskaitymo vieta.
Kauno marių regioninio parko vyr. specialistas Giedrius Vaivivaličius margučius dažo su trigysle smiltagraibe. Siūlome pasigrožėti jo kūriniais: