Kiek kiaušinių galima suvalgyti per dieną, savaitę?
Paklaustas apie tai, kiek kiaušinių galima suvalgyti, prof. R. Stukas sakė, kad šiandien kiaušinis jau yra reabilituotas ir, jei žmogus prisilaiko sveikos mitybos rekomendacijų, yra sveikas, neserga kokiomis nors ligomis, kurias gali sukelti netinkama mityba, apskaičiuota, kad vienas kiaušinis per dieną jokios įrodytos rizikos sveikatai nekelia.
Ir pridūrė, kad, jei žmogus sveikai maitinasi, per savaitę gali suvalgyti iki devynių kiaušinių: „Nes kartais vyriškis, suvalgęs vieną, net nepajus, kad pavalgė. Tad kartais vienu metu galima suvalgyti ir du ar net tris kiaušinius. Bet jau daugiau kaip 9 kiaušinių per savaitę tikrai nereikėtų suvartoti.“
Tačiau žmonėms, kuriems yra padidėjusi cholesterolio koncentracija, kurie turi antsvorio, serga ligomis, susijusiomis su netinkama, nesveika mityba, kiaušinių vartojimą, prof. R. Stuko teigimu, reikia riboti, nes kiaušinio trynyje yra cholesterolio koncentracija.
Ypač vertingi baltymai
Kalbėdamas apie kiaušinio baltymą, profesorius priminė, kad Pasaulio sveikatos organizacija jį yra priėmusi kaip baltymo etaloną: „Tai yra geriausiai įsisavinamas ir biologiškai vertingiausias baltymas. Ko gero, ne veltui kultūristai, auginantys raumenys, mėgsta valgyti kiaušinio baltymus, nes jie biologiškai labai vertingi, taip pat reikalingi naujų ląstelių statybai, senoms ląstelėms atsinaujinti, svarbūs ir imuninėms ląstelėms.
Kai kalbame apie imuninės sistemos stiprumą, irgi labai svarbu baltyminis visavertiškumas. Taigi kiaušinis savo sudėtyje turi visų mums reikalingų medžiagų. Iš tiesų džiaugiamės, kad moksliniai tyrimai atskleidė, jog kiaušinių galima suvalgyti ne du, o daugiau.“
Prof. R. Stukas atkreipė dėmesį, kad norint, jog baltymai įsisavintų, reikia, kad verdant kiaušinį baltymas būtų sutrauktas: „Jeigu jis bus nesutrauktas, įsisavinimas bus labai blogas. O trynys, geriausia, jeigu būna likęs skystas, tuomet jame išlieka vitaminai, mikroelementas selenas. Todėl geriausias variantas – kai baltymas sutrauktas, o trynys – skystas.
Žinoma, yra patiekalų, į kuriuos reikia dėti kietai virtą kiaušinį. Bet, jeigu jau verdame kietai, nereikėtų kiaušinių pervirti. Yra atlikti tyrimai, jeigu kiaušinį virsite, pavyzdžiui, 15 minučių, biologinė vertė ypač sumažės.“
Visą dieną ant stalo kiaušinių nereikėtų laikyti
Velykoms visi marginame kiaušinius, kurie nugula ant šventės stalo. Ne reti atvejai, kai stalą papuošę margučiai ant jo lieka ir visai dienai, ir net dviem. Pasiteiravus, kiek laiko saugu laikyti kietai virtus kiaušinius ant Velykų stalo ir paskui juos dar valgyti, prof. R. Stukas sakė, kad kambario temperatūroje ilgiau kaip dvi tris valandas kiaušinių laikyti nereikėtų: „Jeigu jau taip nutiko, tą dieną juos ir reikėtų suvalgyti.“
Jei nudažyti kiaušiniai nuo pat pradžių laikomi šaldytuve, pašnekovo teigimu, juos galima vartoti dvi tris dienas.
Profesorius teigė, kad nereikėtų keisti ir temperatūros, kurioje kiaušiniai laikomi: t. y. nereikėtų palaikius kambario temperatūroje dėti jų į šaldytuvą, paskui vėl išimti ir vėl įdėti:
„Kai kiaušinius nusidažome, ant stalo reikėtų pasidėti tiek, kiek dabar planuojame suvalgyti, o likusius, kuriuos ant stalo norėsime padėti ir valgyti rytoj – padėti į šaldytuvą.“
Svarbu saikas ir nepamiršti vandens
Persivalgyti per šventes – daug kam pažįstamas jausmas. Ką daryti, kad paskui netektų gailėtis ir prastai jaustis? Prof. R. Stukas sakė, kad, kalbant apie šventinę mitybą, svarbiausia yra saikas, tad derėtų pažiūrėti, ko ir kiek ketinate suvalgyti, kad organizmas neapsunktų:
„Kiaušiniai dažnai valgomi su majonezu, dedami į baltąją mišrainę, kuri savo sudėtyje irgi turi majonezo, galbūt kiaušiniai valgomi ir su silke, kur irgi yra riebalų. Todėl labai svarbu saikingumas ir maistu reikėtų mėgautis. Nes, jeigu vienu metu į skrandį pateks labai daug įvairių riebių produktų, prie ko vieno ar kito žmogaus organizmas nėra pratęs, fermentai gali ir nesusitvarkyti, gali atsirasti sveikatos sutrikimų. Tad saikingumas per šventes tikrai yra labai svarbu. O kasdien laikykimės sveikos mitybos rekomendacijų.“
Paklaustas, ar į šventinę mitybą vertėtų įtraukti ir sveikos mitybos elementų, pašnekovas sakė, kad tai nepakenktų, tačiau supranta, kad tradiciniai patiekalai nuo švenčių stalo niekur nedings.
„Ko gero, tie šventiniai patiekalai yra nusistovėję ir mes jų neišstumsime iš maisto raciono. Aišku, jei juos papildytume šviežiomis daržovėmis, sveikatai palankiais produktais – viskas gerai. Bet klasikiniai, įprasti patiekalai, kurie perduodami iš kartos į kartą, vis tiek atsiras ant mūsų stalo. Kai kurie jų valgomi tik per šventes, taigi jų laukiama, jie būna skanūs, dažnai ir persivalgoma.
Užtat visada ir akcentuojame, kad reikėtų valgyti ne po daug. Geriausia į lėkštę įsidėti po nedidelę porciją vieno, kito patiekalo ir nepamiršti, kad šventė – ne vien sėdėjimas prie stalo ir valgymas, reikia ir pajudėti, – priminė prof. R. Stukas ir pridūrė, kad svarbu nepamiršti ir vandens:
– Ir dar vienas svarbus dalykas – reikia nepamiršti atsigerti tyro, kokybiško geriamojo vandens. Lietuvos gyventojai vandens išgeria per mažai, jo reikia tam, kad skrandžio turinys būtų skystesnis, lengviau virškintų maistą.“