O jeigu dar iki švenčių nuolat kovojote su stresu ir įtampa, tuomet prieššventinis laikotarpis gali gerokai apkartinti gyvenimą. BENU vaistininkė Inga Norkienė dalinasi rekomendacijomis, kaip sustiprinti nervų sistemą ir naktimis ramiai miegoti, o ne avis skaičiuoti, rašoma pranešime spaudai.
Stipriai nervų sistemai yra svarbus tiek gyvenimo būdas, tiek vitaminai bei mineralai. Sumažinti įtampą ir ramiai reaguoti į iškylančius iššūkius gali padėti ir pozityvus požiūris.
Iššūkis – gerai išsimiegoti
Įsisukę į darbus neretai pamirštame, kad kokybiškas miegas yra ne mažiau svarbus nei laiku užbaigti projektai ir atlikti darbai. Tinkamas darbo ir poilsio režimas vienas svarbiausių gyvenimo būdo elementų, norint išlaikyti gerą savijautą ir sveikatą, ypač nervų sistemos.
„Suaugęs žmogus turėtų išmiegoti apie 7-8 val., nors vis dažniau kalbama, kad kiekvieno žmogaus miego poreikis yra skirtingas, todėl svarbiausia klausytis savo organizmo. Jeigu pabudę jaučiatės žvalūs, energingi, įpusėjus dienai nepradeda imti snaudulys – miego užtenka. Tačiau svarbi yra ne tik miego trukmė, bet ir kokybė“, - sako vaistininkė ir pataria, kaip padėti sau greičiau užmigti ir kokybiškiau miegoti.
„Užmigti dažniausiai neleidžia per dieną susikaupę rūpesčiai ir mintys. Tad vakare pasistenkite neužsiminti sudėtinga protine veikla, nedirbkite, taip pat nepatariama intensyviai sportuoti. Nusistatykite sau ramybės laiką prieš miegą, kai užsiimate jus atpalaiduojančia ir raminančia veikla. Taip pat nusiraminti visam organizmui padeda gulėjimas šiltoje vonioje su eteriniais aliejais, pvz., levandų, rami muzika, ramunėlių arbata. Kad miegas būtų kokybiškesnis, prieš miegą gerai išvėdinkite patalpą. Geriau miegosite kiek vėsesnėje patalpoje nei per šiltoje“, - kaip pagerinti miegą pataria BENU vaistininkė.
Maistas nervų sistemai – B grupės vitaminai
Nervų sistemos sveikata taip pat remiasi tinkama naudingųjų medžiagų – vitaminų ir mineralų – pusiausvyra. Bene svarbiausi vitaminai, stiprinantys nervų sistemą, užtikrinantys tinkamą jos funkcionavimą ir mažinantys įtampą – B grupės vitaminai.
„Kad gali trūkti B grupės vitaminų, išduoda padidėjęs emocinis jautrumas, liūdesys, stresas. Šio vitamino organizmas nekaupia, todėl jo turėtume gauti kasdien su maistu, o intensyvesniu laikotarpiu, pvz., ruošiantis šventėms, ir papildomai“, - sako vaistininkė I. Norkienė.
Nervų sistemai svarbūs visi B grupės vitaminai, ypač B1, B6, B12. Šių vitaminų gausu žuvyje (lašišoje, upėtakyje, tune), galvijų kepenyse, paukštienoje, avinžirniuose, žemės riešutuose, žaliuose žirneliuose, avižų ir grikių kruopose, avokaduose. Pavyzdžiui, košė pusryčiams galėtų tapti puikiu B grupės vitaminų šaltiniu dienos pradžiai.
Jeigu B grupės vitaminus vartojate papildomai, geriausia rinktis jų kompleksus, nes jų funkcijos glaudžiai susijusios.
Vaistininkė pabrėžia, kad nervų sistemai svarbūs ir antioksidantai – vitaminai A ir C. Jie padeda apsaugoti organizmą nuo neigiamų streso padarinių.
Nervus stiprina ir mineralai
Maginis ir cinkas yra pagrindiniai mineralai, reikalingi nervų sistemai.
„Nemiga ir nerimas dažnai siejami su magnio trūkumu organizme. Jo atsargas galima papildyti, į mitybą įtraukus tokių produktų kaip kakava, žalios lapinės salotos, bananai, nektarinai, slyvos, melionai, avokadai, migdolai, lazdyno riešutai, bulvės bei moliūgai. Magnio greitai netenkame intensyvios fizinės veiklos metu – prakaituodami. Tad aktyviai sportuojantiesiems šio mineralo dažnai patariama vartoti papildomai”, - sako vaistininkė.
Cinko trūkumas gali būti bendro organizmo nuovargio, kai kurių psichinių ligų ir daugelio kitų negalavimų priežastis. O vartojant cinką kartu su vitaminu C stiprinama imuninė sistema, kuri kenčia, patiriant stresą. Cinko gausu austrėse, kviečių sėlenose, linų sėmenyse, ankštiniuose augaluose, graikiniuose riešutuose.
Be vitaminų ir mineralų, nervų sistemai reikia ir kitų medžiagų – baltymų ir riebalų. Baltymai yra statybinė visų mūsų organizmo ląstelių medžiaga, tarp jų – ir nervų galūnėlių, kurias žaloja stresas. Baltymų gausime vartodami daugiau žuvies, paukštienos ir neriebios mėsos. Riebalų padauginti nereikėtų, tačiau visiškai išbraukti jų iš mitybos nerekomenduojama. Geriau saikingai rinktis nerafinuotus augalinius aliejus.
Pozityvus nusiteikimas padeda susidoroti su stresu
Įsisukę į prieššventinius rūpesčius, tampame jautresni, sunkiau tarp darbų ir užduočių rasti džiuginančių dalykų. Psichologai šiuo laikotarpiu prastėjančią nuotaiką ir kylančią įtampą net vadina „šventiniu liūdesiu“. Paradoksalu, tačiau tuo metu, kai turėtų viskas džiuginti, dėl skubėjimo ir gyvenime atsirandančio chaoso mus apima liūdesys. Nepadeda ir tai, kad šiuo laikotarpiu gauname itin mažai saulės šviesos.
„Reikia šiek tiek su savimi padirbėti. Pirmiausiai siūlau keisti požiūrį į dalykus, kurių negalite pakeisti. Nesvarbu, kaip stipriai nervinsitės, eilės parduotuvėje ar spūsties gatvėje nesumažinsite. Tad gal neverta dėl to nervintis? Taip pat nereikėtų šiuo laikotarpiu kelti sau aukščiausių tikslų. Galbūt geriau šventėms iškepti paprastesnį pyragą, bet nepatirti bereikalingo streso dėl nepavykusio sudėtingo kepinio? Labai padėtų ir laiko planavimas bei darbų pasidalinimas – neprisiimkite visų šventinių rūpesčių tik sau“, - pataria I. Norkienė.
Apnikęs šventinis liūdesys veda į nerimą ir stresą, tad reikėtų nepamiršti tikrosios žiemos švenčių prasmės – laiko su mums brangiais žmonėmis. Tebūnie ir ragaujant paprastesnį pyragą.