– Kokie, Jūsų nuomone, yra pagrindiniai sveiko gyvenimo būdo principai?
– Žmonės yra tinginiai. Iš prigimties mes stengiamės viską supaprastinti tiek, kad mums reiktų kuo mažiau pastangų pasiekti tikslą. Atsirado transporto priemonės, greitas maistas, treniruotės per 20 minučių ir panašus dalykai, kas ir tapo vieną iš tų priežasčių, jog pasaulyje sergančių nutukimu, 2 tipo diabetu ar kitomis lėtinėmis ligomis daugėja kiekvienais metais. Tai yra rodiklis, kad sveiko gyvenimo būdo žmonių namuose labai sparčiai mažėja. Kita medalio pusė, tai socialinių medijų, interneto sklaidos problema, jog žmonės turi galimybę pasiekti labai daug informacijos šaltinių, kurie nebūtinai teisingi, žada sveiką ir gražų kūną ar savijautą.
Iš esmės turime dvi priešingybes tam, ko išties reikia, jog turėtume optimaliai sveiką gyvenimo būdą: aktyvumas ir mums tinkama subalansuota mityba. Literatūra sako, jog sveikam žmogui, kuris nesiekia jokių sportinių tikslų, reikia būti aktyviam (sportuoti, bėgioti, aktyviai leisti laiką, fiziškai dirbti) mažiausiai 300 minučių per savaitę. Paklauskime savęs sąžiningai, kiek mes tam skiriame laiko?
Kita vertus, mityba irgi tampa ypatingai kvestionuojama. Tai kas anksčiau buvo norma, dėl per didelio klaidingo informacijos srauto šiandien tapo demonizuojama: duona, baltos bulvės, miltai, pieno produktai ir panašus produktai. Badavimo, baltymų, arbatų, sulčių ir kitos dietos, jeigu daromos be specialistų priežiūros, alina organizmą ir nesuteikia absoliučiai jokios mums naudos apart gražesnių skaičių ant svarstyklių. Bet turėtume savęs paklausti: ar tikrai mes turėtume kentėti, norėdami gerai jaustis ir atrodyti? Abejoju.
Viskas kur kas paprasčiau. Mano rekomendacija visiems klientams, kurie pradeda keisti savo gyvenimo būdą, mažinti kūno svorį yra tiesiog didinti savo aktyvumą, suprasti, kad tik patys mes save ribojame nuo to tikslo. Pradėti sportuoti ir nebandyti save pateisinti, o ryžtingai lankyti būrelį, sporto salę ar išeiti pabėgioti, bent 5 kartus per savaitę.
Mityba keisti palengva ir jokiu būdu nedaryti to drastiškai. Jeigu valgėte Jums įprastą maistą 30 metų, tai psichologiškai, tokie pokyčiai bus nepakeliami. Laikykitės 80/20 taisyklės, kur 20 proc. mitybos paliekate savo mėgstamam maistui ir svarbiausia, jog neviršytumėte dienos energijos poreikio. Valgykite viską, ką augina žemė ir nebijokite angliavandenių: grūdų, duonos, košių, bulvių, vaisių ir daržovių, nes tai suteiks energijos bei juose esanti ląsteliena padės virškinimui. Atkreipkite dėmesį į probiotikus ir prebiotikus, įtraukite raugintų produktų, kefyro, avokadų. Ir aišku nebijokite riebalų: avokadų, alyvuogių, riešutų, šalto spaudimo aliejų. Svarbiausia viską valgyti su saiku vengiant perdirbto maisto.
– Kaip tinkamai derinti sportą ir sveiką mitybą?
– Ši dalis yra ypatingai svarbi, nes vis dar pasitaiko žmonių, kurie galvoja, kad galima būti sveikam vengiant vieno ar kito. Deja, subalansuota mityba ir sportas ar aktyvumas yra neišskiriami draugai. Visų pirmiausia mes turime žinoti, koks mūsų tikslas ir aktyvumas, kuris kartojasi kiekvieną savaitę. Tokiu būdų galite apskaičiuoti, kiek Jums reikia energijos kiekvieną dieną palaikyti savo fizinę formą. Čia jau galite rinktis tolimesnį tikslą: mažinti ar didinti kūno apimtis, gerinti ištvermė ar tiesiog gerai jaustis. Bet kokiu atveju sporte mityba turi ypatingai svarbų vaidmenį, nes tik per mitybą mes galime atsistatyti po fizinio aktyvumo. Ir jeigu mes organizmui nesuteikiame reikiamų medžiagų, tuomet kenčia rezultatai.
Mažinantiems kūno svorį yra kur kas paprasčiau. Rekomenduočiau surinkti būtiną baltymų, riebalų dienos kiekį ir atkreipti dėmesį į ląstelieną, ji ypatingai svarbi virškinimui, ypač tada, kai yra ribojamas kalorijų ir angliavandenių suvartojimas.
Jeigu nuspręsite auginti kūno svorį ar didinti ištvermę, tokiu atveju viskas galioja, kaip ir mažinantiems, bet ypatingai reikia akcentuoti angliavandenius, nes tai bus Jūs pagrindinis energijos šaltinis. Ir jeigu turėsite didelius sporto krūvius, o bijosite valgyti, tai su laiku pajusite silpnumą, apatiją ir rezultatai pradės smarkiai kristi.
Taigi, kaip matote, atsižvelgiant į tikslus, kinta ir mitybos poreikiai, todėl ypatingai svarbu, kad sportas ir mityba visuomet būtų reguliuojami kartu ir nesitikėti, jog jeigu valgysite bet ką, bet sportuosite, tai stebuklingai pasijusite geriau.
– Koks yra sveikas svorio kritimo tempas? Kiek svorio yra sveika ir realu numesti, pavyzdžiui, per pusę metų?
– Labai priklauso nuo to, kokiam atskaitos taške, tai pradėjome daryti. Jeigu žmogus yra nutukęs ar turi didelį kūno svorį su dideliu riebalų koeficientu, tuomet jam svoris kris lengviau ir greičiau. Liesesniam, kuris nori tik pasiryškinti, svoris gali ir nenukristi, jeigu jis pradės derinti sportą su mityba, nes raumenys įgaus tonusą, riebalai sumažės, o svoris ant svarstyklių liks toks pats, nors apimtys bus pasikeitusios į gerąja pusę. Tad labai svarbu nuo ko pradedame.
Aišku yra tam nustatyti standartai, koks turėtų būti sveikas svorio kritimas, kad nepakenktume savo sveikatai, hormonams ir medžiagų apykaitai, tai dažniausiai skaičiuojama, jog 1 proc. nuo bendros kūno masės.
– Kas yra riebalai ir kodėl jie ypač kaupiasi ant pilvo?
– Opiausia visų problema – iš kur jie atsiranda? Jeigu kalbėti paprastai, tai yra mūsų neišnaudotos energijos perteklius. Mėgstu lyginti su benzino baku. Jeigu jam užpildyti reikia 100 litrų, o mes pilsime 120, tai likę 20 lips per viršų. Taip ir su mūsų kūnu. Jeigu mums reikia 2000 kcal energijos per dieną, o vartosime 3000 kcal, tai 1000 kcal kažkur turėtų atsispindėti, tiesa? Tai dažniausiai atsispindi poodinių riebalų sąskaita. Bet turėtume nepamiršti, kad poodiniai riebalai tik dalis blogybės, nes dar turime visciralinius riebalus, kurie slepiasi prie mūsų organų ir mes jų nematome, o tai yra didžiausia blogybė.
Visgi, reikia suprasti, kad sveikas žmogus turi turėti riebalų, tad siekti visiško išdžiūvimo net ir negalima, tai nėra sveika. Taip pat, riebalai tolygiai kaupiasi visame organizme, o pilvas, šlaunys, klubai, krūtinė yra jau tos ypatingai matomos stadijos. Nekartą susiduriu su klausimu, kuomet svoris krenta, bet pilvas nemažėja, tai žmonės galvoja, kad kažkas blogai. Viskas yra tvarkoje, riebalai dega nuo visų kitų kūno vietų, o probleminės vietos mažėja tik pačios paskutinės, todėl mažinant kūno svorį ir riebalinė audinį reikia būti ypatingai kantriems ir suprasti, kad to padaryti per 21 dieną nepavyks.
– Kodėl nekrenta riebalai nuo juosmens, ypač nuo šonų? Ar tiesa, kad vien atsilenkimai situacijos nepagerins?
– Labai didelė klaida manyti, kad pratimas padės atsikratyti riebalų, ypatingai lokaliai. Riebalai nekrenta lokaliai, jie mažėja proporcionaliai visame kūne, todėl kaip ir kalbėjome prieš tai, ypatingai svarbi yra mityba. Ypač reguliari mityba, mažinant riebalinį audinį palaipsniui. Bet atsilenkimus reikia daryti, kaip ir kitus korpuso pratimus, tik ne tam tikslui, o sveikai nugarai, laikysenai.
– Ar įmanoma paspartinti riebalų deginimą?
– Magišku piliulių tikrai nėra, vis tiek viskas atsiremia į svarstykles: mityba ir aktyvumas. Paspartinti galime tai darydami su specialistų pagalba, nes žmonės dažnai darydami patys, taip nusižaidžia, kad vėliau arba nelieka raumenų ir lieka tik riebalai (taip vadinamas skinny fat sindromas), arba įstringa pastoviam yo-yo efekte.
– Ar riebalai susiję su celiulitu? Kaip su juo kovoti?
– Taip, bet nebūtinai. Celiulitas gali būti fiziologiškai įgimtas dalykas, tačiau valdomas. Mano rekomendacija būtų atkreipti dėmesį į 4 faktorius ir jų vengti bent 3 mėnesius: angliarūgštė, cukrus, rūkymas ir alkoholis. Be abejo, riebalinio audinio ir svorio mažinimas taip pat svarbus, tik ne be sporto pagalbos. Labai svarbu treniruotis, gerinti odos elastingumą, didinti raumenų apimtis.
– Ar įmanoma riebalų atsikratyti pasitelkiant sveiką mitybą ir kardio veiklą, ar būtini ir kiti pratimai?
– Įmanoma, tačiau tai nėra pats efektyviausias būdas. Kardio treniruokliai buvo išrasti ne tam tikslui. Jie buvo sugalvoti gerinti širdies veiklą, bet ne deginti riebalus. Taip, mes galime padidinti energijos išeigą su kardio pagalba, tačiau pagrindas turėtų būti raumenų darbas. Būtent mūsų raumeninė masė ir jos kiekis atsako už energijos išeigą. Kuo daugiau žmogus turi raumenų, tuo jis daugiau ramybės ar aktyvumo metu sudegina kalorijų. Be to, dirbant su raumenimis mes aktyvuojame savo medžiagų apykaitą iki 36 valandų, o atliekant kardio maksimaliai iki 4 val. Riebalų atsikratyti galima net nedarant kardio ir taip daro daugelis atletų. O jeigu jie ir daro kardio, tai tik kaip pagalbinę priemonę, tačiau visą didžiausią akcentą deda į raumenų darbą.
Blogiausias scenarijus su kuriuo susiduriu labai dažnai, tai kuomet žmonės išties sumažina kūno svorį darydami tik kardio ir badaudami, tačiau jie praranda visą raumeninę masę, o tai sulėtina jų medžiagų apykaitą ir atsiduria duobėje, jog po to atrodo viskas ką valgytų eina į kūną.
Aš visuomet sakau, kai ateinate į sporto salę, pažiūrėkite kas geriau atrodo: kas kilnoja sunkius svorius ar tie, kas eina ant takelio.
– Kokie yra dažniausi Jūsų girdimi mitai apie svorio metimą?
– Baisiausia, kad šie mitai nemiršta ir žmonės toliau jais šventai tiki, nors tam nėra jokių loginių įrodymų, tik gandai.
Mažinant svorį negalima valgyti po 18 val. – tikrai galite, nes jeigu esate kalorijų deficite, valgykite nors naktį miegodami. Jūs esate deficite – svoris kris.
Nuo angliavandenių auga svoris – ne, jie neaugina svorio. Augina kalorijų perteklius.
Glitimas yra nesveika ir dėl jo nekrenta svoris – glitimas, tai tiesiog kviečių cukrus ir jeigu nesame jam alergiški, puikiai jį toleruojame, tai galime drąsiai valgyti.
Čia aišku galima plėstis labai daug, bet manau šie yra ypatingai populiarūs šiandien, vakar ir dar rytoj.
– Ko palinkėtumėte žmonėms, norintiems greitai atsikratyti svorio?
– Nelinkėčiau to daryti. Gerų ir greitų rezultatų nebūna. Sumažinti skaičius ant svarstyklių aš Jums galiu per 3 dienas, bet ar tai bus riebalų sąskaita, ar tai bus sveika? Tikrai ne. Todėl, turėtume suprasti, kad jeigu turime antsvorį 10 metų, nenorėkime jo atsikratyti per 10 dienų. Jeigu būtų tai paprasta, tuomet ir nebūtų pasaulyje problemų su antsvoriu.
Taip pat, labai noriu palinkėti, kad nedarytumėte to patys, jeigu nežinote ką darote. Kreipkitės į specialistą, trenerį ir neeikvokite brangaus laiko. Taip, suprantu, atrodo, kad čia ne raketų mokslas, bet jei taip būtų, tai dabar nereiktų man rašyti šio straipsnio. Kol Jūs bandysite visas stebuklingas dietas, per tą laiką su specialisto pagalba, jau galėtumėte pasiekti tikslą.
Pradėti žiūrėti į viską paprasčiau: subalansuoti mitybą ir judėti, judėti daug. Nepradėti nuo papildų, vaistų, dietų ir detoksų. Tai gali būti pagalbinės priemonės vėliau, tačiau ne pačioje pradžioje, kai svorio mažinimui pakanka tik keisti savo gyvenimo būdą bei įpročius. Viskas palaipsniui.