Tiesa, 28-erių vilnietė labiausiai švyti ne dėl svarstyklių skaičių: „Išmokau taisyklingai valgyti, vis dar mokausi prisijaukinti sporto salę bei naująją save ir mano veide beveik niekada nebedingsta šypsena. Gyvenime vienas svarbiausių dalykų yra būti laimingam, o būtent tokia dabar ir esu“.
Du iššūkiai
- Justina, ar sumažėjęs svoris nuteikė maloniai? Ar visgi džiugina ne tik fizinė išvaizda?
- Tiesą sakant, praėjus jau dviems mėnesiams aš nematau ir nejaučiu fizinės išvaizdos pokyčių. Taip, suknelės yra platesnės, su keliais sijonais jau teko atsisveikinti, bet aš pati to dar nesuvokiu. Gal dėl to, kad dalyvaudama šiame projekte daugiau koncentravausi į sveikatą ir labai didelį norą padaryti daugiau nei pirmosiomis projekto dienomis. Tai didžiausias ir smagiausias pokytis, nors iki tobulo rezultato laukia dar ilgas kelias, bet labai džiaugiuosi mažais savo pasiekimais ir pergalėmis prieš save.
- Antrą mėnesį lengviau ar sunkiau - tiek fiziškai, tiek motyvacijos klausimais?
- Manau, kad lengviau. Pripratau prie mitybos, tai jau yra naujai susiformavęs įprotis - valgau 5 kartus per dieną ir porcijos nebegąsdina. Fizinis krūvis po truputį didėja ir tai duoda gerą motyvacijos dozę, nes aš galiu padaryti daugiau, greičiau bei tvirčiau. Didžiąją motyvacijos dalį palaiko ir treneris, kuris skatina bandyti tai, kas nepavyko prieš savaitę, taip pat išmokė „perlipti per save“ bei jaustis gerai sporto salėje - vien už tai prieš jį žemai lenkiu galvą.
- Ar sportas, sveika mityba jau spėjo tapti visiškai kasdieniais tavo palydovais?
- Labai daug žmonių klausia manęs - „o kas po projekto?“. Nieko, viskas vyks toliau. Baigiasi DELFI projektas, prasideda Justinos projektas. Esu įsigijusi abonementą, su treneriu tariuosi dėl asmeninių treniruočių, labai seniai norėjau išmokti sveikai maitintis, kodėl turėčiau to atsisakyti? Aš atsikėlusi ryte jau laukiu, kada reikės eiti į salę, mąstau, ko išmoksiu naujo, mityba yra subalansuota ir man patinkanti bei tinkanti. Tad taip - ši nauja patirtis jau tapo mano kasdieniais palydovais.
- Kas per šiuos du mėnesius buvo sunkiausia?
- Manau, kad du dalykai: kova su savimi bei pernelyg didelis aplinkinių dėmesys. Kova su savimi ypač jautėsi projekto pradžioje, kai su baime eidavau į salę, nes „ką žmonės pagalvos“, kai su baime darydavau naujus pratimus, nes „kaip juokingai atrodau iš šono“, kai aplinkiniams sakydavau, kad nevartoju cukraus, nes „kaip stambus žmogus nevartoja cukraus?“. Mane valdė stereotipinis požiūris apie sporto klubus, kas juose lankosi bei staigų norą keisti savo gyvenimo įpročius iš pagrindų.
Dabar pagalvojus apie viską norisi juoktis, bet projekto pradžioje tikrai buvo sunku. Antras sudėtingiausias projekto momentas buvo aplinkinių dėmesys, kai mažai pažįstami žmonės klausinėdavo, kaip sekasi projekte, kai sulaukdavau skambučių iš seniai matytų bičiulių. Taip, dėmesys yra geras dalykas, bet kai jo per daug - pasidaro nejauku, ypač kai visiems smalsu, ką valgau, kaip sportuoju ar kokie rezultatai. Bet laikui bėgant pripratau prie to ir supratau, kokia esu laiminga, turėdama tokią palaikančią šeimą, draugus bei kolegas.
- Ar džiaugiesi sudalyvavusi šiame konkurse? Gal ką naujo apie save sužinojai?
- Visai neseniai savo broliui sakiau, kad šis projektas buvo vienas geriausių dalykų, įvykusių per šiuos metus. Turėjau ne tik išlipti iš savo komforto zonos, bet nueiti nuo jos pakankamai toli. Išmokau taisyklingai valgyti, vis dar mokausi prisijaukinti sporto salę bei naująją save ir mano veide beveik niekada nebedingsta šypsena. Gyvenime vienas svarbiausių dalykų yra būti laimingam, o būtent tokia dabar ir esu.
- Kodėl žmogui apskritai, net jei jis nenori fizinių pokyčių, derėtų gyventi fiziškai aktyviai, laikytis subalansuotos mitybos?
- Pildydama paraišką dalyvauti šiame projekte, maniau, kad noriu fizinių pokyčių. Bet atvykusi į sporto salę, o vėliau pasikonsultavusi su šeimos gydytoja sužinojau, kad mano sveikata nėra labai gera: silpna širdis, sutrikusi kvėpavimo sistema, nusilpęs kraujas ir panašiai. Tai man buvo didelis šokas ir suvokiau, kad reikia kažką keisti ir tai daryti dabar.
Išvaizda nereiškia nieko, jei nėra sveikatos. Grožis yra bevertis, kai nėra jėgų bei energijos. Tai nereiškia, kad jau rytoj visi turi užsirašyti į sporto klubus bei keisti mitybą iš pagrindų. Reikia pradėti mažais žingsniai: į arbatą nebedėti cukraus, vakarais išeiti pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiu ir daugiau šypsotis. O jau tada kas žino, gal vieną dieną susitiksime sporto salėje ir mokinsimės kažko naujo kartu?
Ką daryti pasiekus pirmųjų rezultatų
Justinos asmeninis treneris Mindaugas Plungė pritaria, kad projekto pabaiga leidžia kartu su mergina džiaugtis labai gerais rezultatais.
„Laikantis sporto ir mitybos režimo, per du mėnesius Justinai pavyko numesti 10 kg. Vienas didžiausių pasiekimų yra tolygus svorio metimas. Kiekvieną savaitę Justinai pavykdavo atsikratyti daugiau nei po 1 kilogramą. Būtent toks sveikatai nekenksmingas svorio metimas ir buvo mūsų užsibrėžtas tikslas. Jį mes pasiekėme laikydamiesi teisingai parinktos treniruočių programos ir tinkamai paruošto mitybos plano. Žinoma, šie rezultatai nebūtų įmanomi be Justinos užsispyrimo ir sąžiningo programų laikymosi“, - sako jis.
Visiems, kurie pasiekia pirmųjų norimų rezultatų, treneris pataria nesustoti ir neatsipalaiduoti, o išsikelti naujus siekius ir kryptingai judėti jų link.
„Dėl šios priežasties vienas iš šio projekto tikslų buvo ne tik mesti svorį. Mes siekėme, kad pasibaigus projektui Justina nesiliautų sportuoti ir rūpintis savo sveikata ir sveika gyvensena taptų jos gyvenimo dalimi. Mums pavyko tai įgyvendinti, nes Justina pasiryžo kartu su manimi sportuoti ir toliau.
Svarbu paminėti, kad ugdant valią ateina ir žinios. Kiekvienas žmogus yra skirtingas ir jo gebėjimas sportuoti individualiai priklauso nuo daugelio veiksnių (amžiaus, imlumo naujiems pratimams, ar teko anksčiau sportuoti ir t. t.). Kiekvienam, siekiant taisyklingai, be priežiūros sportuoti salėje, prireikia skirtingo laiko pasiruošimui. Darbas su treneriu padeda save motyvuoti ir kartu įsisavinti žinias, kurios vėliau leidžia tinkamai ir nedarant klaidų sportuoti individualiai“, - teigia M. Plungė.
Reguliarus sportavimas naudingas ne vien dėl norimų išvaizdos pokyčių, bet ir dėl gerėjančios sveikatos, savijautos ir pasitikėjimo savimi.
„Džiaugiuosi, kad šiuo metu salėje matomas klientų pagausėjimas. Baigėsi vasara ir žmonės po atostogų grįžta ne tik į darbus, bet ir į sporto sales. Norėčiau visiems palinkėti rasti vidinės motyvacijos sportuoti ir rūpintis savo sveikata bei išvaizda ne tik pavasarį ar prieš vasaros sezoną, bet ir visus metus“, - reziumavo pašnekovas.