Danijos Arhuso universiteto mokslininkai tyrinėjo, kodėl prancūzai taip ilgai gyvena ir džiaugiasi gera sveikata, nors ir valgo maisto produktus, turinčius daug sočiųjų riebalų, rašo „The Telegraph“.
Nors dauguma šio fenomeno, vadinamo „prancūzų paradoksu“, paaiškinimų yra paremti raudono vyno vartojimu ir gyvenimo būdu, naujausias danų tyrimas pateikia paprastą atsakymą.
Tyrime, kuris pristatomas žurnale „Journal of Agricultural and Food Chemistry“, teigiama, kad ilgaamžiškumą ir sveikatą nulemia tokie fermentuoti pieno produktai kaip sūris.
Maisto tyrinėtoja Hanne Bertram iš Arhuso universiteto Danijoje lygino 15 vyrų šlapimo ir fekalijų mėginius. Šie tiriamieji valgė maisto produktus, tarp kurių buvo sūrio arba pieno, arba iš pieno produktų vartojo tik sviestą.
H. Bertram nustatė, kad sūrį valgiusių žmonių organizme buvo daug butyrinės rūgšties – medžiagos, kuri yra susijusi su mažėjančiu nutukimu ir spartesne medžiagų apykaita. Dideli butyrinės rūgšties kiekiai taip pat mažina cholesterolį.
Tai, H. Bertram teigimu, „liudija žarnyno bakterijų vaidmenį ir dar labiau sustiprina ryšį tarp sūrio ir prancūzų paradokso“ .
Šis nedidelis tyrimas nėra vienintelis, „prancūzų paradoksą“ paaiškinantis sūrio vartojimu.
2012 metais vienas tyrimas nustatė, kad nuo širdies ligų saugo ir gerą sveikatą užtikrina Rokforo sūris.
Mokslų daktarai Ivanas Petiajevas ir Jurijus Bašmakovas teigė, kad šis pelėsinis sūris turi ypatingų priešuždegiminių savybių, kurios nulemia „prancūzų paradoksą“ .
„Stebėjimai rodo, kad vien tik raudono vyno vartojimas negali paaiškinti šio paradokso. Gali būti, kad nedidelis mirtingumas nuo širdies ligų priklauso nuo kitų tipiškos prancūzų mitybos veiksnių“, - savo tyrime rašė jie.
„Mūsų hipotezė ta, kad prie prancūzų paradokso prisideda sūris, ypač pelėsinės jo rūšys“.
„Pelėsiniai sūriai, tarp jų ir Rokforo, gali turėti netgi didesnę įtaką kardiovaskulinei sveikatai“, - teigė mokslininkai.