Greitas sveikų produktų pasirinkimas
Gydytoja dietologė Edita Gavelienė sako, kad sveika mityba turi virsti įpročiu, o šokinėjimas nuo vienos dietos prie kitos, gali organizmui atnešti daugiau žalos, nei naudos. „Tai ne „vienkartinė akcija“, todėl rekomendacijų reikia laikytis visą gyvenimą”, – sakė renginyje „Rinkis sveikiau” kalbėjusi medicinos mokslų daktarė.
Kad sveika mityba netaptų varginančia kasdienos dalimi, tereikia vadovautis keliomis taisyklėmis. Jos padės išsirinkti reikalingus, sveikus produktus patiekalams, kuriuos gaminant virtuvėje nesugaišite daug laiko.
„Nereikia maisto bijoti ir jausti kaltės valgant, reikia maitintis taip, kad kūno tiek fiziniai, tiek ir emociniai poreikiai būtų patenkinti. Jeigu labai norisi ledų ar pyrago, tikrai galima suvalgyti, tačiau negalima piktnaudžiauti, – pabrėžė dietologė E. Gavelienė.
– Svarbu rinktis pakankamo kiekio, įvairų bei maistingą maistą. Reikėtų riboti kalorijas, gaunamas su pridėtiniu cukrumi, sočiaisiais riebalais, taip pat sumažinti druskos kiekį.“
Parduotuvių lentynose sveikesni produktai yra pažymėti ženklais, kurie nurodo, kad produktų sudėtis yra sveikesnė – juose mažiau pridėtinio cukraus ar druskos, ribojamas maisto priedų ir sintetinių dažiklių, sveikatai nenaudingų riebalų ir aliejų, GMO ir kt. ingredientų naudojimas.
Sveikai maitintis nėra sunku
Anksčiau sveikas gyvenimo būdas, tinklaraščio „Nestoras maistas“ autorei, modeliui Ievai Greičiūnaitei siejosi su itin lieknu kūnu, kalorijų skaičiavimu ir įvairiomis dietomis, dabar šis supratimas visiškai pasikeitė. Sveikesnė mityba jai tapo maloniu gyvenimo būdu, o ne sunkumu.
„Dabar sveikas gyvenimo būdas man yra balansas tarp kokybiškų salotų dubens ir ledų porcijos, tarp intensyvios treniruotės ir savaitgalio gulint ant hamako ir skaitant knygą. Man tai neturi nieko bendro su kalorijų skaičiavimu ar kaltės jausmu, suvalgius mažiau sveiką produktą“, – pasakojo I. Greičiūnaitė.
Desertų atsisakyti nebūtina
Sveika mityba jokiu būdu nėra saldumynų atsisakymas, o mažą pridėtinę vertę turinčių ingredientų pakeitimas tokiais, kurie turi daugiau vertingų, maistinių savybių.
Parduotuvių tinklo ,,Rimi” maisto technologė Daiva Selilė renginio metu paruošė sveiką, vasarišką desertą, kurio neatsisako ir visa šeima, o ir porcijos kaina visai nedidelė – vos 1 euras.
„Šis receptas yra puikus sprendimas tais atvejais, kai namie užsilieka nesuvalgytos duonos, kuri jau yra pradėjusi kietėti – ir apie aplinką pagalvosite, nes duonos neišmesite, ir gardžiu desertu šeimą ar draugus nustebinsite“, – patarimais dalijosi D. Selilė, kuri desertą ruošė iš orkaitėje skrudintų duonos skrebučių, nesaldinto jogurto ir šilauogių, kurias galima pakeisti ir kitomis sezoninėmis uogomis. Prieš valgant šį desertą patariama valandėlę palaikyti šaldytuve ir, jei norisi, paskaninti mėgstamais riešutais.
Nebrangūs, sotūs ir maistingi pietūs
Dažnai pasitaikanti nuostata, kelianti baimę maitintis sveikiau – esą taip besimaitinantys žmonės dažnai jaučiasi nesotūs ir juos persekioja alkio jausmas. Šį mitą savo receptu paneigti ryžosi restorano „Amandus“ vyr. virėjas Ernestas Žitkauskas.
Jis ne tik papasakojo apie sotumo jausmą suteikiančius produktus, bet ir pademonstravo, kaip nebrangiai ir greitai galima pasigaminti sotų pietų patiekalą dviem asmenims – avinžirnių salotas su keptu varškės sūriu. Vienos porcijos kaina siekia iki 2,5 Eur.
Avinžirnių salotos su keptu varškės sūriu pagal „Amandus“ vyr. virėją E. Žitkauską (2 porcijos)
1 skardinė konservuotų avinžirnių
150 g vyšninių pomidorų
1 nedidelė raudonoji paprika
120 g kepto varškės sūrio
2 saujelės svogūnų laiškų
1 saujelė burokėlių daigų
Druska, pipirai
Padažui:
1 skiltelė česnako
20-30 g alyvuogių aliejaus
1 šaukštas citrinų sulčių
Pastaba: Avinžirnius galima naudoti konservuotus iš skardinės arba džiovintus. Jei naudojami džiovinti – užmerkiame šaltame vandenyje bent 8 valandoms.
Gaminimo būdas. Supjaustome papriką, pomidorus ir svogūnų laiškus norimo dydžio gabaliukais, nusunkiame ir nusausiname avinžirnius, viską sudedame į dubenį. Atskirame inde į aliejų įtarkuojame česnaką, įpilame citrinos sulčių. Pilame į salotas, išmaišome. Sutrupiname varškės sūrį ir dedame ant salotų. Pagardiname druska, pipirais ir burokėlių daigais.
Tinklaraščio „Nestoras maistas“ autorės I. Greičiūnaitės užkandis su batatais
1 didelė saldžioji bulvė (arba pora mažesnių)
Įdarui:
1 avokadas
1 nedidelė skardinė tuno
1/3 svogūno
Druska
Saulėje džiovinti pomidorai
Petražolės
Gaminimo būdas. Nuplauname neluptą bulvę ir gerai ją nusausiname. Supjaustome apie 1 cm storio riekelėmis ir patepame ghee sviestu (galima naudoti aliejų). Dedame į iki 200oC įkaitintą orkaitę ir kepame apie 20-25 min. (viduryje kepimo bulves galima apversti). Per tą laiką susmulkiname svogūną ir sumaišome visus likusius ingredientus. Bulvei iškepus ir atvėsus, ant viršaus dedama avokado ir tuno masė, papuošiama saulėje džiovintais pomidorais, petražolėmis ir čili granulėmis (kas mėgsta aštriau).
Sveikesnis vasariškas desertas už 1 Eur: „Rimi“ konditerijos technologės D. Selilės duonos ir jogurto deserto receptas
Paruošiame duonos skrebučius. Viso grūdo dalių duoną (gaminant desertą naudojome viso grūdo ruginę duoną „Trejos girnos“, atitinkančią „Rakto skylutės“ ir „Rinkis sveikiau“ žymėjimo kriterijus) supjaustome nedideliais kubeliais ir apliejame juos sirupu, paruoštu iš agavų sirupo, sumaišyto su maltais cinamono, muskato ir imbiero prieskoniais. 400 g duonos reiktų maždaug 100 g sirupo ir po 1/2 arbatinio šaukštelio maltų prieskonių. Vietoje agavos sirupo tinka ir medus arba klevų sirupas, o jei norite visai išvengti saldiklių, vietoje sirupo duoną sudrėkinkite apie 50 g aliejaus.
Duonos kubelius kepame apie 20 min. iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol jie gražiai apskrus (tik nesudeginkite). Gaminant desertą dviem asmenims užtektų ir vos vienos kitos riekelės duonos, tačiau patariama iš karto pasiruošti didesnį kiekį skrebučių – sandariame inde skrudintus skrebučius galima laikyti iki savaitės, tad galite jų pasiruošti iš karto keliems desertams arba pavaišinti visą būrį svečių.
Sluoksniuojame desertą. Atvėsintus duonos skrebučius (1 porcijai reiktų 2 valgomųjų šaukštų skrebučių) dedame į indą, ant jų užberiame 2 valgomuosius šaukštus šilauogių ar kitų sezoninių uogų, jei naudojate skrebučius be sirupo – saldumui sukurti galite supjaustyti pusę banano. Ant viršaus pilame 150 g nesaldinto jogurto, papuošiame keliomis šilauogėmis ar riešutais ir dedame valandėlei kitai į šaldytuvą.