Tradicinė baltoji mišrainė gaminama iš virtų bulvių, morkų, marinuotų ar raugintų agurkų, kiaušinių, konservuotų žirnelių ir majonezo. Neretai joje išvysime ir „daktariškos“ dešros ar net virtos mėsos kubelių. Tačiau oficialiai pirmą kartą pagaminta mišrainė atrodė kiek kitaip. Ją 1860-aisiais pagamino Ermitažo restorano šefas (kilęs iš Belgijos) Lucien Olivier.

Žaibiškai išpopuliarėjęs patiekalas turėjo ir slaptų ingredientų, tačiau jame buvo ir tokių gardėsių kaip jaučio liežuvis, ikrai, dygliuotasis kaparis ir, žinoma, majonezas. Tiesa, būtent dėl pastarojo ši mišrainė ir šiandien sulaukia daug mitybos specialistų kritikos.

Kritikos strėlės – į majonezą, dešrą

Sertifikuota mitybos specialistė, studijos „Sulieknėk sveikai“ įkūrėja Vaida Kurpienė pripažįsta – balta mišrainė jai siejasi su vaikyste ir yra neatsiejama jos šventinio stalo dalis. Tiesa, jos mišrainė – sveikesnė, traškesnė.

Balta mišrainė prancūziškai

„Tradicinis baltos mišrainės variantas yra labai skirtingas įvairiuose Lietuvos kampeliuose. Vienur ją gamina su „šlapia“, daktariška dešra – tokio ingrediento reikėtų nevalgyti ne tik per šventes. Antras dažno nevengiamas, tačiau prastas priedas – majonezas. Jame naudingų medžiagų artima nuliui, gausu riebalų. Majonezą galime pakeisti – paimkite grietinės arba jogurto, garstyčių bei truputėlį druskos. Viską sumaišome ir turime sau sveikesnę, mažiau kaloringą bei skanią alternatyvą. Žinoma, jei gaminsite majonezą namie iš vertingų produktų, tuomet ir šis padažas tinka“, - patarė pašnekovė.

Kitas šios mišrainės minusas – produktai neretai yra perverdami, per minkšti.

„Tada maistinės medžiagos labai greitai pasisavinamos, patiekalo galima suvalgyti daug – vargu ar kas tik 100 gramų įsideda. Tačiau jei daržoves išverdame teisingai, šią klaidą galima ištaisyti. Daržovės turi likti traškios. Žirnelius naudokite ne konservuotus, o šaldytus – apdorokite juos garuose virš verdančio vandens sietelyje. Užtenka 5 minučių – žirneliai gražiai, šviežiai žalios spalvos ir daug naudingesni mūsų organizmui“, - alternatyvų receptą gyrė V. Kurpienė.

Dera prisiminti, kad vienaip ar kitaip – tai ganėtinai kaloringas patiekalas.

Vaida Kurpienė

„Jame nemažai bulvių, kiaušinių. Mes su drauge kartą pamiršome pastarųjų įdėti ir niekas nepastebėjo, nes jie nėra pagrindinis akcentas. Siūlau pasigaminti alternatyvią baltą mišrainę, kuri bus tikra atgaiva po gausių šventinių vaišių“, - patarė mitybos specialistė. Receptas – straipsnio pabaigoje.

Svarbu – saikas

Tad tai, balta mišrainė bus sveika ar visiškas „peilis“ jūsų skrandžiui – priklauso tik nuo jūsų.

„Balta mišrainė nebūtinai yra „blogis“. Jei ją valgote kaip pagrindinį patiekalą, pasisotinate kumščio dydžio porcija – tai geras patiekalas. Tačiau jei mišrainė jau yra su dešra, užima pusę lėkštės ir greta jos dar kertate silkę, keptą antį ir papildomų bulvių, riebaus padažo – žinoma, tada jau negerai. Reikia rūpintis ne vienu atskiru patiekalu, o bendra, sveika visuma. Apžvelkite savo lėkštę – ar tikrai joje turi būti tiek daug ir skirtingo maisto?“, - retoriškai klausė V. Kurpienė.

Tiesa, kai kurios šeimininkės baltą mišrainę gamina su virta mėsa, pavyzdžiui, kiauliena. V. Kurpienės ši mintis nesužavėjo.

„Aš siūlyčiau mėsos visai nedėti. Pasidarykite skanią ir sveiką daržovių mišrainę, kad ją galėtumėte valgyti ir kitą dieną pusryčiams. Pasisemsite energijos ir nekankins kaltė, kad persivalgėte. Mano manymu, balta mišrainė apskritai yra sotus patiekalas, o ne garnyras greta kitų mėsos kepinių“, - sakė ji.

Nevirta balta mišrainė: receptas

Porcijos kiekis: 1, Kcal 194

Sudėtinės dalys: 60 g šviežių vidutinio dydžio morkų 40 g šviežio agurko 50 g šviežios cukinijos 25 g šaldytų žirnelių 50 g raugintų agurkų 10 g anakardžio riešutų 3 g česnakų 0,5 g kario arba ciberžolės 10 g citrinos sulčių 7 g šaukštas šalto spaudimo aliejaus (geriausia sėmenų) 0,5 g druskos

Gaminimo žingsniai: 1. Žirnelius atšildome ir nusausiname. 2. Supjaustome daržoves žirnių dydžio kubeliais ir sudedame į dubenį. 3. Į maišytuvą sudedame nuplautus anakardžio riešutus, druską, česnaką, karį (arba ciberžolę), supilame citrinos sultis, šalto spaudimo aliejų ir vandenį. Viską gerai išmaišome (padažo tirštumą reguliuojame vandens ir riešutų santykiu). Gaminame anakandžių majonezą 4. Ant supjaustytų daržovių supilame paruoštą padažą. Recepto autorė – portalo skaitytoja Joana B.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (494)