Londono universiteto koledžo akademikai tyrė 5 tūkst. 54 vyrų ir 2 tūkst. 99 moterų alkoholio vartojimo įpročius – tris kartus per dešimt metų. Kai eksperimento dalyviams sukako 56 metai, mokslininkai atliko pirmąjį iš trijų atminties ir kognityvinių gebėjimų tyrimą, skelbia healthland.time.com.

Tyrimo rezultatai skelbiami leidinyje „Neurology“. Teigiama, jog vyrai, kurie per dieną išlenkia 2,5 vieneto alkoholinio gėrimo, greičiau patiria atminties sutrikimų nei tie, kurie alkoholio nevartoja, ar saikingiau tokiais gėrimais bepiktnaudžiaujantys. Nors daug išgeriantys vyrai ir kontroliavo tokius atminčiai įtakos turinčius veiksnius kaip mityba, sportas, gyvenimo būdas, alkoholio ir prastėjančios atminties ryšys išliko. Mokslininkai tokios tendencijos moterims nepastebėjo, nors daugiau alkoholio vartojančios dailiosios lyties atstovės ir pasižymi prastesniais gebėjimais planuoti ir organizuoti.

Mokslininkai alkoholinius gėrimus klasifikavo į tris grupes: alus, vynas ir stiprieji alkoholiniai gėrimai. Paaiškėjo, jog su sparčiausiu atminties prastėjimu susiję pastarieji, pavyzdžiui, degtinė, džinas ir viskis. Kalbant apie vyną ir alų, skirtumo atminties blogėjimo klausimu nepastebėta – šie gėrimai atminčiai kenkia vienodai.

Tai jau ne pirmasis tyrimas, kurio išvados kalba apie neigiamą alkoholio įtaką žmogaus kognityvinėms funkcijoms, tačiau vienas iš pirmųjų, nagrinėjusių alkoholinių gėrimų žalą vidutinio amžiaus žmonėms. Paaiškėjo, kiek nedaug alkoholio reikia atminties funkcijai sutrikdyti. 

Kaip teigia Jungtinės Karalystės valstybinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas, ne daugiau keturių alkoholio vienetų per dieną menką alkoholizmo riziką sukelia vyrams, o moterims – ne daugiau trijų. Vertinant potencialas su alkoholio vartojimo susijusias rizikas sveikatai, ligų kontrolės centrų specialistai tvirtina, jog per dieną vyrai turėtų išgerti ne daugiau dviejų vienetų alkoholio, o moterys – vieno.

Mokslininkai turi įtarimų, jog alkoholis sutrikdo kraujo apytaką smegenyse. Jau anksčiau nustatyta, kad nesaikingas alkoholio vartojimas žaloja nervų ląsteles, o tai neigiamai atsiliepia kognityvinėms žmogaus funkcijoms. Naujausias tyrimas leidžia teigti, jog žala pradedama daryti žymiai greičiau nei iki tol manė specialistai – o skaudūs padariniai juntami žymiai ilgiau.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (190)