Kai garbingą „Great Taste“ apdovanojimą pelno dribsniai su burokais, o burokų sultys populiarumu nenusileidžia itin pamėgtiems kavos gėrimams, peršasi išvada, kad ši daržovė šiuo metu išgyvena aukso amžių. Kalbant apie burokus, žmonės vis dar dalinasi į dvi stovyklas – tuos, kurie juos mėgsta, ir tuos, kurie jų negali pakęsti.

Kaip teigia daržovių augintojai, dar visai neseniai burokai niekam nebuvo įdomūs. Spėjama, kad situacija pasikeitė įvertinus šios daržovės naudą sveikatai (burokuose gausu geležies, magnio, kalio, ji mažina kraujospūdį).

„Spaudžiame iš jų sultis, gaminame salotas, kepame kartu su kitomis daržovėmis, o mūsų mėsainis su burokėliais buvo vienas iš šios vasaros atradimų“, – teigia vienos kavinės atstovas. Dauguma augintojų džiaugiasi – burokėlių paklausa viršija visus lūkesčius.

Pristatomos vis naujos burokėlių rūšys (skiriasi ne tik jų spalva, bet ir skonis). Daržovių auginimu ir tiekimu besiverčianti britų bendrovė „Riverford“ teigia, kad skaniausi ir sveikatai naudingiausi tradiciniai raudonai violetinės spalvos burokai. Jungtinės Karalystės Sario grafystėje „Petersham Nurseries“ augina „Burpee‘s Golden“ rūšies burokus, kurios žmonės mėgsta dėl juntamo riešutų skonio. „Chioggia“ rūšies burokai vertinami dėl saldainį primenančios išvaizdos – jie labai įspūdingai atrodo lėkštėje. Gardžiausi „Bull Blood“ buroklapiai, o ir pačios šaknys išsiskiria maloniu saldžiai karstelėjusiu skoniu.

Faktas, kad žmonės noriai perka ir gamina burokus, yra nemenkas pasikeitimas. Nors virtuvėje su burokais tikrai yra ką veikti, žmonės noriai vargsta. Specialistai tvirtina, kad tinkamiausias burokų gaminimo būdas – kepimas. Verdant prarandama daugiau gerųjų šios daržovės savybių, sako Joshas Katzas iš Londone esančio restorano „Berber & Q“ ir pabrėžia, kad burokai puikiai dera prie antienos, karvelių ir jautienos. Salotose burokėliai sudaro puikią porą su fetos sūriu, lazdyno riešutais ir tarkuota apelsino žievele.

Maisto žinovai vieningai sutaria, kad idealiausiai burokėliai dera su baltos spalvos priedais, kuriuos nudažo sodria rožine spalva, pavyzdžiui, grietine, jogurtu, fetos ar ožkos pieno sūriu. Kalbant apie riešutus, su burokėliais puikiai dera lazdyno riešutai ir pekaninės karijos. Burokams patinka ir obuolių (burokėlių ir obuolių sulčių derinys – vienas iš populiariausių), granatų ir žuvies (apie silkės ir burokėlių bičiulystę žino kiekvienas) kompanija. Be to, „Riverford“ teigia, kad iš burokų galima kepti sausainius ir pyragus – ši daržovė puikiai dera su šokoladu.

Ką galima pasigaminti iš burokų?

Išvirtus ir nuluptus burokėlius sutrinkite trintuve ir sumaišykite su grietine ar jogurtu. Pagardinkite šviežiais krapais. Štai ir pasigaminote sveiką pagardą.

Bendrovė „Manomasa“ siūlo sutrinti keptus burokus, pagardinti juos druska, pipirais, keliais lašeliais vyno acto, česnaku, fetos sūriu, pabarstyti granato sėklomis. Į šį užtepą galima įdėti ir graikiško jogurto.

Burokų lapai puikiai dera prie plonai pjaustytų raudonųjų svogūnų, salotų, česnako ir alyvuogių aliejaus. Šį mišinį galima sumaišyti su makaronais – gardus ir sveikas patiekalas.

6 porcijoms jums reikės:
500 gramų burokų
400 gramų bulvių
50 gramų nesūdyto sviesto
2 arbatinių šaukštelių smulkintų čiobrelių
1 litro tirštos grietinėlės
2 skiltelių smulkinto česnako
100 gramų mėgstamo tarkuoto sūrio
50 gramų tarkuoto kietojo sūrio
Pagal skonį – druskos ir juodųjų pipirų

Grietinėlę, česnaką ir pusę čiobrelių sudėkite į prikaistuvį ir kaitinkite ant silpnos ugnies. Pagardinkite prieskoniais ir, grietinėlei užvirus, nukelkite nuo ugnies. Burokėlius ir bulves supjaustykite itin plonais griežinėliais.

Kepimo indo vidų ištepkite sviestu. Išklokite pirmą sluoksnį bulvių, pagardinkite prieskoniais, ant viršaus išklokite sluoksnį burokėlių, pagardinkite prieskonius, pabarstykite sūriu, užpilkite šiek tiek grietinėlės kremo. Procedūrą teks pakartoti kelis kartus– galiausiai apkepą suslėkite ir uždenkite kepimo folija. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių. Apkepą reikia kepti apie 45 minutes, kol visi sluoksniai suminkštės, kremas sutirštės. Iškeptą apkepą pabarstykite kietuoju sūriu ir dar kelioms minutėms įkiškite į orkaitę.

Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos, psichologijos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje. Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!


Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (112)