Įrodymai akivaizdūs, tad medikai turėtų sudaryti elektroninių prietaisų naudojimosi taisykles paaugliams, rašo theguardian.com.

Tyrimas atliktas Norvegijoje 2012 m. Tyrėjai stebėjo 10 tūkstančių 16 – 19 m. amžiaus asmenų. Tyrimo rezultatai aprašyti leidinyje „BMJ Open“.

Paaugliams buvo pateikti klausimai, kiek jie miega, kiek laiko praleidžia prie kompiuterio (ne mokykloje) ir kokiais elektroniniais prietaisais naudojasi. Respondentai sakė, kad jiems reikia 8 – 9 valandų miego, kad jaustųsi pailsėję.

Praleidžiant prie kompiuterio daugiau nei keturias valandas per dieną, 3,5 karto padidėja tikimybė, kad paauglys naktį miegos mažiau nei penkias valandas. Be to, 49 proc. didesnė tikimybė, kad jie užmigs tik daugiau nei po valandos. Įprastai suaugusieji užmiega per pusvalandį.

Tyrimas patvirtino tai, ką daugelis tėvų jau įtarė – naudojantis elektroniniu prietaisu likus valandai iki miego, nukenčia miego kokybė, o taip pat mažiau miegama.

Daugiau nei pusė paauglių, kurie naudojosi kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu likus valandai iki miego, užmigdavo ilgiau nei po valandos. Be to jų miegas sutrumpėdavo dviem ar daugiau valandų.

Pastebėta, jog miegas sutrinka ir tiems paaugliams, kurie likus valandai iki miego, klausėsi muzikos MP3 grotuvu, žaidė kompiuterinius žaidimus, žiūrėjo televizorių, naudojosi planšetiniu kompiuteriu.

Mari Hysing vadovaujami tyrėjai įžvelgė kelis miego sutrikimo paaiškinimus. Pirmas gana paprastas: paaugliai vėliau eina miegoti, tada sutrumpėja miego laikas.

Antrasis – ryški prietaisų šviesa trukdo smegenyse įsijungti naktiniam režimui, organizmas nebesuvokia, kad turime miegoti, o kada keltis.

O kur dar raumenų skausmas, įtampa, galvos skausmas nuo per ilgo žaidimo.
Be to, žiniasklaidos turinys taip pat jaudrina smegenis, neleidžia joms atsipalaiduoti.

Amerikos pediatrijos akademijos 2004 m. rekomendacijomis, miegamajame apskritai nepatartina laikyti televizoriaus.

Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos, psichologijos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje. Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!


Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)