Dusulys, tachikardija, raumenų hipotonija, apetito stoka, virškinimo sutrikimai, stomatitas, lūžinėjantys plaukai ir nagai, džiūstančios lūpos ir dažnai pasireiškiančios kvėpavimo takų ligos taip pat gali būti ženklu, kad jums trūksta geležies, rašo woman.DELFI.ua.
Nukritęs hemoglobino lygis: kaip gydytis?
Jeigu jūsų hemoglobino kiekis kraujyje yra nepakankamas, gydytojas gali skirti preparatų su geležimi. Tačiau kur kas naudingiau laikytis mitybos principų, kurie padės organizmą papildyti geležies atsargomis ir padės pasiekti trokštamų rezultatų. Be to, neverta pamiršti ir pasivaikščiojimų gryname ore, kvėpavimo pratimų bei sporto.
Produktai, keliantys hemoglobino lygį
* Juodieji ikrai (nors naudingi visų spalvų ikrai – juodieji, raudonieji, netgi rudagalvių menkių. Sveika valgyti ir pienius – jų poveikis toks pat, o kainuoja kur kas pigiau ir suvalgyti galima
daugiau).
* Burokėliai (tačiau nepiktnaudžiaukite burokėlių sultimis – jos labai dirgina virškinimo sistemą, todėl galite įsivaryti kitą ligą).
* Granatai (jie taip pat gali pakenkti skrandžio gleivinei – būkite atsargūs!)
* Morkos (tiesa, hemoglobiną kelią silpnai).
* Grikių, kviečių košės, kviečių sėlenos.
* Kepenėlės, jautiena, liežuviai.
* Balta vištienos mėsa.
* Kiaušiniai (turintys sodrų, ryškiai geltoną trynį).
* Džiovinti abrikosai ir visi kiti džiovinti vaisiai (geležies juose būna daugiau negu šviežiuose vaisiuose).
* Žalios ir raudonos spalvų daržovės bei vaisiai (špinatai, prieskoniniai žalumynai, šparaginės pupelės, žalios spalvos obuoliai, raudonosios vynuogės, juodieji serbentai, moliūgai, erškėčių vaisiai).