Kas yra kortizolis

Kortizolis – antinksčių gaminamas hormonas. Žinome, kad kortizolis – streso hormonas, tačiau jis dalyvauja ir keliose svarbiose organizmo funkcijose: medžiagų apykaitos procesuose, imuniteto funkcijose, svarbus miego ir pabudimo ciklui, netgi reakcijai į stresą.

Medikų teigimu, kortizolis organizme gaminasi ne be reikalo – reikiamas jo lygis būtinas. Tarkime, pabudus ryte organizme būna didesnis kortizolio lygis, kad turėtume energijos keltis ir pradėti dieną.

„Pradeda graužti mus iš vidaus“

Trumpalaikis stresas, pvz., grūdinimosi atveju, yra pasikartojantis ir saugus. Jeigu streso sukėlėjas pasidaro ilgalaikis, nuolatinis ir viršija mūsų galimybes, mes nebeprisitaikome ir dekompensuojame. „Tas pats kortizolis, kuris skirtas apsaugoti mus nuo išorės poveikių, pradeda graužti mus iš vidaus. Nuolatinis jos išsiskyrimas sukelia simpatinės nervų sistemos hiperaktyvumą, uždegiminius pakitimus, ilgiau veikiant net kūno sandaros pokyčius“, – „Delfi“ publikuotame straipsnyje yra rašęs šeimos gydytojas Valerijos Morozovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją