Buvęs Tailando premjeras Thaksinas Shinawatra trečiadienį buvo perkeltas iš kalėjimo į policijos ligoninę, pranešė pareigūnai kitą dieną po to, kai jis grįžo namo po 15 metų savanoriškos tremties užsienyje ir iškart buvo įkalintas.
Tremtis
62 straipsnių
Tremtis – priverstinis žmonių išsiuntimas į kitą valstybę ar vietovę, be realios galimybės sugrįžti. Nuo senų laikų tremtis buvo taikoma kaip didžiausia bausmė, taip pat į tremtį dažnai buvo siunčiami okupuotų teritorijų gyventojai. Sovietų Sąjunga 1940-1953 metais vykdė masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą, į darbo stovyklas.
Istorikas apie per vieną dieną apsivertusius tūkstančių lietuvių gyvenimus: tokia praktika atėjo iš carinės Rusijos (6)
Žmonės, kūrę ir statę nepriklausomą Lietuvą, 1940-aisiais staiga tapo „liaudies priešais“. Sužaloti likimai, pasmerkti gyvenimai, ištisų šeimų ir giminių tragedijos – visa tai atnešė sovietų okupacija.
Vietoj nerūpestingos vaikystės pažangaus ir pasiturinčio ūkininko šeimoje, panevėžietei Reginai Kietytei teko tremtinės dalia. Kartu su tėvais išvežta į Sibirą dar kūdikystėje, Lietuvą ji vėl pamatė tik būdama moksleivė. Tačiau gimtajame krašte „tautos priešų“ niekas su pyragais nelaukė.
Po nelegalių teismų okupantai Kryme nepalieka nė vieno politinio kalinio, jie tremiami į atokius Rusijos regionus.
Birželio 14–oji Lietuvos istorijoje žymi ypatingai skaudžią atmintį – sovietų režimo 1941 m. pradėtus masinius trėmimus. Ši tragiška Lietuvos okupacijos istorijos dalis paliko ryškius pėdsakus tiek to meto, tiek vėlesnių menininkų kūryboje, iki Nepriklausomybės oficialioje aplinkoje neturėjusioje jo...
Algis Vyšniūnas. Istorinės atminties įamžinimas tremties ir kalinimo vietose buvusioje SSRS teritorijoje (2)
Istorinės atminties įamžinimas tremties ir kalinimo vietose buvusioje SSRS teritorijoje yra specifinė tema, nes kalbama apie iš esmės kitokią istorinę patirtį negu ginkluotas pasipriešinimas Lietuvoje 1944–1965 metais. Ištremtų lietuvių gyvenimas Sibire, kalinimas GULAG‘o lageriuose ir ypač sukilima...
Prieš 82-ejus metus, birželio 14-osios rytą, į giliai įmigusių žmonių namus apie antrą trečią valandą nakties pasibeldė tragedijos šaukliai.
Sovietai, nuo pat pirmųjų okupacijos dienų užkūrę represijų mašiną, Lietuvos gyventojus trėmė šeimomis – negailėdami nei senolių, nei vaikų. Tūkstančiams Lietuvos vaikų sovietai atėmė ir namus, ir vaikystę. Daugeliui ištremtų mažųjų taip ir nebuvo lemta grįžti. O grįžusiųjų atmintyje iki šiol išlikę...
Pas Iriną Masolę keliaujame į Vilniaus pašonėje esančius didžiulius namus. Čia ji gyvena kartu su vyru, dviem dukromis ir augintiniais.
Dabar tūkstančiai išvyksta dirbti ir gyventi į Didžiąją Britaniją, Vokietiją, Švediją, Norvegiją ir kitas šalis. Užsidirbę, prasigyvenę vieni ten lieka, kiti grįžta, čia perka butus, namus ir toliau gerai gyvena. Kartais jais piktinamės, kad palieka Tėvynę, kartais ir suprantame, pateisiname, girdi,...
Šimtametė: džiaugiuosi, kad dabar visko pilna ir gaunu didelę pensiją – net 56 centais daugiau nei skurdo riba (314)
Šimto metų sulaukusi panevėžietė, ilgametė pedagogė Valė Zablockienė tvirtina, kad tokia sukaktis – tik gražus skaičius. Energinga ilgaamžė žiemą leidžia su knygomis ir laukia pavasario, kada važiuos į sodą sodinti daržų ir sėti mokinių pridovanotų gėlių sėklų.
Adelės sindromu literatūroje vadinamas liguistas įsimylėjimas, aistra be atsako, kuri žmogų kankina, trukdo normaliai gyventi ir būti visaverčiu žmogumi. Garsaus prancūzų rašytojo Victoro Hugo dukters vardu ir buvo pavadinta ši priklausomybė.
Siūloma įteisinti nukentėjusiųjų nuo okupacijos statusą asmenims, kurie gimė tremtinių šeimose praėjus ne daugiau kaip 300 dienų nuo bent vieno iš tėvų tremties pabaigos.
Gimiau tais pačiais metais, kaip ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika. Netrukus Kaune vyko „kalantinės“. Tai buvo laikas, kai vėl tirpo sovietmečio tylos zonos, žmonių kalbose vis drąsiau pasigirsdavo žodis „okupacija“, „laisvė“, „smetoninė Lietuva“.
„Prisimenu viską, lyg tai būtų įvykę vakar“, – atsidūsta tremties duonos skonį pajutusi dar vaikystėje palangiškė Adelė Drungilienė. Praėjo lygiai 70 metų, kai traukinių vagonais buvo išgabenta tūkstančiai lietuvių į visišką nežinią.
Keturioliktus metus skaičiuojantis projektas „Misija Sibiras“ šiemet ruošiasi išlydėti jau 18-ąją ekspediciją ir skelbia „Misija Sibiras‘19“ ekspedicijos dalyvių atrankos pradžią. Nuo šiandien iki gegužės 5 d. kiekvienas norintis yra kviečiamas sukurti ateitį istorijai ir išbandyti savo galimybes ši...
Ankstyvas 1948-ųjų gegužės 22-osios rytas. Vitkų kaime pasirodo stribų sunkvežimis. Žmonės supranta, kad po gyvenvietę šis ne šiaip sau zuja. Pirmiausia jis įlekia į Jonušų kiemą, iš čia burzgia toliau, kol pasiekia netoliese gyvenusių ūkininkų Vasylių sodybą. Vladas su žmona Adele bei trys jų vaika...
Naujuosius metus projektas „Misija Sibiras“ pasitinka su tikslu – išpildyti buvusių tremtinių bei politinių kalinių svajones. Viena iš pirmųjų svajonių, kurią pavyko įgyvendinti – Vilniaus Tremtinių namuose gyvenančios 93-jų metų Albinos noras geriau pažinti Vilnių ir pakilti į Televizijos bokštą.
„Paryžiuje lengva būti komunistu, kai nereikia gyventi Maskvoje“, – sako įžymus estų kino režisierius, scenaristas, prodiuseris ir rašytojas Ilmaras Taska.
Neseniai, po ilgo laiko, netyčia užklydusi į komentarų skiltį po keliais straipsniais prisiminiau, kad Lietuvoje gyvena daug piktų, nelaimingų žmonių, kurie savo skausmą lieja neigiamai atsiliepdami apie kitus. Tuomet pradėjau galvoti, kodėl taip yra ir ar įmanoma būtų kažką pakeisti.