Sezoniškumas virtuvėje
Sezoniškumas lietuvių virtuvėje atsispindi nuo seno. „Juk prieš 100 metų žmonės maitinosi tik sezoniniais vaisiais, daržovėmis. Tai pats natūraliausias mitybos būdas, kurį kartais primirštame, nes dabar galime lengvai įsigyti produktų iš viso pasaulio“, – teigia R. Ničajienė, tinklaraščio „Sezoninė virtuvė“ kūrėja.
Anot jos, valgyti sezoniškai yra svarbu dėl kelių priežasčių. Visų pirma – toks maistas pats šviežiausias ir maistingiausias, jame išlieka daugybė vitaminų, skirtingai nuo sandėliuojamų maisto produktų.
Kitas svarbus aspektas – tai ekonomiškai sumanus sprendimas, nes sezoninės gėrybės visuomet pigesnės. Trečia, jei patys nepuoselėjate savo daržo, tai kartu yra ir galimybė paremti vietinius ūkininkus, jų verslą. Ir, žinoma, tai yra tvaraus gyvenimo dalis.
Rudens gėrybių panaudojimas
Pasak sezoninius receptus kuriančios tinklaraštininkės ir kulinarinių knygų autorės, daugelis vertina sezoninius produktus dėl jų skonio. „Štai, kad ir pomidorai – kaip jie tirpsta burnoje vasarą ar dabar, ir kokie jie žiemą – nepalyginami dalykai. Dabar yra idealus metas mėgautis pomidorais, paprikomis, kukurūzais. Jų ilgai laikyti nerekomenduojama, tad pats metas įtraukti į savo mitybos racioną“, – skatina pašnekovė.
Vienas iš tokių receptų, kuriame galite pasitelkti šias rudens sezono gėrybes – tai itin paprastai pagaminama netikra lazanija (receptą rasite straipsnio pabaigoje). Darbo ir ingredientų ją ruošiant visai nedaug, o skonis tikrai labai geras!
Kitas receptas, nepaliekantis abejingų – tai į garsųjį meksikietišką Chili con carne troškinį panaši tako (isp. taco) sriuba (receptą rasite straipsnio pabaigoje). Šio patiekalo privalumas – ją galite valgyti keletą dienų iš eilės, kiekvieną dieną paįvairindami skirtingais priedais. Tad išspręsite galvos skausmą, kuo maitintis darbo dienomis! Be to, tai ir pirmas, ir antras patiekalas viename. Tako sriuba pavadinta todėl, kad jai tinka visi tie patys ingredientai, kaip ir takams (isp. taco), tortilijų paplotėliams su įdaru: malta mėsa, pomidorai, aitriosios ir saldžiosios paprikos, įvairiausios pupelės, kukurūzai, avokadai, kalendros.
Žinoma, dar yra visa gausybė kitų rudens gėrybių, į kurias atkreipti dėmesį skatina R. Ničajienė:
„Rudenį skirstau į 3 dalis: ankstyvasis, vidurinysis, vėlyvasis. Ankstyvąjį rudenį vyrauja šilumamėgės daržovės, galime mėgautis paprikų, pupų, pomidorų, baklažanų, aitriųjų paprikų, bulvių, cukinijų derliumi.
Būtent iš cukinijų rekomenduoju pasigaminti keptų cukinijų užtepėlę (receptą rasite straipsnio pabaigoje), kuri tiek pradžiugins šeimos narius, kol lauks vakarienės, tiek maloniai nustebins savaitgalį užsukusius svečius. Lengva pasigaminti ir gardu dalintis!
O spalio antroje pusėje jau galima džiaugtis moliūgų derliumi (jei šalnos neužklumpa anksčiau). Tik dar kartą galime įsitikinti, kad ruduo – vienas geriausių sezonų naujiems atradimams virtuvėje. Tai ypatingai palankus metas ruošti meksikietiškus patiekalus, nes turime šviežių vietinių sezoninių ingredientų.
Tad belieka išsirinkti, kuo lepinsite šeimą ir dalinsitės su svečiais.
Tai gali būti sočios pusrytinės kesadilijos (receptus rasite straipsnio pabaigoje). Tai vienas greičiausiai pagaminamų receptų, kuris leidžia eksperimentuoti ir pritaikyti tuos ingredientus, kurie šiuo metu yra jūsų šaldytuve“, – siūlo moteris.
Antradieniais – takų eksperimentai
R. Ničajienė savo tinklaraštį pradėjo kurti prieš 10 metų, kai sezoninis maistas nebuvo toks populiarus, kaip dabar. Pasak pašnekovės, žmonėms tiesiog buvo susisukusi galva nuo prekybos centrų pasiūlos. Ji džiaugiasi, kad dabar yra išsigryninimo banga.
„Kai kūriau savo tinklaraštį sezoninis maistas dar nebuvo ant bangos, kaip yra dabar. Gera, kad dabar maisto sezoniškumas ir vėl tapo savaime suprantamu dalyku, o lietuviai iš naujo atranda seniai pamirštas daržoves, tokias kaip pastarnokai ar topinambai, ir stengiasi gaminti kuo pilnavertiškesnius patiekalus bei ieškoti naujų skonių vietinėse daržovėse.
Dėl to nuolat sau keliu naujus iššūkius – vienas iš jų spalio mėnesį kiekvieną antradienį mano tinklaraštyje lauks naujas tako receptas, ruošiamas kartu su „Santa Maria“ ingredientais.
Tako antradienių tradicija kilusi iš Amerikos. Ir ne veltui šis patiekalas yra taip pamėgtas – jam galima naudoti ne tik mėsą ar žuvį, bet ir gausybę daržovių, kas yra itin svarbu ypač dabar, kai pats daržovių, kilusių iš Pietų Amerikos sezonas: paprikų, pomidorų, kukurūzų ir įvairiausių pupelių. Kviečiu eksperimentuoti kartu, kuriant įvairiausių pasaulio šalių virtuvių patiekalus su vietinėmis sezoninėmis daržovėmis!“ – dalijasi kulinarinių knygų autorė.
„Sezoninės virtuvės“ receptai:
Netikra lazanija
Šiai lazanijai vietoj įprastų lazanijos lakštų naudojamos tortilijos, o vietoj bešamelio padažo – grietinė.
Reikės:
- 6–8 vidutinio arba didelio dydžio tortilijų „Santa Maria“;
- 1 rutulio mocarelos sūrio;
- 200 tarkuoto fermentinio sūrio;
- 50 g tarkuoto kietojo sūrio;
- 200 g grietinės;
- 1 šaukštelio raudonėlių „Santa Maria“
Mėsos padažui:
- 500 g maltos jautienos;
- 2 svogūnų;
- 4 česnako skiltelių;
- 1 morkos arba paprikos;
- 1 skardinės konservuotų pomidorų;
- 2 šaukštų pomidorų tyrės;
- alyvuogių aliejaus kepti;
- druskos, cukraus ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį
Gaminimas:
1. Iš anksto pasiruoškite mėsos padažą. Svogūnus su česnakais supjaustykite ir pakepkite, tada suberkite tarkuotas morkas ir toliau kepkite keptuvėje ant alyvuogių aliejaus, kol apskrus. Į apkeptas daržoves sudėkite maltą jautieną ir kepkite maišydami, kol malta mėsa taps biri ir apskrus. Tada supilkite konservuotus pomidorus, sukrėskite pomidorų tyrę, berkite druską, cukrų ir pipirus, išmaišykite ir palikite lėtai troškintis 15 minučių.
2. Paruoškite netikrą lazaniją. Į apvalią, tortilijų dydį atitinkančią formą, dėkite pirmąją tortiliją, ją plonai aptepkite grietine, ant viršaus dėkite mėsos padažo, apibarstykite tarkuotu fermentiniu sūriu, o ant viršaus uždenkite kitu tortilijos papločiu. Taip sluoksniuokite, kol kepimo forma bus pilna. Paskutinės tortilijos viršų aptepkite grietine, apdėliokite pjautytu mocarelos sūriu, apibarstykite tarkuotu kietuoju sūriu ir džiovintais raudonėliais. Pašaukite kepti į įkaitintą 180 laipsnių orkaitę 20–30 minučių, kol gražiai apkeps. Valgykite karštą su sezoninėmis salotomis.
Tako sriuba
Tako sriuba yra panaši į garsųjį meksikietišką Chili con carne troškinį, tik skystesnė ir papildomai praturtinta rudeninėmis daržovėmis. Recepte paminėtus atskirus prieskonius galite keisti takams skirtu prieskonių mišiniu „Santa Maria Taco Original“ ir papildomai, jei norite, gardinti aitriosiomis paprikomis.
Reikės:
- 600 g maltos jautienos;
- 1 svogūno;
- 4 česnako skiltelių;
- 1 aitriosios paprikos;
- 2 kukurūzų burbuolių;
- 2–3 saldžiųjų paprikų;
- 1 stiklinės skirtingų rūšių ir spalvų pupelių (raudonųjų, juodųjų, margųjų);
- 2 skardinių konservuotų pomidorų;
- 1 l jautienos sultinio;
- 1 šaukštelio aitriųjų paprikų dribsnių;
- 1 šaukštelio aitriųjų paprikų;
- 1 šaukštelio malto kumino;
- 2 šaukštelių saldžiųjų paprikų;
- 1 šaukštelio džiovintų raudonėlių;
- druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį;
- alyvuogių aliejaus kepti
Patiekti:
- 1 pakelio kukurūzinių tortilijų traškučių „Santa Maria“;
- 1 pjaustyto avokado;
- 2 pjaustytų aitriųjų paprikų;
- puokštės kapotų šviežių kalendrų;
- 1 pjaustyto mėlynojo svogūno;
- tarkuoto kietojo sūrio;
- grietinės;
- žaliosios citrinos
Gaminimo eiga:
1. Iš anksto, prieš kelias valandas iki sriubos virimo, karštu vandeniu užpilkite pupeles, kad jos spėtų išbrinkti.
2. Svogūnus smulkiai supjaustykite ir pakepkite puode ant aliejaus. Kai apkeps, suberkite maltą jautieną ir kepkite nuolat maišydami, kad taptų biri. Kai mėsa apkeps, suberkite kapotą česnaką ir aitriąją papriką, dar kiek maišydami pakepkite.
3. Ant mėsos supilkite konservuotus pomidorus, suberkite visus prieskonius ir druską. Kai užvirs, supilkite sultinį, suberkite išbrinkusias perplautas pupeles, uždenkite puodą ir virkite apie 1 valandą, kol pupelės suminkštės.
4. Nuo kukurūzų burbuolių nupjaustykite kukurūzų sėklas, jei neturite šviežių, galite naudoti ir šaldytas. Jas berkite į puodą kartu su pjaustytomis saldžiosiomis paprikomis, pavirkite dar 10 minučių. Puodą uždenkite, nukelkite nuo ugnies ir palikite 10 minučių, kad susistovėtų skoniai.
5. Per tą laiką paruoškite priedus prie sriubos: pjaustytą avokadą, smulkintą mėlynąjį svogūną, šviežas kalendras, aitriąsias paprikas, tarkuotą sūrį, tortilijų traškučius, žaliąją citriną, grietinę. Kiekvienas valgytojas sriubą galės apsibarstyti norimais priedais pats. Skanaus!
Keptų cukinijų užtepėlė
Reikės:
- 2 vidutinio dydžio cukinijų;
- 2 česnako skiltelių;
- 3–4 šaukštelių sezamų pastos tahini;
- 2 šaukštų citrinos sulčių;
- 2 šaukštų tiršto graikiško jogurto;
- 2 šaukšelių žolelių ir česnakų prieskonių mišinio „Santa Maria“;
- druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį;
Patiekti:
- aitriųjų paprikų miltelių apibarstyti;
- šviežių petražolių papuošti;
- sūdytų kukurūzinių traškučių „Santa Maria“
Gaminimas:
1. Šiam užtepui pasirinkite per daug neperaugusias cukinijas, kad jų odelė būtų minkšta. Jas nuplaukite, perpjaukite pusiau ir išimkite susiformavusias sėklas. Jei naudosite mažesnes cukinijas, to daryti neprireiks. Kiekvieną cukiniją sandariai susukite į foliją ir dėkite kepti į įkaitintą 220 laipsnių orkaitę 20–30 minučių.
2. Iškepusias cukinijas sudėkite į kapoklę (kepimo metu susidarusių sulčių nenaudokite) kartu su česnakų skiltelėmis arba sutrinkite trintuvu iki vientisos masės kartu su druska bei česnakų ir prieskoninių žolelių mišiniu. Palikite, kad atauštų.
3. Cukinijų masę sumaišykite su sezamų pasta, tirštu jogurtu, citrinų sultimis, alyvuogių aliejumi. Jei reikia, dar papildomai gardinkite druska, pipirais, minėtais prieskoniais.
4. Pateikite atšaldytą, puoštą petražolių lapeliais, apibarstytą aitriosiomis paprikomis, šalia pateikite sūdytų kukurūzinių traškučių.
Pusrytinės kesadilijos
Kesadilijos, ko gero, pats lengviausias ir greičiausiai paruošiamas „Tex-Mex“ patiekalas. Įdarui galima naudoti įvairiausius ingredientus: kumpį, vištieną, įvairias daržoves, pupeles, grybus. O šį kartą įdaras, kaip ir tradicinių pusryčių: kiaušiniai, šoninė, sūris. Šis patiekalas tiks kitokiems savaitgalio pusryčiams, kai norisi kažko naujo, o ne tik įprastai keptų kiaušinių.
Reikės:
- 2 didelių arba vidutinio dydžio tortilijų „Santa Maria“;
- 4 kiaušinių;
- 100 g šviežių špinatų;
- 50 g kubeliais pjaustytos šoninės;
- 50 g tarkuoto fermentinio sūrio;
- lydyto sviesto kepimui;
- druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį
Patiekti:
- sezoninių salotų;
- graikinio jogurto arba grietinės;
- salsos arba pomidorų padažo
Gaminimas:
1. Pirmiausiai pasiruoškite ingredientus kesadilijos įdarymui. Špinatus nuplaukite ir nusausinkite. Keptuvėje pačirškinkite šoninės kubelius, suberkite švarius špinatus ir trumpai juos patroškinkite. Gardinkite druska ir maltais pipirais.
2. Keptuvėje ant lydyto sviesto įmuškite visus kiaušinius ir maišydami kepkite ant žemos ugnies, kol kiaušiniai sutirštės.
3. Galiausiai įdarykite ir iškepkite kesadilijas. Ant vidutiniškai įkaitintos keptuvės dėkite tortiliją, ant jos užberkite tarkuoto sūrio, dėkite troškintų špinatų su šonine, tada keptų kiaušinių ir vėl apibarstykite tarkuotu sūriu. Ant viršaus dėkite kitą tortilijos paplotėlį ir švelniai prispauskite. Kepkite iš abiejų pusių po kelias minutes, kol sūris išsilydys, o kesadilijos gražiai apkeps. Kad kesadiliją būtų lengviau apversti, galite ją gaminti tik iš vieno tortilijos papločio – visus įdaro ingredientus sudėkite ant pusės papločio ir ant jos užlenkite be įdaro likusia pusę, suformuodami pusmėnulio formos kesadiliją.
4. Kesadilijas supjaustykite trikampiais ir pateikite su sezoninėmis salotomis, kalendrų lapeliais, pomidorų salsa ar padažu ir jogurtu ar grietine. Valgykite, kol šilta.
Užsakymo nr.: PT_85418981