Konferencijoje dalyvavo ir slaptas inspektorius

„Lietuva „Michelin“ žvaigždutėmis „nunešė“ Latviją ir Estiją kartu sudėjus“ – po renginio džiūgavo besiskirstantys vakaro svečiai.

Latvija šiuo metu turi vieną restoraną, pažymėta viena žvaigžde, o Estija – vieną restoraną su viena ir vieną restoraną su dviem „Michelin“ žvaigždėmis.

„Kiek restoranų gauna žvaigždes, nepriklauso nuo šalies, regiono ar miesto. Čia svarbiausi – talentai. Lietuvoje yra 34 restoranai, kurie atitinka „Michelin“ kriterijus ir inspektoriai nutarė, kad keturi jų yra verti žvaigždės“, – teigė po renginio surengtoje spaudos konferencijoje „Michelin“ komunikacijos direktorė Elisabeth Boucher-Anselin.

Primename, kad Lietuvoje 4 restoranai pelnė žvaigždes, 26 restoranai buvo įtraukti į Lietuvos „Michelin“ gidą, o dar keturi įvertinti „Bib Gourmand“ apdovanojimu, nusakančiu gerą kainos ir kokybės santykį.

Elisabeth Boucher-Anselin teigimu, kad „Michelin“ vertinimai ir rinkimai vyksta kas metus, inspektoriai kasmet ieško dėmesio vertų restoranų, o taip pat grįžta į jau įvertintuosius ir stebi, ar gali juos apdovanoti dar labiau.

Michelin

„Mes nenorime ir neturime duoti patarimų, kaip dirbti, – kad šefas jaustųsi laisvas savo virtuvėje ir su svečiais elgtųsi kaip ir anksčiau. Taip, galima ir prarasti žvaigždę, jei sugrįžusių inspektorių netenkintų kokybė“, – pastebėjo.

Svarbiausia inspektorių vertinime – maisto kokybė ir restorano komandos pagarba klientui. Inspektoriai yra itin atviri naujovėms, bet kokiam maisto gaminimo būdui, todėl neturi išankstinių lūkesčių.

Konferencijos metu Elisabeth Boucher-Anselin telefonu susisiekė su slaptuoju „Michelin“ vyriausiuoju inspektoriumi, kuris lankėsi Lietuvoje, – kad jis galėtų pasidalyti savo įspūdžiais.

„Labai džiaugiamės mūsų pasirinkimu Lietuvoje – tarp 34 restoranų aptikome 12 skirtingų maisto gaminimo patirčių, skirtingų virtuvių. Restoranų atpažįstamumas Lietuvoje išaugs ir tai šito verta – jūsų identitetas yra unikalus. Mes keliaujame po visą pasaulį ir nuostabu, ką gali tokia nedidelė šalis. Keturios žvaigždės Lietuvoje yra tokios pat vertės kaip ir Londone, Tokijuje ar Niujorke“, – patikino vyriausiasis inspektorius.

Jis pabrėžė, kad vertintojams Lietuvoje labai patiko dėmesys kulinariniam paveldui ir šiuolaikiškumas. Jis sutiko atskleisti, kas inspektorius sužavėjo konkrečiame žvaigžde įvertintame restorane.

Restorane Džiaugsmas išskyrė slyvų ledus su balto šokolado putėsiais. Inspektorius sakė, kad jie buvo puikiai subalansuoti ir tiesiog tobuli.

Nineteen18 restorane sužavėjo koldūnai su grybais ir betarpiškas šefo bendravimas – klientai pasijuto lyg būtų jo draugai.

Restorane „Pas mus“ inspektoriai puikiai įvertino jautienos tartarą ir baltųjų smidrų ledus su ikrais. Vertintojojams patiko ir restorano virtuvėje naudojamos daržovės iš virtuvės šefės mamos daržo.

Restorane „Demo“ inspektoriai puikiai įvertino ėrienos kepsnį ir kogelmogelį. Taip pat vertintojai įsidėmėjo virtuvės šefą, jo unikalumą ir išradingumą kuriant patiekalus.

Iš kairės – „Demo“, „Nineteen18“, „Džiaugsmas“ ir „Pas mus“ šefai

„Mes esame sužavėti to, ką pamatėme Lietuvoje“, – teigė telefonu kalbėjęs vyriausiasis inspektorius.

„Michelin“ komunikacijos vadovė Elisabeth Boucher-Anselin patikino, kad jie čia ir toliau lankysis.

Pristato pirmąjį gidą Lietuvoje

„Gastronomika“

Gwendal Poullennec, „Michelin“ gido tarptautinis direktorius, pranešime žiniasklaidai sakė: „Džiaugiamės galėdami pristatyti pirmąjį „Michelin“ gidą po Lietuvą. Tai užbaigia Baltijos šalių trilogiją, ir „Michelin“ gidas jau visiškai aprėpia šį regioną. Gide pristatomi 34 restoranai, iš kurių devyniems suteikti specialūs įvertinimai – nuo keturių „Michelin Bib Gourmands“, kuriais pažymima gera kokybė ir gera kaina, iki keturių „Michelin“ žvaigždžių, kuriomis įvertinama aukščiausio lygio virtuvė, ir nepamirštant vienos „Michelin“ Žaliosios žvaigždės, skirtos restoranui, kuris ypatingai prisideda prie tvaraus maitinimo.

Kiekvienas mūsų atrinktas restoranas pelnytai nusipelnė savosios vietos, ir šie restoranai iš tiesų yra geriausi iš geriausių. Keliaudami „Michelin“ inspektoriai ragavo ir klasikinių, ir modernių patiekalų, ir vietinių, ir iš viso pasaulio atkeliavusių patiekalų, ir patiekalų, kuriais galima dalytis neįpareigojančioje aplinkoje, ir patiekalų, kuriuos galima paragauti iš degustacinio meniu, todėl mūsų pirmąjį pasirinkimą papuošė įvairūs restoranų stiliai.“ 

Keturiems restoranams suteikta viena „Michelin“ žvaigždutė

„Michelin“ žvaigždės skiriamos „Michelin“ gido restoranams, kuriuose patiekalai ruošiami geriausiai, atsižvelgiant į penkis universalius kriterijus: ingredientų kokybę, skonių harmoniją, technikos meistriškumą, virtuvės šefo asmenybę, kuri atsiskleidžia per virtuvės patiekalus, ir, kas ne mažiau svarbu, pastovumą tiek visame meniu, tiek laikui bėgant. 

Vilniuje „Demo“ yra novatoriškas projektas, kuris dieną veikia kaip kavinė, o tam tikrais vakarais virsta restoranu, kurio vienspalvis dekoras atspindi tiek maisto gaminimo drąsą, tiek santūrumą. Virtuvės šefas Tadas demonstruoja jo amžių pralenkiančią išmintį ir į ingredientus bei maistą žvelgia kitaip nei dauguma. Jo du išradingi meniu jaudina kiekvienu patiekalu, o prie jų puikiai dera įdomūs vyno deriniai. „Michelin“ inspektorių nuomone, meniu žvaigžde buvo ėriukas, o taip pat desertai, ypač „Kogel Mogel“.  

„Monai“

„Džiaugsmas“ įsikūręs gražiame senoviniame name pačiame Vilniaus centre su keletu modernių, industrinio stiliaus valgomųjų erdvių, išsidėsčiusių po visą pastatą. Dalijimasis lėkštėmis pirmauja à la carte valgiaraštyje, tačiau „Michelin“ inspektoriams ypač patiko degustacinis meniu, kuris prasidėjo užkandžiais, tokiais kaip  duonelė su juoduoju pudingu, ir peraugo į pagrindinius patiekalus, pavyzdžiui, paltusą su krevečių putėsiais. Jų nuomone, patiekalai buvo lengvai valgomi, jų stilius buvo santūrus, todėl išryškėjo pagrindinių ingredientų skonis, o tai leido sukurti tikrai įsimintiną patirtį. 

„Džiaugsmas“

Istoriniame Vilniaus centre yra gražus parduotuvių ir užkandinių kiemelis, priklausantis tai pačiai komandai, o jo flagmanas yra „Nineteen18“ – puikus industrinio stiliaus restoranas, kuriame vyrauja gaivus ir nenuobodus stilius. Galima prisėsti prie virtuvės stalo ir pabendrauti su virtuvės šefu Andriumi Kubiliumi ir jo širdinga komanda. Vakaras prasideda nuo to, kad svečiams pateikiamas uždaras meniu, kurį sudaro maždaug 10 patiekalų, lengvai pereinančių vienas į kitą. Atrenkant žaliavą patiekalams svarbiausias vaidmuo tenka jų ūkiui, o komandos pasididžiavimą naudojant savo ingredientus, gali jausti lėkštėje. „Michelin“ inspektoriams labai patiko koldūnai su grybais, pagaminti pagal Kubiliaus mamos receptą, ir nuostabiai paruošta daniška jautiena su nuostabia vištienos karamele. 

 „Nineteen18“

Paskutinė „Michelin“ žvaigždutė Vilniuje – restoranui „Pas mus“, kurios pavadinimą laisvai versti galima kaip „mūsų namai“, o tai puikiai apibūdina šią vietą. Tai tikrai ypatinga vieta, kuriai vadovauja šefė Vita Bartininkaitė ir jos šauni komanda, spinduliuojanti aistra ir energija, nes jie daro viską savo galioje sukurti malonią patirtį. Ant sienų dega žvakės, svečiai sėdi prie gražių medinių stalų, kuriuos pagamino Vitos partneris, o patiekalai yra asmeniški ir tikslingi. Valgiaraštis pribloškia sezoniškumu – Vita nuolat ieško produktų savo mamos sode, taip pat važiuoja rinkti žalumynų ir ne tik – ir naujoviški patiekalai kartu su charakteringais vynais puikiai dera tarpusavyje. „Michelin“ inspektorių nuomone, aviečių sniego desertas su baltojo šokolado ganašu buvo nuostabus. 

Keturiems restoranams suteiktas „Michelin“ Bib Gourmand apdovanojimas

„Michelin“ žmogaus, kurio oficialus pavadinimas yra Bibendum, vardu pavadintas apdovanojimas Bib Gourmand pabrėžia restoranus, kurie siūlo geros kokybės maistą už vidutinę kainą. 

Neįprastai pavadintas „14Horses“ yra it laikrodis veikiantis restoranas, įsikūręs tame pačiame Vilniaus komplekse kaip ir „Michelin“ žvaigždute apdovanotas „Nineteen18“. Čia daugelį patiekalų ant stalo atneša pats šefas, kuris su pasididžiavimu demonstruoja ingredientus iš savo atsinaujinančio ūkio Radiškyje. Siūloma akivaizdi vertė: svečiams siūloma vietoje kepta duona, keturi patiekalai ir desertas – galima rinktis tris užkandžius arba du užkandžius ir desertą. Drąsūs, gerai išreikšti skoniai pateikiami originaliais deriniais, o personalas pasiruošęs  mielai patarti. „Michelin“ inspektoriams ypač patiko „jautiena nuo nosies iki uodegos“. 

Ant Vilniaus senamiesčio ir naujamiesčio ribos įsikūręs „Gaspar’s“ – kaimyninis restoranas su sena kulinarine istorija – virš durų net kabo originali jidiš restorano iškaba, nes kadaise čia buvo žydų kvartalas. Šefas Gasparas Fernandesas gimė Goa, Indijoje, yra portugalų kilmės, todėl jo virtuvėje intriguojančiai dera abi šalys. Valgiaraštis glaustas, sudarytas iš šviežiai prieinamų produktų ir subtilių indiškų prieskonių, o patiekalai gausūs ir gražiai pateikti. „Michelin“„Michelin“ inspektoriams patiko „Mano mamos karis“, kurio yra kelios rūšys, ir naan duonelė, gaminama iš vietoje maltų kvietinių miltų, kurie suteikia skoniui unikalaus riešutų skonio. 

„Gaspar’s“

Vilniuje esantis „Le Travi“ – puikus ir greitai populiarėjantis restoranėlis, kur vakarą galima praleisti maloniai ir už gerą kainą. Iš Genujos kilęs Mattia Rupil sukūrė nuostabią autentišką dviejų patalpų osteriją, kurioje vyrauja ankštas kaimiškas stilius; svečiai turėtų paprašyti vietos prie prekystalio, kad galėtų stebėti, kaip daromi burtai. Tai „nonna“ stiliaus virtuvė, kurioje jaučiama gryna itališka širdis, nieko per daug įmantraus, tik paprasti, skoniu trykštantys patiekalai. Maždaug 8 patiekalų meniu užrašytas ant sienų – „Michelin“ inspektoriai rekomenduoja nuostabų jaučio liežuvį su tonnata padažu arba kasdien gaminamus makaronus, tarp kurių gali būti ir tagliatelle su sodria ragu. 

Persikėlę į Kauną, nuo gražaus pastato, kuriame yra buvę visko – nuo mėsos parduotuvės iki šio santūraus mažo bistro „Nüman“, sienų tiesiog sunkiasi istorija. Įsikūręs visai netoli miesto centro, jis žavus, santūrus, o ant sienų kabančios nuostabios nuotraukos traukia akį. Šiuolaikiški, skonį atitinkantys patiekalai ruošiami su skoniu ir, džiugu, nesukelia infarkto banko sąskaitai. „Michelin“ inspektoriai manė, kad naminė duona ir anties koldūnai su džiovintais grybais buvo puikūs, o taip pat perlinė vištelė, prie kurios buvo nuostabiai paruoštos bulvytės. Draugiškas aptarnavimas papildo visą įspūdį. 

Pagrindinė atranka

Patekti į „Michelin“ gidą – tai jau pats savaime yra kokybės ženklas. Šiais inauguraciniais metais į pagrindinę atranką patenka 26 restoranai, kurių aukščiausio lygio virtuvė sužavėjo „Michelin“ inspektorius. Tai: 

Amandus, Vilnius 

„Amandus“

Apvalaus Stalo Klubas, Trakai 

Arrivée, Kaunas 

Augustin, Vilnius 

Da Antonio, Vilnius 

DIA, Kaunas 

„Dia“

Dine, Vilnius 

„Dine“

Elven, Vilnius 

Ertlio Namas, Vilnius 

„Ertlio namas“

Fabrikėlis, Vilnius 

Farmer & The Ocean, Vilnius 

Gastronomika, Vilnius 

HeJi, Vilnius 

Justa Pasta, Vilnius 

Momo Grill, Vilnius 

Monai, Klaipėda 

Monte Pacis, Kaunas 

Pacai, Vilnius 

Protėviai, Vilnius 

Red Brick, Radiškis 

Somm, Vilnius 

Stebuklai, Vilnius 

Stikliai, Vilnius 

Telegrafas, Vilnius 

Uoksas, Kaunas 

Vila Komoda, Palanga 

Vienas restoranas apdovanotas „Michelin“ žaliąja žvaigžde

„Michelin“ žaliąja žvaigžde apdovanojami restoranai, pirmaujantys savo tvaria veikla – restoranai, kuriuose kulinarinė patirtis derinama su išskirtiniais ekologiniais įsipareigojimais ir kurie yra įkvėpimo šaltinis tiek aistringiems gurmanams, tiek visai svetingumo industrijai. 

Už valandos kelio į šiaurę nuo sostinės, Radiškyje, įsikūręs „Farmers’ Circle – nuostabus atokus 700 hektarų ploto veikiantis ūkis, o jo centre – nuostabiai restauruotas senovinis tvartas, kuriame dabar įsikūręs restoranas „Red Brick“. Natūralu, kad didžioji dalis produktų yra iš paties ūkio, o likusi dalis – iš netoliese esančių ūkių. Virtuvės šefo Arnoro Ingi Bjarkasono degustacinis meniu yra modernus ir itin sezoniškas, visiškai atitinkantis tvarumo principą; po elegantiškų užkandžių patiekiami Atlanto menkė su vištienos padažu, vėliau – mėtos, šaltalankiai ir morkos – visa tai pakerės skonio receptorius. Patiekalus pristato draugiška komanda, kartais – patys virėjai, o kad galėtumėte visiškai pasimėgauti nakvyne, yra jaukūs miegamieji. „Michelin“ inspektoriai nustatė, kad tai buvo labai malonus valgymas nuo pradžios iki pabaigos, kurį sustiprino bendravimas su virėjais. 

 „Red Brick“

Įteikti trys specialūs „Michelin“ apdovanojimai

Specialieji „Michelin“ apdovanojimai skiriami išskirtiniams asmenims, kurie dėl savo begalinės aistros ir puikių įgūdžių restorano patirtį paverčia nepamirštama. 

Šių metų laureatais tapo: 

Jaunasis šefas – Tadas Eidukevičius iš „Demo“ restorano Vilniuje

Restoranui „Demo“ už išskirtinę virtuvę skirta ne tik viena „Michelin“ žvaigždutė, bet ir Metų jaunojo virėjo titulas. Įgijęs patirties Ispanijoje, kur dirbo su garsiais autoritetais, Tadas dabar yra pasitikintis savimi ir įtikinantis „Demo“ variklis, patyręs ir išmintingas ne pagal savo metus. Tadas stengiasi viską gerbti; į ingredientus ir meniu žiūri visai kitaip nei dauguma, o apie maisto ateitį kalba pranašiškai. Jo naujoviški ir originalūs patiekalai yra subalansuoti ir aromatingi, o kiekviename patiekale atsiskleidžia didžiulis talentas. „Michelin“ inspektoriai šiam talentingam šefui prognozuoja šviesią ateitį. 

Apdovanojimas už aptarnavimą – Gasparui Fernandesui iš „Gaspar’s“ restorano Vilniuje 

Michelin

Šiais metais „Gaspar’s“ į gidą patenka su „Bib Gourmand“ apdovanojimu už puikios kokybės ir puikios vertės patiekalus; tačiau tai dar ne viskas, nes restorano šefas ir savininkas Gasparas Fernandesas taip pat yra 2024 m. aptarnavimo apdovanojimo laureatas. Gali atrodyti neįprasta, kad šefas gauna aptarnavimo apdovanojimą, tačiau šiame mažame kaimyniniame restorane Gasparas vadovauja ne tik savo virtuvės komandai, bet ir visam restoranui, todėl jį rasite ne tik už viryklės, bet ir salėje. Jo entuziazmas ir nuoširdus noras įtikti persiduoda visai komandai, kuri, kaip nustatė „Michelin“ inspektoriai, dirba labiau kaip šeima, o ne kaip kolegos. Nuo pirmos akimirkos, svečiams žengianti pro duris iki pat atsisveikinimo jų laukia žavus, patrauklus ir meile alsuojantis aptarnavimas. 

Someljė apdovanojimas – Kamilė Bartusevičiūtė iš „Pacai“ Vilniuje 

Istorinio viešbučio pirmame aukšte įsikūrusiame „Pacai“ vyrauja šiek tiek retro stiliaus atmosfera ir siūloma lietuviška virtuvė. Prie to someljė Kamilė Bartusevičiūtė parengė puikų vyno sąrašą, kurį sudaro keletas rimtų raudonųjų vynų iš Prancūzijos ir Italijos ir pasirinkimas iš viso pasaulio ne mažiau įspūdingas. Keletas žymių vynų, pilstomi taurėmis, o visa jos komanda mielai patars ir rekomenduos, jų žinios tikrai sužavėjo „Michelin“ inspektorius. Deriniai kruopščiai apgalvoti ir aistringai paaiškinti, o ypač gerai veikia dėl reguliariai kartu su virtuvės komanda organizuojamų degustacijų. Nors Kamilė sunkiai dirba, kad visa komanda išlaikytų aukštus standartus, jos džiaugsmas ir entuziazmas natūraliai persiduoda visai komandai. 

2024 m. „Michelin“ gido Lietuvos atranka trumpai

- Iš viso rekomenduojami 34 restoranai, tarp jų: 

- 4 restoranai su viena MICHELIN žvaigždute 

- 4 MICHELIN Bib Gourmand restoranai 

- 1 restoranas su MICHELIN Žaliąja žvaigžde