1. Praturtinti dirvą
Kiaušinių lukštai sudaryti iš kalcio karbonato, todėl jų barstymas yra puikus būdas papildyti dirvą mineralais. Kiaušinių lukštus sumalkite ir įterpkite į dirvą. Kadangi kiaušinių lukštams suirti ir įsisavinti į augalų šaknis prireikia kelių mėnesių, rekomenduojama juos į dirvą įterpti rudenį, o pavasarį bus galima įmaišyti daugiau lukštų.
Smulkiai sutrinti lukštai, sumaišyti su kitomis organinėmis medžiagomis, taps puikia trąša naujai pasodintiems augalams. Pavyzdžiui, pomidorams, kurie ypač mėgsta kalcį.
Pabandykite kiaušinių lukštus sumaišyti su kavos tirščiais, kuriuose gausu azoto. Tai augalams taip pat turėtų patikti.
2. Reguliuoti rūgštingumą
Kai kuriems augalams reikia rūgščios dirvos, kiti – atvirkščiai, negali tokioje augti. Kiaušinių lukštai čia gali padėti. Paskleisti žemėje jie padės sumažinti dirvožemio rūgštingumą, kur to reikia.
3. Atbaidyti šliužus
Kai kuriuose šaltiniuose rekomenduoja sutrintus kiaušinių lukštus naudoti kaip sraiges ir šliužus atbaidančią priemonę. Juos reikia berti šalia augalo šaknų.
4. Paukščiams lesinti
Sparnuočiams kaip ir augalams bei žmonėms, taip pat naudingas kalcis, ypač jis reikalingas paukščių patelėms, nes jos deda kiaušinius. Norėdami pasigaminti paukščių lesalo, pirmiausia sterilizuokite lukštus, palikdami juos atvėsusioje orkaitėje po maisto gaminimo. Tada sutrinkite juos į smulkius gabalėlius ir sumaišykite su sėklomis.
5. Vietoje mulčio
Kiaušinių lukštai naudojami kaip mulčias bus ne tik ryškus sodo akcentas, bet ir padės sustabdyti piktžoles. Šalia augalo šaknų reikia užberti pakankamai storą jų sluoksnį. Piktžolės ne tik nepuošia sodo, jos iš auginamų daržovių atima ir taip reikalingą drėgmę.
6. Laistyti žemę
Sode gali pasitarnauti ne tik lukštai, bet ir po kiaušinių virimo likęs vanduo. Laistykite juo ištroškusius sodo augalus. Prieš tai būtinai atvėsinkite vandenį iki kambario temperatūros. Tokį vandenį galite pilti tiesiai į dirvą, kad joje padidintumėte maistingųjų medžiagų kiekį.
Vienam augalui rekomenduojame naudoti apie 2 puodelius skysčio. Tai darykite kartą per savaitę, kad pasiektumėte maksimalių rezultatų. Kiaušinių lukštų vandenį galima laikyti sandariame inde ir naudoti vėliau.
7. Kompostuoti
Kiaušinių lukštus galite drąsiai naudoti kompostui. Kiaušinių lukštai laikui bėgant suyra, o kadangi juose gausu svarbių maistinių medžiagų, tokių kaip kalcis, mineralai ir baltymai, jie idealiai tinka komposto dėžėje. Prieš dėdami kiaušinių lukštus į kompostą, būtinai juos nuplaukite, kad jie nepritrauktų gyvūnų.
Parengta pagal gardenista.com, southernliving.com ir gardenesque.com informaciją.