Kiekvieną pavasarį kandys tampa tikru išbandymu dažnuose namuose. Jų galima rasti ir biriuose maisto produktuose, ir drabužių spintoje. Nors į Lietuvą žengė pirmosios pavasario dienos, „Delfi Būstas“ skaitytojai jau klausia, kaip išvengti maistinių ir drabužinių kandžių. Ypač tai aktualu tiems, kurie pastaruoju metu nusipirko ypač didelį kiekį kruopų ir kitų negendančių produktų, besibaiminantys koronaviruso epidemijos.

Žmonės kruopų atsargas namuose laiko labai įvairiai. „Delfi Būstas“ kalbinta Kristina sako, birūs produktai jos spintelėse stovi tiesiog popierinės pakuotėse, nes ji niekad neperka jų tiek, kad reikėtų sandėliuoti ar pan.

„Nusiperku tiek, kiek suvalgysiu, atsargai neperku, tad ir sandėliuoti nereikia“, – pasakoja Kristina.
Tačiau su „Delfi Būstas“ patirtimi pasidalijusi vilnietė Dalia prisimena, kaip jai teko susipažinti su stalčiuje, kuriame ji laiko kruopas, gyvenančiais vabzdžiais.

„Panašu, kad būsiu iš parduotuvės parsinešusi. Nuo to laiko visus išpakuotus birius produktus laikau sandariuose induose“, – tikina pašnekovė.

Kenkėjų kontrolės ekspertų bendrovės „Dezinfa“ pardavimų vadovas Žygimantas Žalnerauskas sako, kad kandžių išties galime parsinešti iš parduotuvės, jeigu netyčia nusiperkame ilgiau pastovėjusias kruopų pakuotes.

Anot eksperto, norint išvengti kandžių, reikia suprasti, kad jos būna kelių rūšių – maistinės ir drabužinės. Kaip jų atsiranda mūsų namuose?

„Jos namuose atsiranda ne atsitiktinai: didžiausia dalis jų atskrenda iš lauko. Bundant gamtai ir atsirandant visiems vabzdžiams, mašalams, voragyviams, bunda ir kandys. Jos prabudusios skraido lauke, ieško maisto ir per atvirus langus įskrenda į žmonių namus, nes žmonės taip pat, atėjus šiltiems orams, atsidaro langus. O kandys jaučia, kur gali būti maisto šaltinis ir aišku, deda kiaušinėlius ir namuose, pirmiausia nepastebimai, bet atsiranda lervutės, kurios būna arčiausiai maisto šaltinio“, – iš kur mūsų namuose atsiranda kandžių, aiškina Ž. Žalnerauskas.

Maistinės kandys, pasak eksperto, skrenda prie trupinių, arbatų, seno šokolado ar pan. – prie tokių produktų, kurie namuose ilgiau stovėjo nejudinami. Maistinės kandys lengvai patenka į maisto pakuotes, pavyzdžiui, kruopų. Ir čia, anot specialisto, nepadės net polietileno maišeliai.

„Žmonės dažnai kruopas ar kitus birius produktus sudeda į polietileno maišelius. Tai kandies drugelis į tą pakuotę maišelyje nepateks, tačiau pati lervutė, kada ji jau išsiritusi iš kiaušinėlio ir jau turi mažus dantukus, gali prasigraužti iki kruopų. O jau paskui gyvendama toje pakuotėje ji maitinasi, atsiranda voratinkliai, kokonas ir žmogus jau pastebi, kad kandžių yra. O jei dar ilgiau nematoma, tai žmogus jau ras pakuotėje drugelius, jie gali iš pakuotės išskristi ir juos pamatys žmogus virtuvėje“, – paaiškina Ž. Žalnerauskas.

Drabužinės ir maistinės kandys skiriasi

Drabužinės kandys, taip pat dažnai kankinančios žmones, skiriasi nuo maistinių kandžių. Pasak Ž. Žalnerausko, skirtingi šių dviejų rūšių kandžių maisto racionai: „Maistinė kandis negrauš vilnonio palto ar megztinio, o drabužinė niekada nelįs į kruopas.“

Pašnekovas tęsia, kad šiemet ypač didelė problema gyventojams gali tapti maistinės kandys. Pastarosiomis dienomis prekybos centruose kruopų lentynos buvo tiesiog iššluotos.

„Tą problemą gali turėti šį pavasarį dažnas Lietuvos gyventojas, kuris šiomis dienomis prisipirko kruopų, kurių nesugebės suvalgyti. Tai tik padidins kandžių populiaciją. Patarčiau niekam nelaikyti perteklinio maisto namuose. Geriau pirkti šviežią maistą su garantija, o ne namuose sendinti maistą“, – pataria specialistas.

Vis dėlto, jeigu jau namuose prikaupėte maisto, tai tuomet birius produktus ekspertas rekomenduoja laikyti stikliniuose užspaudžiamuose induose, stikliniuose kruopoms ir arbatoms laikyti skirtuose indeliuose, plastikiniuose induose.

„Bet vien tik maišeliuose laikyti nėra gerai, nes maišelis neapsaugo. Kitas dalykas, reikėtų riboti ir patį patekimą. Padėtų tinklelis nuo vabzdžių, jis apsaugotų nuo visų vabzdžių“, – rekomenduoja specialistas ir priduria, kad visų taip liaupsinamas muilas ne visada padės apsisaugoti nuo drabužinių kandžių.

„Žmonės naudoja muilą, norėdami pasisaugoti nuo maistinių kandžių, tačiau paprastas muilas nelabai ką padės, jis turi turėti tam tikrų sudedamųjų dalių Turi būti tam tikrų kvapų šaltinis, kurie erzintų kandis. Tai turėtų būti žolelių kvapo muilas. Pavyzdžiui, chrizantemos turi atbaidantį vabzdžius kvapą. Tai galima tų žolelių padžiovintų padėti“, – pabrėžia Ž. Žalnerauskas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (231)