Kas savaitę po žmogžudystę
Šiuo metu ji glaudžiasi Manause ir svarsto, kas nutiko Brazilijos teisingumo sistemai ir pasaulio norui apsaugoti planetos atogrąžų miškus. „Man teks slapstytis visą likusį gyvenimą. Tai tie žmonės, kurie nužudė mano draugus ir sunaikino miškus turėtų būti kalėjime, o kažkodėl jokių laisvių neturiu aš. Aš tik norėjau apsaugoti šeimas tų, kurie bandė apsaugoti gamtą“, - sakė N. de Lima.

Kaip fronto linijoje
Labrėja, įsikūrusi vienoje didžiausių miškų kirtimų zonų, yra viena iš atokiausių, pavojingiausių ir svarbiausių aplinkos apsaugos fronto linijų pasaulyje. Niekur kitur kova su klimato kaita ar dėl biologinės įvairovės išsaugojimo nėra aršesnė, nei čia. Tačiau Brazilijoje dėmesio ji sulaukia itin mažai, jau nekalbant apie likusį pasaulį. Net ir nusigauti į šią vietovę yra sunku, o dauguma susidūrimų įvyksta giliai džiunglėse. Artimiausio oro uosto terminalas tėra maža pavėsinė, per savaitę čia įvyksta 7 skrydžiai.
Kelių tinklas išvystytas dar mažiau. Labrėja yra įsikūrusi gale Transamazonijos greitkelio, 4 tūkst. km ilgio kelio, kuris turėjo tiestis nuo rytinės Brazilijos pakrantės iki pat Peru vakarinėje pakrantėje. Tačiau projekto finansavimas baigėsi ir darbai užstrigo uodų ir ligų knibždančiose pelkėse šalia miesto, kuriame, stebėtina, gyvena daugiau nei 40 tūkst. žmonių. Netoli nuo centrinės miesto aikštės žmonės gyvena valčių lūšnynuose, plūduriuojančiuose dvokiančiame Puruso upės vandenyje. Ant jų kiaurų stogų tupi maitėdos grifai.
Iš pradžių - žmonės, tuomet - medžiai

N. de Lima atrodo tvirtesnė, nei dauguma. Sunkumai ir tragedijos persekioja moterį visą jos gyvenimą. Jos vyras buvo nužudytas miško kirtėjų įsakymu, o pustuzinis kitų bendruomenės vadovų buvo nušauti, nudurti ar tiesiog mirtinai sumušti ginčuose dėl žemės nuosavybės ir gamtosaugos. Niekas nebuvo suimtas už šių nusikaltimų įvykdymą.
160 Gedeao bendruomenės šeimų buvo išvarytos iš savo namų, kur kirtėjai ir ūkininkai jau spėjo iškirsti 300 hektarų miško. Tas pats vyksta ir kaimyninėje Riozinho bendruomenėje. „Jie pašalino žmones, o dabar pašalins ir medžius, - sakė N. de Lima. – Ginkluoti banditai ateina vidury nakties ir priverčia žmones pasirašyti dokumentus, kuriuose teigiama, jog už žemės atidavimą, jie gavo kompensaciją. O iš tikrųjų žmonės negauna nė cento.“
Nusikaltėliai nebaudžiami

Skiriasi ir aplinkosaugos aktyvistų apibrėžimas. Brazilijoje dauguma aukų norėjo ne tik apsaugoti pirmykštį mišką, bet ir patys naudotis jo turtais – tiesa, ne tokiais mastais kaip didžiųjų rančų savininkai. Šių vietovių gyventojai dar sulaukia paramos iš Brazilijos Žmogaus teisių sekretoriaus ir Aplinkos ministerijos, tačiau su jais kovojantys agroverslo atstovai vyriausybėje tampa vis įtakingesni. Neatrodo, jog šalies prezidentei Dilmai Rousseff šių žmonių teisės būtų prioritetinis klausimas, o aplinkos apsaugai dėmesio skiriama dar mažiau. Dešimtmetį traukęsi miškų kirtimai pernai vėl išaugo 28 proc.
Kiekvienas, kuriam rūpi žmogaus teisės ir gamtosauga, turėtų dukart pagalvoti prieš pirkdamas Brazilijoje užaugintą soją, jautieną, riešutus, čia pagamintus baldus, medieną ar kitus produktus, nebent jie yra atitinkamai sertifikuoti.
Tai taip pat padėtų atkreipti dėmesį į prastėjančią aplinkosaugos aktyvistų padėtį pasaulyje. Nepaisant žudynių ir grasinimų N. de Lima ir kiti aktyvistai bei jų bendruomenės neteisybei priešinasi ir toliau.