Galima užsikrėsti
Kaip pranešime žiniasklaidai sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, lietuviai vis stropiau domisi maisto kokybe ir parduotuvėje ieško šviežumo – noriai perka sezoninius produktus, taip pat prioritetą teikia mėsai be antibiotikų.
„Kurie vaisiai, daržovės, uogos yra švieži ir tinkami vartojimui, lengva atskirti į juos vien pasižiūrėjus. Tačiau matome, kad lietuviai puikiai nusimano ir kokia mėsa, žuvis, paukštiena yra kokybiška. Pastebime, kad labiau mėgstama lietuviška mėsa, o renkantis paukštieną pirkėjams aktualu ne tik jos kilmė, bet ir tai, ar paukščiai buvo auginti be antibiotikų“, – sako V. Budrienė.
Vasarą nemažai žmonių namų virtuvę iškeičia į maisto gamybą lauke. Ant grilio čirškina mėsą, žuvį, daržoves, ruošia net saldumynus. Tai puikus būdas pasimėgauti grynu oru, o kartu ir maisto ruošą paversti ne darbu, o pramoga. Visgi, kepant ant grotelių lengva padaryti rimtų maisto saugos klaidų, kurios malonią popietę gali apnuodyti ir perkeltine, ir tiesiogine prasme.
Prekybos tinklo atstovė Vilma Juodkazienė atkreipia dėmesį, kad termometro stulpeliui šią savaitę jau perkopiant 25 laipsnių ribą, svarbu pasirūpinti tinkama maisto gamyba ir laikymu. Ji dalijasi dažnomis klaidomis, kurias padarius gali iškilti grėsmė sulaukti skrandžio sutrikimų ar per maistą plintančių ligų.
Neatskiriate produktų
„Kad išvengtumėte kenksmingų maisto bakterijų plitimo, atsineškite daug švarių įrankių ir indų. Ne tik grilio sezono metu, bet ir apskirtai namuose vertėtų turėti atskiras lenteles, dedikuotas skirtingiems produktams: ant vienos visuomet pjaustykite mėsą, ant kitos – žuvį, dar kita tebūnie skirta vaisiams ir daržovėms ar duonai“, – pataria V. Juodkazienė.
Labai svarbu ir nepamiršti nuplauti vaisių ar daržovių prieš pjaustymą – net jeigu ir nevalgote jų žievės. Pavyzdžiui, pjaustant neplautą arbūzą mikrobai nuo žievės peiliu gali patekti ir į jo minkštimą.
Prieš kepant ir po kepimo nepalaikote tinkamos temperatūros
Tinkamas maisto produktų laikymas prasideda išėjus iš maisto prekių parduotuvės. Maisto bakterijos sparčiausiai auga 5-60 °C temperatūroje, todėl šaltą maistą laikykite šalčiau, o karštą – karščiau. Jeigu parduotuvėje įsigyjate šaldytos produkcijos, stenkitės kuo greičiau ją namuose įdėti į šaldiklį. Maisto sauga pasirūpinti padeda ir specialūs krepšiai, skirti šaldytiems maisto produktams.
Net ir atšilusios, gaminimui jau paruoštos mėsos ar žuvies nepalikite virtuvėje ar prie grilio ilgą laiką – jeigu dar laukiate, kol įsikurs grilis, palikite šiuos gaminius šaldytuve. Tokia pat taisyklė galioja ir šilumai jautriems kitiems patiekalams – pavyzdžiui, mišrainei su majonezu, salotoms su grietine.
Iškepus ir pavalgius taip pat nepalikite likučių ant stalo ilgam – atvėsusią mėsą stenkitės per valandą įdėti į šaldytuvą.
Tinkamai neišvalote kepsninės
„Kaskart prieš kepant, jau įkaitinus kepsninę, nuvalykite maisto likučius nuo grotelių vieliniu grilio šepečiu. Tuomet, prieš dedant maistą, groteles reikėtų patepti augaliniu aliejumi. Tai padės išvengti prilipimo, tad ir vėliau bus lengviau palaikyti švarą. Taip pat reikėtų ir reguliariai išimti groteles bei nuplauti jas šiltu muiluotu vandeniu“, – rekomenduoja maisto gaminimo žinovė.
Plaunate paukštieną
„Tai darydami paprasčiausiai išsklaidote visus galimus ligų sukėlėjus po patį paukštį ir galbūt net po virtuvę. Taip kyla pavojus bakterijas pernešti ir ant kitų maisto produktų. Jeigu jų neapdorosite termiškai – gali kilti rimta rizika sveikatai“, – įspėja V. Juodkazienė.
Netinkamai iškepate mėsą
Kad mėsa būtų saugi valgymui, svarbu ją tinkamai iškepti. Idealu turėti mėsos termometrą, kad būtumėte visiškai tikri, jog produktą jau galima valgyti. Saugi temperatūra priklauso nuo ruošiamos mėsos rūšies:
Paukštienai – 75 °C
Maltai jautienai – 70 °C
Jautienos kepsniui – 65 °C
Kiaulienai – 65 °C
Žvėrienai – 65 °C