– Prieš dieną sužinojote, kad restoranas, kurio virtuvės šefu dirbate, gavo „Michelin“ žvaigždutę. Tačiau jūsų socialinio tinklo paskyroje – tylu ramu. Nespėjote pasigirti?
Renginio vedėjas pristatė restoranus ir jų vyr. šefus, laimėjusius naująsias „Michelin“ žvaigždes. Viso vakaro metu sėdėjau ir galvojau, kad širdis iššoks iš krūtinės dėl emocijų antplūdžio, kol nepaskelbė mūsų restorano bei mano vardo.
Pasibaigus oficialiajai daliai grojo gyva muzika, kviestiniai šefai serviravo užkandžius bei gėrimus. Tai buvo puiki proga susipažinti su bendraminčiais ir pasveikinti laimėtojus. Atmosfera buvo puiki visą vakarą, tad nebuvo laiko žiūrėti į telefoną. Artimos aplinkos žmonės buvo iš anskto informuoti apie transliuojamą apdovanojimų ceremoniją internetu, tad nemačiau tikslo skubėti dalintis naujienomis socialiniuose tinkluose.
– Nupasakokite, kokia yra žvaigdutės skyrimo procedūra? Kokie restoranai gali į ją pretenduoti? Kiek metų restoranas jos siekė?
– „Michelin“ gido procedūrų detalės yra laikomos paslaptyje jau virš 100 metų ir galime tik spėti jų detales.
Svarbiausi kriterijai yra šie:
1. Produktų šviežumas ir kokybė.
2. Virtuvės komandos techniniai sugebėjimai bei patiekalų pateikimas.
3. Meniu atsipindintis sezoniškumą.
4. Patiekalai, perteikiantys virtuvės vyr. šefo asmenybę.
– Ar žinoma, už ką konkrečiai suteikta žvaigždutė?
Viena žvaigždė skiriama už aukštą maisto kokybę „rekomenduojama esant netoli užsukti“. Ši rekomendacija siejama su „Michelino“ gido atsiradimo istorija. 1889 metais išleistas „Michelino“ gidas skatino Europos gyventojus aplankyti siūlomus restoranus ir tokiu būdu labiau naudotis mašinomis bei pirkti jų padangas.
Dvi žvaigždutės skiriamos už „puikų maisto gaminimą, dėl kurio verta nukrypti nuo kelionės tikslo ir apsilankyti“.
Trys žvaigždutės – už „išskirtinį maisto gaminimą, kuris vertas suplanuoti specialią kelionę“.
– Kokią virtuvę atstovauja restoranas „Sabi Omakase Oslo“? Kuo stebinate ir viliojate lankytojus?
– Mūsų restoranas atsovauja autentišką japonų virtuvę, konkrečiau „edomae“ suši stiliaus virtuvę. „Edomae“, išvertus iš japonų kalbos reiškia „šalia Tokijo“. Šis virtuvės stilius gimė prieš 200 metų Tokijo mieste.
Patiekalų serviravimo tipas taipogi išskirtinis: maistas gaminamas stebint klientui ir serviruojamas paties šefo.
Šiuo metu esame vienintelis restoranas Osle, serviruojantis sušius pagal autentišką japonišką „edomae“.
– Kaip manote, kaip suteikta žvaigždutė pakeis restorano gyvenimą? Užplūs klientai? Gaminsite dar įmantresnius ar sveikesnius, prabangesnius patiekalus?
Gavus „Michelin“ žvaigždutę tikrai sulaukiama didelio klientų antplūdžio iš viso pasaulio. Vietos rezervuojamos 3 mėnesiams į priekį ir jos būna išgraibstytos per pirmąsias 30 minučių nuo rezervacijos paskelbimo pradžios.
– Papasakokite, kaip atsidūrėte Norvegijoje, kiek ilgai ten gyvenate? Kokie ateities planai?
Na o artimiausi mano planai – sudalyvauti Pasaulio Sushi čempionate Tokijuje bei siekti aukštesnio „Michelin“ įvertinimo.
***
Šis straipsnis yra specialaus „Delfi maistas“ projekto ciklo „Svečiuose – šefas“ dalis. Ciklas skirtas susipažinti su virtuvės asais, perteikti jų patirtį, patarimus. Ankstesnį ciklo straipsnį skaitykite ČIA. Jei norite pasidalyti informacija apie virtuvės šefą, rašykite: maistas@delfi.lt.