Teiginiai

Ukraina nužudė Rusijos ginkluotųjų pajėgų radiacinės, cheminės ir biologinės apsaugos vadą generolą leitenantą Igorį Kirilovą, nes jis atskleidė slaptų JAV finansuojamų biologinių laboratorijų egzistavimą Ukrainoje.

Verdiktas

Melas. Ukrainos saugumo tarnyba Igorį Kirilovą likvidavo prieš tai pareiškusi jam įtarimus dėl cheminio ginklo naudojimo prieš Ukrainos ginkluotąsias pajėgas. JAV nefinansuoja biologinių ginklų laboratorijų Ukrainoje. JAV Ukrainai padeda užkardyti pavojingų ligų protrūkius.

Melo detektoriaus komentaras

Gruodžio viduryje Rusijos sostinėje Maskvoje susprogdintas Rusijos ginkluotųjų pajėgų radiacinės, cheminės ir biologinės apsaugos vadas generolas leitenantas Igoris Kirilovas. Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad generolo likvidavimas buvo sėkminga Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) operacija (čia).

I. Kirilovo likvidavimas – aukščiausio rango rusų pareigūno nužudymas nuo pat Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, todėl nenuostabu, kad operacija paskatino rusus prikelti seną sąmokslo teoriją apie Ukrainoje esą veikiančias JAV biologinių ginklų laboratorijas.

„Tai didžiulė eskalacija ir vienas įžūliausių bandymų nužudyti aukšto rango Rusijos pareigūną. Kirrilovas yra tas, kuris JT pateikė visus įrodymus apie Hunterio Bideno įmonę „Metabiota“ ir apkaltino Sorošą, Klinton, Obamą ir Bideną biologinio ginklo kūrimu Ukrainoje

... Ukraina ir jų vadovai iš JAV desperatiškai siekia išlaikyti JAV finansuojamas laboratorijas Ukrainoje paslaptyje. Jie nužudė Kirillovą, nes šios paslapties bijo labiausiai“, – tokie ir panašūs įrašai plinta socialiniuose tinkluose.

Klaidingas įrašas

Kas toks buvo I. Kirilovas?

54-erių I. Kirilovas buvo Rusijos pajėgų radiacinės, biologinės ir cheminės apsaugos vadas. Šių specialiųjų pajėgų užduotis – apsaugoti kariuomenę nuo priešo branduolinio, cheminio ar biologinio ginklo panaudojimo ir užtikrinti operacijas užterštoje aplinkoje.

Tačiau, iš tikrųjų, I. Kirilovas buvo kaltinamas cheminio ginklo naudojimu Ukrainoje. Už tai Vakarų šalys jam taikė sankcijas (čia). Mirtinos operacijos išvakarėse SBU I. Kirilovui už akių pareiškė įtarimus, kad jis įsakė panaudoti cheminį ginklą prieš Ukrainos ginkluotąsias pajėgas (čia). SBU duomenimis, I. Kirilovo nurodymu nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios užregistruota daugiau nei 4,8 tūkst. atvejų, kai Rusijos kariuomenė panaudojo cheminį ginklą.

Tuo metu Rusijoje I. Kirilovas nuo 2022 m. kovo garsėjo faktais nepagrįstais teiginiais, kad Ukrainoje JAV užsakymu buvo suformuotas daugiau nei 30 biolaboratorijų tinklas (archyvas).

Anuomet jis bandė tikinti, kad JAV biologinės laboratorijos Ukrainoje galėjo būti naudojamos biologinėms medžiagoms, galinčioms selektyviai paveikti įvairias etnines grupes, kurti (archyvas). Tačiau mokslininkai galimybę sukurti patogeną, puolantį tik tam tikrą etninę grupę, pavadino moksline fantastika (čia).

Igoris Kirilovas

Be to, būtent I. Kirilovas melagingai trimitavo, kad Ukraina Rusijai ruošia „nešvarią bombą“ (čia) ir kad Ukrainos pajėgos ruošiasi užimti Kursko atominę elektrinę (archyvas).

Analitikai pripažįsta, kad visi šie melagingi teiginiai – Rusijos bandymas bauginti, pristatyti save kaip auką, silpninti Vakarų paramą Ukrainai ir NATO vienybę (čia ir čia).

Ar Ukrainoje veikia JAV finansuojamos biologinių ginklų laboratorijos?

Trumpai tariant, ne. Bandydama patvirtinti savo sąmokslo teoriją, Rusija sąmoningai iškreipia JAV Gynybos departamento Biologinės grėsmės mažinimo programą, kuri buvo pradėta vykdyti praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje siekiant „sumažinti paveldėtas grėsmes, kylančias iš branduolinių, cheminių ir biologinių ginklų, likusių Sovietų Sąjungos teisių perėmėjose, įskaitant Rusiją“ (čia).

Pagal šią programą JAV su Ukraina bendradarbiauja, siekdama mažinti biologinių veiksnių ir patogenų keliamas grėsmes, ypač tas, kurios galėtų būti panaudotos bioterorizmui arba atsitiktinai pakenkti visuomenės sveikatai (čia).

Nuo 2005 m. JAV bendradarbiauja su Ukrainos vyriausybe:

  • tobulinant biologinių grėsmių aptikimo ir diagnostikos galimybes – tai apima laboratorijų aprūpinimą įranga ir personalo mokymą, kad būtų veiksmingiau identifikuojami ir kontroliuojami pavojingi patogenai;

  • užtikrinant taikų biologinių objektų naudojimą, skatindama saugumo ir apsaugos priemones, kurios užkerta kelią patogenų piktnaudžiavimui ar netyčiam išplitimui;

  • mažinant biologines grėsmes, gerinant pavojingų patogenų saugojimo, tvarkymo ir tyrimų praktiką Ukrainoje.

Tai nereiškia, kad JAV finansuoja Ukrainoje veikiančias biologinių ginklų laboratorijas. Kaip skelbia JAV Gynybos departamentas, JAV nuo 2005 m. į Ukrainą investavo apie 200 mln. dolerių, remdamos 46 Ukrainos laboratorijas, sveikatos priežiūros įstaigas ir diagnostikos centrus (čia).

Minėtoji Biologinių grėsmių mažinimo programą pagerino Ukrainos biologinį saugumą, apsaugą ir priežiūrą žmonių ir gyvūnų sveikatos srityse. Remiant saugesnį ir veiksmingesnį ligų aptikimą, ši pagalba tiesiogiai prisidėjo prie Ukrainos atsako į COVID-19 pandemiją.

JAV ambasada Ukrainoje dar 2020 m. paneigė Rusijos skleidžiamą dezinformaciją, paaiškindama, kad minėtoji programa yra skirta ne kurti biologinį ginklą, o apsaugoti patogenus bei toksinus, kurie kelia pavojų saugumui, tuo pačiu sudarant sąlygas taikiems tyrimams ir vakcinų kūrimui (čia).

Jungtinės Tautos 2022 m. kovą taip pat pareiškė neturinčios informacijos apie Ukrainoje neva vykdomas biologinių ginklų programas (čia).

Galiausiai, melagingus teiginius, kad JAV finansuoja biologinių ginklų laboratorijas Ukrainoje, yra paneigę daugybė faktų tikrintojų čia, čia ir čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją