Kodėl taip nutinka ir kokios priežastys tai lemia, plačiau Delfi televizijos laidoje „Sveikatos receptas“ papasakojo odos gydytoja Paulina Grušelionytė. Kartu gydytoja prisiminė neseniai pas ją apsilankiusios senyvos pacientės žodžius, kurie pačią medikę paskatino kiek kitaip pažvelgti į amžėjimą.

Kaip mūsų odą veikia miegas ir vanduo?

Paprašyta išvardinti pagrindines odos senėjimo priežastis, gydytoja visų pirma paminėjo oksidacinį stresą ir ultravioletinę spinduliuotę.

„Ultravioletinė spinduliuotė, saulė labiausiai sukelia amžėjimą, senėjimą – raukšleles, hiperpigmentaciją. Žmonės užmiršta ir apie miegą, sveiką mitybą, gyvenimo būdą, kad reikia vengti rūkymo, alkoholio ir, žinoma, [senėjimą paspartina] mėlynoji šviesa – tie patys ekranai“, – išvardijo gydytoja P. Grušelionytė.

Paulina Grušelionytė ir Fausta Marija Leščiauskaitė

Gydytoja pasakojo, kad yra daugybė priežasčių, dėl kurių neišsimiegojimas gali paspartinti odos senėjimą.

„Kadangi neišsimiegame, gali trūkti drėgmės odoje. Taip pat mažėja jos elastingumas, atsistatymas tiek odos, tiek ir bendro organizmo yra kur kas prastesnis. Ir tai labai pasimato iš pradžių paakiuose, o po to jau ir likusioje veido odoje“, – sakė gydytoja P. Grušelionytė.

Kalbama, kad norint ilgiau išsaugoti jaunatvišką išvaizdą, svarbu gerti daugiau vandens. Bet gydytoja sakė, kad tai yra labiau mitas.

Vanduo tikrai yra labai reikalingas, bet vien tiktai geriant vandenį mūsų oda nebus švytinti ir skaisti.

gydytoja Paulina Grušelionytė

„Vanduo yra labai svarbus mūsų organizmui, sveikatai palaikyti, bet dėl to, kad daugiau gersite vandens, tikrai oda nepasidarys daug drėgnesnė. Yra svarbus ir odos tipas: ar ji yra sausa, ar mišri, ar riebi. Vanduo tikrai yra labai reikalingas, bet vien tiktai geriant vandenį mūsų oda nebus švytinti ir skaisti“, – teigė odos gydytoja.

Vietos, kur labiausiai pastebimas amžėjimas

Labiausiai amžėjimo pokyčiai pradeda matytis veide ir paakių srityje, nes šios vietos daugiausiai gauna saulės, ultravioletinės spinduliuotės, be to, prisideda mimikavimas.

„Paakių sritis yra pati jautriausia, ploniausia, ten yra mažesnis riebalinis sluoksnis. Dėl to pačios pirmosios raukšlelės labiausiai ten ir matosi.

Taip pat labai greitai pasimato amžėjimas dekoltė srityje, ypač moterims, kadangi mėgstame iškirptes ir vasarą daugiau šias vietas paskrudiname saulėje.

Užmirštame ir rankas. Rankos gauna ir labai daug chemikalų buityje, taip pat jas veikia šaltis, karštis. Tie, kas nemėgsta nešioti žiemą pirštinių, gali taip pat pastebėti, kad greičiau atsiranda pažaida, šerpetojimas, pleiskanojimas, kas irgi prisideda prie ankstyvesnio amžėjimo odos rankų srityje“, – patikino gydytoja P. Grušelionytė.

Kaip sustabdyti rankų odos senėjimą?

Pasak laidos viešnios, senėjimas ant rankų odos labiausiai pasimato todėl, kad čia nėra labai daug riebalinio audinio ir rankos tiesiog gali atrodyti kaulėtos ir išdžiūvusios, ypač bėgant metams.

Glima naudoti turtingą savo sudėtimi kremą ir užsidėti medvilnines pirštines nakčiai – tai jau būna toks kaip ir kompresas, duoda labai daug drėgmės ir visi ingredientai, kurie yra reikalingi odai, skverbiasi kur kas ilgiau.

gydytoja Paulina Grušelionytė

„Yra keletas variantų, ką mes galime padaryti. Svarbu yra kasdieninė priežiūra: tie patys drėkinamieji kremai. Jeigu jau trūksta tų kremų, kaip pagalbos, yra ir rankų kaukės, arba galima naudoti turtingą savo sudėtimi kremą ir užsidėti medvilnines pirštines nakčiai – tai jau būna toks kaip ir kompresas, duoda labai daug drėgmės ir visi ingredientai, kurie yra reikalingi odai, skverbiasi kur kas ilgiau. Taip pat yra ir procedūrų: cheminiai pilingai, lazeriai, injekcijos į rankas. Tai nėra labai populiaru Lietuvoje, bet šios procedūros po truputį tampa populiaresnės“, – pastebėjo gydytoja P. Grušelionytė.

Gydytoja atkreipė dėmesį ir į namų ruošos priemones, kuriose gausu chemikalų. Bet namų be jų kartais gerai neišvalysi. Tuomet svarbu nepamiršti dėvėti pirštines, kurios apsaugotų nuo chemikalų.

„Bet svarbu ir tai, kad dažnai odą alergizuoja tos pačios pirštinės, lateksas. Todėl geriau rinktis tiek ir švelnesnius buityje naudojamus chemikalus, tiek ir apsaugines pirštines. Po to, žinoma, reikia labai gerai nuplauti rankas su švelniu prausikliu, muilu ir gerai sudrėkinti“, – patarė medikė.

Rankų odai galima padėti ir procedūromis.

Dailios rankos

„Cheminiai pilingai labai padeda susitvarkyti su hiperpigmentacija, kuri atsiranda nuo saulės. Įprastai mes ją matome tiek vyrų, tiek moterų rankų odoje, kurie daug laiko praleidžia sode. Pirmas dalykas, ką reikėtų daryti, tą pačią apsaugą nuo saulės kasdien naudoti ir rankoms, ypač jeigu daug laiko praleidžiama saulėje. Žiemą tikrai tai nėra toks labai svarbus dalykas, bet jeigu yra užsiimama sodininkyste, rekomenduojama.

Jeigu jau atsiranda hiperpigmentinės dėmės, cheminiai šveitikliai puikiai padeda. Tai atlieka tiek dermatologai, tiek ir kosmetologai savo kabinete tam, kad pašviesintų ir atgaivintų odą.

Galima taip pat ir drėkinti – hialurono rūgšties užpildai yra vieni iš didžiausią efektą duodančių rankų sričiai, nes duoda putlumo rankoms. Jeigu žiūrėtumėme, kas sukelia amžėjimą rankų srityje, yra tas paglebimas ir kaulėtumas. Taigi mes galime šiek tiek papūsti audinius tiek su hialurono rūgštimi, tiek su kolageno stimuliantais, kurie yra injekuojami, siekiant Išgauti putlesnių, jauniau atrodančių rankų išvaizdą“, – kaip įmanoma atjauninti rankas, sakė medikė.

Ar verta naudoti paakių kremą?

Kaip minėta, paakių zona yra viena iš tų kurioje senėjimo požymiai pasimato pirma.

Paklausta, ar reikia turėti atskirą paakių kremą, o gal užtenka šiai sričiai naudoti tą patį veido kremą, gydytoja P. Grušelionytė atsakė, kad kai kurie kremai tinkami naudoti tiek veidui, tiek ir paakiams.

„Labai svarbu žiūrėti į sudėtį, nes veido oda, jeigu nekalbėsime apie paakius, gali iškęsti kur kas intensyvesnis priemones arba jos yra labiau tinkančios. Tarkime, tas pats retinolis, vitaminas C gali dirginti pačias akis ir jautrią, ploną [paakių] odą paveikti per stipriai. Dėl to įprastai paakių kremai būtent šių ingredientų turi šiek tiek mažesnes koncentracijas, taip pat turi mažiau kvapiklių, dažiklių, kurie gali dirginti pačias akis.

Pačios sausos akys, jų niežėjimas, pastovus trynimas taip pat veda prie didesnio odos amžėjimo, greitesnio raukšlėtumo. Tiesiog tos priemonės yra šiek tiek kitokios tiek ir konsistencijos, tiek ir sudėties. Mano rekomendacija būtų naudoti paakių kremus jau nuo tada, kada pradedam naudoti akių tušą“, – siūlė laidos viešnia.

Mano rekomendacija būtų naudoti paakių kremus jau nuo tada, kada pradedam naudoti akių tušą.

gydytoja Paulina Grušelionytė

Pasidomėjus, kodėl, gydytoja P. Grušelionytė paaiškino: „Todėl, kad nuo tušo mes labiau triname akis, labiau jas valome. Akių nuvalymas nėra toks švelnus kaip, tarkime, veido odos. Tai yra labai jautri zona.

Aš siūlyčiau pradėti naudoti bent jau lengvus, pačius paprasčiausius vaistinėje randamus atopiškai odai, jautriai odai skirtus kremus paakių zonai. Na, o jeigu atsiranda ratilai, skaistumo praradimas, rinktis specifinius ingredientus, kurie yra šių kremų sudėtyje tam, kad padėtų išspręsti šitas problemas“.

Bet kokiu atveju, paakių zoną rekomenduojama pasitepti kremu, net jeigu jis ir neskirtas specialiai paakiams.

„Pagrindinė taisyklė, kad tiek paakių kremus, tiek ir veido kremus tepame ne arčiau, negu ten, kur jaučiame kaulą, tai yra aplink akiduobę. Nereikėtų tepti visiškai prie blakstienų linijos, kadangi tai gali sudirginti akis.

Jeigu kremo sudėtyje yra daug retinolio arba antioksidantų, kvapiklių, jeigu kremas yra labai kvapnus, irgi geriau būtų tą zoną apeiti“, – patarė gydytoja P. Grušelionytė.

Geriausia prevencija nuo amžėjimo

Paklausta, ar verta veido injekcijas leistis net ir labai jauname amžiuje prevenciškai, medikė neslėpė mananti, kad toks pasiūlymas yra labai gera rinkodara.

Paulina Grušelionytė

„Didžiausia prevencija vis tiek bus gyvenimo būdas: reikia vengti rūkymo, alkoholio, gerai išsimiegoti, mityba labai didelę įtaką daro, ta pati kosmetika. Kosmetika yra kasdieninė prevencija, ypač apsauga nuo saulės, antioksidantai, peptidai, kurie gali padėti mūsų odai išlikti gražiai, drėgnai ir kad tos raukšlelės būtų mažiau pastebimos.

Injekcijos taip pat galėtų būti, kaip pasirinkimas atitolinti amžėjimą, bet tai neturėtų būti pagrindinis dalykas kaip prevencijos priemonė. Injekcijos vis dėlto ir kainuoja, o prevencija turėtų būti atliekama kas dieną su vizija į ateitį: kas manęs laukia ir kaip aš galėčiau pasirūpinti ta oda.

Aš labai mėgstu odos priežiūrą palyginti su odontologo paslaugomis. Kasdienis odos valymas, lygiai taip pat, kaip ir dantų valymas, yra pagrindinė prevencija nuo amžėjimo. Lygiai taip pat, kaip ir pas odontologą mes einame kas pusę metų atlikti burnos higienos, lygiai taip pat, bet rečiau galėtume atlikti ir injekcines procedūras.

Vis dėlto žmonės, kurie daug darosi visko, jau pradeda atrodyti nenatūraliai. Mano pačios filosofija, kad amžėjimas vis tiek turėtų atrodyti natūraliai, nesvarbu, kiek yra metų: ar 30, ar 60, ar dar daugiau. Mes vis tiek turime atrodyti maždaug tos amžiaus kategorijos. Kitaip galima atrodyti komiškai“, – mano gydytoja P. Grušelionytė.

Anot medikės, kai kurios injekcijos nėra labai „piktos“.

„Tarkime, tas pats botulino toksinas. Aš labai mėgstu šitą procedūrą. Jos efektas laikosi nuo 3 iki 4 mėnesių. Net jeigu tai daroma per anksti, visą laiką galima sustoti ir palaukti to amžiaus, kada jau reikėtų. Ir nebūtinai amžiaus. Visi mes labai skirtingai senstame: sausesnės odos savininkai anksčiau pastebi raukšleles, jiems gali anksčiau prireikti šių procedūrų.

Bet jeigu kalbėsime jau apie stimuliantus, kurie stipriai stimuliuoja kolageną, naudojant juos per anksti tiesiog nelabai ir matysis tas efektas, arba jis gali atrodyti šiek tiek dirbtinai.

Taip pat lazerinės procedūros, jeigu jos yra atliekamos per anksti, gali irgi duoti nekokį atsaką odai, todėl, kad ji per dažnai būtų nukaitinama, paveikta lazerio.

Cheminiai pilingai yra labai gera prevencija, todėl, kad jie padeda atsisluoksniuoti mūsų odos paviršiniam sluoksniui ir taip ji tampa skaistesnė.

Nemanau, kad reikėtų iš karto šokti į tą patį patį aukščiausią lygį, ką mes galime padaryti, bet mažais žingsniais, po truputį tas procedūras galima rinktis rimtesnes“, – siūlė medikė.

Didžiausia pacientų klaida

Anot gydytojos, didžiausia klaida yra ta, kad žmonės daugiau kreipia dėmesį į tai, ką jie tepa ant odos, bet ne tai, „ką jie valgo, ką jie vartoja, kaip jie vaikšto, kiek jie vaikšto, kiek jie juda, kiek jie bendrauja su kitais“. Esą tai labiausiai prisideda prie jaunatviškumo.

Gydytoja pastebėjo, kad tie jos vyresni pacientai, kurie dirba su jaunais žmonėmis, ir atrodo jaunesni.

Gydytoja pastebėjo, kad tie jos vyresni pacientai, kurie dirba su jaunais žmonėmis, ir atrodo jaunesni.

„Jie žino, kas yra, tarkime, ta pati mada, kas vyksta pasaulyje, kokie renginiai, jie juose lankosi ir išlieka jaunatviškesni. Nebūtinai viskas yra vien tiktai apie švirkštus ir apie injekcijas, apie plastiką, tą pačią plastinę chirurgiją. Labai daug yra ir taip, kaip mes bendraujam, koks mūsų bendravimo tipas, tie patys mūsų pašnekovai. Manau, kad jauni žmonės mus išlaiko jaunais“, – svarstė gydytoja P. Grušelionytė.

Senėjimas

Medikė prisiminė pacientę, kuri neseniai pas ją lankėsi Santaros klinikose.

„Pacientei yra 88 metai ir ji ant kūno turi labai daug darinių. Jie yra rudi, pilki. Ji tiesiog kas metus ateina pasitikrinti dėl savo sveikatos, kad nieko pikto nebūtų.

Viskas ten tvarkoje. Mes tuos darinius apžiūrėjome. Aš dar turėjau konsultacijai laiko ir ji man sako, sako: „Aš suprantu, kad jūs gydytoja, bet aš matau, kad jūs jauna gydytoja. Ar galiu jums, kai ką papasakoti?“ „Na, pasakokite.“

Ir ji man pasakoja, kaip jai dabar yra 88 metai ir kaip ji, būdama 85 metų, atsistojusi priešais veidrodį ir pamačiusi, kad atgal į ją žiūri sena moteris, kuri yra raukšlėta, su daug dėmių, tik tada suprato, kad ta moteris turi labai gražias akis. Ji visą gyvenimą prie savęs kabinėjosi: tas negerai, anas.

Tai man ji buvo kaip žinutė, kad reikia džiaugtis tuo, ką mes turime, nes geriau nebus. Mes dabar esame gražiausios, galime pasistengti tai užkonservuoti, bet vis tiek kažkada mes irgi žiūrėsime atgal ir matysim, kad į mus žiūri gražiomis akimis, laimingą gyvenimą, tikėkimės, nugyvenusios vyresnės moterys ar vyrai, priklausomai nuo to, kas žiūri į veidrodį“, – sakė medikė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją