Sulaukęs 103 metų mirė paskutinis dar gyvenęs Niurnbergo teismo prokuroras, paskelbęs apkaltinamuosius nuosprendžius 22 naciams ir savo gyvenimą paskyręs kovai su tarptautine neteisybe, šeštadienį pranešė jo sūnus.
Dachau
22 straipsnių
Leidykla „Briedis“ pristato grožinės literatūros naujieną – „New York Times“ bestselerių autoriaus Philipo Kerro istorinį detektyvą „Prūsų mėlis“, rašoma pranešime žiniasklaidai. Knygos herojus Bernis Giunteris, sąžinės priekaištų kamuojamas buvęs Berlyno policininkas, sugrįžta. Išaiškėjus jo tikraj...
BMW atsiradimo istorija yra verta gero serialo: darbininkai iš Dachau, „krikštatėviai“ su meilužėmis ir sprendimas finansuoti Jugoslaviją (4)
Ta kompanija BMW, kurią Jūs pažįstate šiandien kaip puikių automobilių ir motociklų gamintoją, turėjo daug „tėvų“: Gustavas Otto, Karlas Rappas, Josefas-Franzas Poppas, Camillo Castiglioni – visi jie atliko reikšmingus vaidmenis, kad atsirastų tai, ką Jūs šiandien vairuojate.
Ištrūkti iš mirties nasrų Kauno gete Antrojo pasaulinio karo metais jai pavyko. Taikos metu išsivaduoti iš COVID-19 gniaužtų nebeužteko jėgų. Holokaustą išgyvenusi ilgametė Vilniaus pedagoginio universiteto profesorė Irena Veisaitė apie mirtį kartą yra sakiusi: „Mirti man baugu, nes nepamatysiu tiek...
Roland Berger sužinojo tamsią savo tėvo paslaptį: užuot pasipriešinęs, jis pelnėsi iš nacių režimo (3)
Tokia istorija – ne pirma ir ne paskutinė. 12 metų trukusiu nacių valdymo laikotarpiu pilnamečiais buvusių vokiečių vaikai dažnai drovėdavosi per daug klausinėti, kokie buvo jų tėvų santykiai su režimu. Daugelis tėvų nenorėdavo apie tai kalbėti. O jei kalbėdavo, dauguma vaikų neprieštaraudami priimd...
Daugelis lapkričio 9-ąją laiko lemtinga diena Vokietijai. Tačiau XX a. istorijos kryptį išties pakeitė 13 1939-ųjų lapkričio 8 dienos minučių. Johannui Georgui Elseriui, dailidei iš Pietų Vokietijos, tik per plauką nepavyko nužudyti Adolfo Hitlerio visai prieš pat Antrajam pasauliniam karui praryjan...
Nežinomi istorijos puslapiai: Lietuvos tragedija ir Komercijos banko direktoriaus šeimos likimas (4) (23)
Per latvių Ventspilio uostą N. Gemelliui vos parvykus Kaunan, iš kurio 1940 m. birželio 15-ąją paskubomis bėgo nuo Raudonosios armijos, išsyk tapo aišku, kad sovietų diplomato išvedžiojimai „buvo didžiausiais melas ir kad aš padariau milžinišką klaidą“.
Už liūdnai pagarsėjusių vartų su užrašu „Arbeit Macht Frei“ (vok. darbas išlaisvina) Aušvico koncentracijos stovykloje veikė vienas mažiau žinomų Antrojo pasaulinio karo siaubų – kaliniams skirtas viešnamis.
Vokietijoje veikusios Dachau koncentracijos stovyklos geležiniai vartai su užrašu „Arbeit macht frei“ („Darbas išlaisvina“) trečiadienį sugrįžo į savo vietą, praėjus dviem metams po jų vagystės.
89 metų sulaukęs Judelis Beilesas – išskirtinio likimo žmogus. Po IX forte surengtų žudynių vienintelis likęs gyvas, vėliau jis iš Kauno geto išgelbėjo mirčiai pasmerktus 22 kūdikius. J. Beilesas nuolat lankosi Lietuvoje, bando rasti atsakymą į klausimą, kodėl kai kurie lietuviai taip žiauriai žudė ...
Tūkstančiai jaunų žydų iš 40 valstybių drauge su grupele Holokaustą išgyvenusių žmonių ir lenkų paaugliais ketvirtadienį žygiavo buvusios Aušvico-Birkenau mirties stovyklos Pietų Lenkijoje aukų atminimui.
Vienas ryškiausių Rusijos disidentų S. Grigorjancas savo komentare teigia, kad Vladimiras Putinas paspartintai pakartojo visas Jurijaus Andropovo klaidas, pavertė Rusiją atstumtąja šalimi, o visus rusus – atstumtaisiais.
Lietuvis visais laikais, lyg tas rambus jautis, net ir pliekiamas botagu sunkiai pasiduodavo muštrui, juo labiau, kai muštruotojas būdavo okupantas – carinis, lenkiškasis, bolševikinis, sovietinis ar vokiškasis.
„Naktinių vilkų“ lyderis, pravarde Chirurgas, pažadėjo atvykti į Lvovą ir pastatyti ten sovietinius pergalės paminklus.
Dešimt Kremliaus politiką palaikančių ultranacionalistinių Rusijos baikerių – „Naktiniai vilkai“ – jau Vokietijoje.
Nauja, hipnotizuojanti knyga minutė po minutės atskleidžia, kokia buvo paskutinė Adolfo Hitlerio para jo bunkeryje Berlyne prieš 70 metų.
Lietuvos holokausto istorijoje Aušvicas taip pat yra svarbi vieta, sako istorikas humanitarinių mokslų daktaras Arūnas Bubnys.
Beveik prieš 35 metus Kauną palikęs ir į Izraelį išsikraustęs žydas Natanas Gitkindas ir po ilgų dešimtmečių negali pamiršti savo Tėvynės. Su nostalgija dalydamasis savo prisiminimais apie vaikystę Kaune, vyras pasakoja apie savo patirtį, kai iš uždaro socializmo pateko į kapitalizmą.
Angela Merkel antradienį tapo pirmuoju Vokietijos kanclerio postą užimančiu pareigūnu, aplankiusiu buvusią Dachau nacių koncentracijos stovyklą, tačiau kritikai pasmerkė jos sprendimą įtraukti šį vizitą į rinkimų kampanijos renginių programą.
Nacių lyderis Adolfas Hitleris leisdavo gydytojams su koncentracijos stovyklų kaliniais atlikti protu nesuvokiamo žiaurumo eksperimentus, skelbia Ispanijos laikraštis ABC.