Pasak dietistės, pastaruoju metu apie skaidulų svarbą kalbama vis dažniau, tačiau tikrai dar ne visi žmonės gerai atskiria, kurie produktai turi daugiau skaidulų, ir suvartoja jų per mažai, rašoma pranešime spaudai.

Skaidulų šaltinis – grūdai, ankštiniai ir daržovės

„Skaidulų turtingi produktai turėtų atsirasti kiekviename dienos valgyme. Remiantis įvairių organizacijų duomenimis, rekomenduojamas maistinių skaidulų kiekis žmogui – 30–35 g per parą. Nors skaičius atrodo mažas, tai yra grynos sausos medžiagos kiekis – iš tiesų, norint šią normą gauti su maistu, reikia nemažai augalinių produktų suvalgyti“, – sako V. Kurpienė.

Skaidulų šaltiniai

Anot dietistės, laikoma, kad rinkdamiesi pagamintus augalinius produktus, pavyzdžiui, duoną, žiūrėtume ne tik sudėtį, bet ir skaidulų kiekį, jei jis yra parašytas. Deja, tai būna retai. Gerai, kai 100 gramų produkto yra 3 g skaidulų, o dar geriau 5 g ir daugiau. Daugiausia skaidulų yra džiovintuose augaliniuose produktuose: grūdiniuose, ankštiniuose (lęšiai, avinžirniai, pupelės) apie 7–10 g/100 g, riešutuose ir sėklose – nuo 8 iki 34 g, o daržovėse – 2–6 g/ 100 gramų.

„Bendra rekomendacija – valgyti daug vaisių ir daržovių, yra netiksli. Daržovės racione turi dominuoti, o vaisių reikia valgyti triskart mažiau nei daržovių. Priežastis – daržovėse yra mažesnis kiekis angliavandenių, ypač cukrų, o vaisiuose dominuoja cukrūs, kurie sumažina skaidulų naudą, ypač jei vaisių vartosime daug“, – pataria V. Kurpienė.

Kramtymo testas – skaidulų gausai įvertinti

Pasak mitybos specialistės, visuose neperdirbtuose augaliniuose maisto produktuose yra skaidulų, tačiau vienuose jų yra daugiau, o kituose mažiau. Vienas iš geriausių kriterijų, parodančių skaidulų kiekį produkte, yra tai, kiek tą produktą reikia kramtyti.

Vaida Kurpienė

„Kuo ilgiau jį reikia kramtyti iki košelės, tuo, tikėtina, jis turės daugiau skaidulų. Pavyzdžiui, pomidorą, agurką reikia mažiau kramtyti nei morką – reiškia, kad joje skaidulų yra kur kas daugiau. Bet yra ir išimčių. Pavyzdžiui, avokadas turtingas skaidulų nors yra minkštos konsistencijos, taip pat skaidulų turi iš šokoladas, nors iš jo nereikėtų bandyti gauti paros normos...“, – teigia V. Kurpienė.

Ji primena, kad skaidulų kiekiui įtakos turi ir maisto produktų apdorojimas – kuo ilgiau verdama, kepama, tuo skaidulos labiau suyra. Kitaip tariant kuo labiau produktas tęžta, tuo mažiau skaidulų jame lieka. Todėl reikia stengtis augalinius produktus termiškai apdoroti tik tiek, kiek būtina – jie turi išlikti kramtomos konsistencijos.

Kaip formuoti dienos meniu?

V. Kurpienė rekomenduoja susiplanuoti tokį dienos meniu: rytais rinktis grūdinius patiekalus, priešpiečiams suvalgyti vaisių, pietums ar vakarienei – ankštinių produktų patiekalus (bent kelis kartus per savaitę), pavakariams pakramtyti riešutų ar sėklų, kurie taip pat yra geras skaidulų šaltinis. Be to – pietums ir vakarienei pasirūpinti bent po pusę lėkštės daržovių. Daržoves ir vaisius ji pataria rinktis sezoninius.

Skaidulos

„Būna, kad gydytojas rekomenduoja vartoti specialius skaidulų produktus papildomai. Savarankiškai vartoti specialius grynų skaidulų produktus reiktų labai atsargiai, nepiktnaudžiauti – be gydytojo rekomendacijos jų nerekomenduojama vartoti kasdien ilgu laikotarpiu. Padauginus skaidulų gali organizme sumažėti geležies, kalcio, magnio ir kitų mikroelementų pasisavinimas“, – pastebi sveikos mitybos specialistė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją