Mama: pasijutau neturinti teisės spręsti, ką turi valgyti mano vaikas

Moteris savo atžalą leidžia į privatų darželį „Apelsinų pieva“. Šiame darželyje aktyviai skatinamas sveikesnis gyvenimo būdas: vaikai pratinami gerti vandenį, valgo natūralius produktus, rūšiuoja šiukšles. Po minėtos patikros maisto tiekėjas įsisuko į biurokratinės tvarkos karuselę. Kol ji sukasi, vaikai valgo griežtai tai, kas nustatyta valstybės. Mat buvo nustatyta, kad darželyje taikomas valgiaraštis, kruopščiai derintas su tėvais, peržiūrėtas specialistų, nesuderintas su Vilniaus visuomenės sveikatos centru.

Valstybės teikiamame valgiaraštyje bemaž dvigubai sumažinta daržovių norma (nuo 70 iki 40 g), į padažus dedama daugiau riebalų, vaikai vietoj vandens girdomi sultimis ir kompotu. Taip pat kasdieniu maistu tapo duona – ir ne pačios geriausios kokybės. Be to, ji duodama vaikams net prie bulvių, nors šie produktai nedera. Atsirado makaronų ir kitų miltinių patiekalų, kurie skirti tik skrandžiui užkimšti. Pagaliau net keletą kartų per savaitę vaikams atvežama bandelių. Toks valgiaraštis aktyvios mamos, puoselėjančios sveikos mitybos įpročius, netenkina.

„Mano vaikas lanko privatų darželį ne todėl, kad turime daug pinigų, bet dėl to, kad negavau valstybinio ir norėjau greičiau grįžti į darbą. Darželyje susirinkę aktyvūs tėvai ir mes stengiamės suderinti viską: ir užsiėmimus, ir maitinimą. Su savo maisto tiekėjais suderinome meniu ir jau metus pagal jį maitinamės. Tačiau Vilniaus visuomenės sveikatos centras po patikrinimo nurodė, kad meniu netinkamas. Kol jis bus suderintas su centru, atlikti tam tikri pakeitimai, maisto tiekimo įmonė turi griežtai laikytis meniu, kuris pateiktas Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patvirtintame mitybos apraše. Joje mitybos planas nurodytas labai griežtai: pirmadienį gaminti tokius patiekalus, antradienį – tokius ir pan. Tačiau šie valstybiniai receptai mūsų netenkina, kadangi vaiko mityboje atsirado tai, ko mes anksčiau nevalgėme: grietinė, įvairūs padažai, beveik dvigubai sumažėjo daržovių kiekis. Vietoj vandens vaikai girdomi kompotu.

Mane visa tai suglumino ir aš parašiau LRT laidai „Specialus tyrimas“. Kai ši laida pasirodė, darželio direktorė sulaukė skambučio iš SAM. Mus pakvietė į pokalbį ministerijoje, nes laidos metu esą buvo pasakyta daug netiesos. Optimistiškai nusiteikusi ir tikėdamasi, kad man išaiškins, kokia ta netiesa, susiruošiau. Mes buvome keturios – aš, darželio direktorė, darželio koordinatorė ir maisto tiekimo įmonės vadovė. Kitoje pusėje – gal 10 specialisčių ir SAM atstovų. Viso susitikimo metu iš esmės vyko ministerijos atstovų monologas, į kurį įsiterpti buvo neįmanoma. Kaip mokinukės, turėjome išklausyti, kad viską ne taip supratome ir laida buvo ištransliuota netinkamai. Buvo paklausta, koks yra mano išsilavinimas, kad jaučiuosi turinti teisę visiems nurodinėti, ką valgyti. Man buvo išaiškinta, kad krakmolas yra geras, natūralus, sveikas produktas, o į varškės apkepą makaronai dedami pagal itališką receptūrą, kad majonezas nėra draudžiamas vaikams produktas ir kad nuo šaukšto grietinės padaže vaikas nenutuks. Taigi buvau išvadinta paranojike, agresyvia mama. Pasijutau neturinti teisės spręsti, ką turi valgyti mano vaikas“, - įspūdžiais po susitikimo dalinosi už sveiką savo vaiko mitybą kovojanti Dominyka.

SAM: valgiaraštis yra geras

Moteris per susitikimą ministerijoje išgirdo, kad tiek SAM, tiek Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, tiek kitos valstybinės institucijos neabejoja, kad vaikai maitinami sveikai.

Pašnekovė pateikė susitikimo garso įrašą, kuriame SAM atstovė pabarė aktyvią mamą: „Jei norėsis kaltinti, pirmiausiai pabelskite į mūsų duris ir tada informaciją galima skleisti spaudai. Aš neteisinu ministerijos, gal mes darome klaidų, bet dabar visi panikuoja, kad vaikai darželiuose ir mokyklose yra maitinami prastu maistu. Iš tiesų taip nėra. Jūs pradėjote domėtis nuo žiniasklaidos. Reikėjo pradėti ne nuo žiniasklaidos. Galėjote pasakyti – mes norime ateiti kalbėtis, nes mūsų netenkina vienokia ar kitokia pozicija. Aš pati užauginau dukrą, prisipažinsiu, ji nevalgė mokyklos maisto. Aš jai dėdavau morką,obuolį, žinojau, ką ji valgo ir ko nevalgo. Labai daug priklauso nuo tėvų“.

Pasak SAM atstovų, po tokių laidų jiems reikia aiškintis premjerui, prezidentei, kitoms valstybinėms institucijoms, iš kurių labai greitai gaunami paklausimai, kodėl tėvai kelia problemą ir kodėl esą sudarytas valgiaraštis iš nuodingų.

„Juk parašyta – tai pavyzdinis valgiaraštis, t. y. parodyta, kaip jis turi atrodyti, bet tai nereiškia, kad tik taip ir ne kitaip turi būti maitinami vaikai. Taip pat nuskambėjo teiginys, kad buvęs privataus darželio valgiaraštis yra visai geras, tik nebuvo padarytas paskutinis žingsnis – savo nuožiūra keisti nurodytų produktų kiekių negalima, nes yra rekomenduojamos paros normos, tik namie mes galime valgyti neskaičiuodami. Laidoje nuskambėjo, kad ministerija liepė mažinti daržovių kiekį. Niekas jums nesumažino daržovių normos, tiesiog jūs ją patys buvote padidinę. Ir labai gerai, kad taip padarėte, bet valgiaraštis nebuvo suderintas su visuomenės sveikatos centru“, - buvo teigiama susitikimo metu.

Taip pat valstybinių institucijų atstovai pažymėjo, kad valgiaraštyje pateikta net keletas to paties patiekalo galimų variacijų. Pavyzdžiui, padažui galima naudoti majonezą arba aliejų, į patiekalą galima dėti šviežius burokėlius arba marinuotus. Tačiau susitikime dalyvavusi maisto tiekimo įmonės atstovė atkreipė dėmesį, kad tokios variacijos tik dar labiau blogina mitybos kokybę. Žinia, marinuotas burokėlis pigesnis nei žalias, todėl natūralu, kad tiekėjai, norėdami laimėti viešą konkursą, kuriame svarbiausia yra kaina, rinksis pigesnius produktus.

Valstybinės maisto ir veterinarijos duomenimis, šuo pavyzdiniu valgiaraščiu iš 920 visų Lietuvos darželių naudojasi apie 20 proc. Kiti juos rengia patys. Susitikime dalyvavusios dietologės nuomone, skirtingai nei jos kolegės, laidoje teigusios, kad vaikai gauna pernelyg daug sočiųjų riebalų, valstybinis valgiaraštis yra puikus, tik trūksta valgiaraščių derinimo greičio, kai juos nori pasitvirtinti pačios ugdymo įstaigos.

Valgiaraštis užsilikęs iš vargingų laikų?

Maisto tiekimo įmonės „Namų dvasia“ vadovė Eurika Turolienė tikino, kad nors susitikimo metu buvo kalbama apie tai, kad SAM patvirtintas valgiaraštis – tik rekomendacinio pobūdžio, kaip tik neseniai ji gavusi priminimą iš Vilniaus visuomenės sveikatos centro apie įpareigojimą vadovautis arba šiuo valgiaraščiu, arba visuomenės sveikatos centro patvirtintu valgiaraščiu.

„Teisės akte yra teiginys, kad valgiaraščio nereikia tvirtinti visuomenės sveikatos centre, jeigu jis sudarytas vadovaujantis minėtu valstybiniu mitybos aprašu. Šis sakinys iš teisinės pusės nėra korektiškas, kadangi gali būti nevienareikšmiai traktuojamas. Valstybinės institucijos jį traktuoja taip: gaminti pagal šią knygą reiškia gaminti pagal joje pateiktą valgiaraštį. O aš jį traktuoju taip: kadangi visi mano gaminiai yra pagal knygoje nurodytas receptūras, vadinasi, aš ir gaminu pagal knygą, todėl tvirtinti valgiaraščio man nereikia. Iš teisinės pusės tiek mano, tiek tarnautojų traktuotė yra teisinga. Jeigu būtų nurodyta, kad valgiaraščio nereikia tvirtinti, jeigu gaminama pagal pavyzdinį valgiaraštį, kuris nurodytas knygoje, tuomet nekiltų jokių klausimų.

Dar viena bėda, kad valgiaraščio derinimas užtrunka 20 darbo dienų ir šį mėnesį aš galiu tiekti maistą tik pagal valstybinį valgiaraštį, dėl kurio ir sukilo tėvai. Nematyčiau nieko bloga, jei šis valgiaraštis reprezentuotų valstybės požiūrį į sveiką vaiko mitybą, bet jis toks nėra. Jame labai daug bulvių, miltinių produktų, per maža produktų įvairovė. Pavyzdžiui, bulvės gali kartotis ir per pietus, ir per vakarienę, ir kitą dieną. Valgiaraštis užsilikęs iš vargingų laikų. Dabar mes gyvename geriau ir norėtume, kad mūsų vaikai maitintųsi taip pat geriau“, - sakė pašnekovė.

Jos teigimu, didžiausia problema ir yra toks ilgas valgiaraščio derinimo laikas, t. y. mėnuo, kai vaikai turi maitintis visiškai ne taip, kaip nori jų tėvai, tačiau ši problema susitikimo metu nebuvo akcentuojama.

„Gavau atsakymą iš Vilniaus visuomenės sveikatos centro, kad su vakariene ir pietumis viskas gerai, o pusryčiams trūksta vieno procento kaloringumo. Tai reiškia, kad vėl turiu parengti popierius, juos nešti ir laukti dar vieną mėnesį. Juk būtų galima tiesiog pareikšti pastabą, kad būtina vienu procentu pakelti pusryčių kaloringą ir leisti tiekti maistą, kol vėl patikrins. Tuomet būtų patenkintas labai didelis ratas žmonių. Juk kalbame apie gyvus vaikus. O dabar užsisukęs biurokratinis mechanizmas. Susitikimo metu nuskambėjo idėja, kad galima gražiai paprašyti, kad tokiu atveju klausimą išspręstų skubos tvarka. Tikiuosi, kad taip ir bus“, - vylėsi E. Turolienė.

Nuskambėjo pažadas valgiaraštį tobulinti

SAM patvirtino, kad susitikimas buvo organizuotas ministerijos iniciatyva. Jo tikslas buvo išsiaiškinti realią situaciją, kuri netenkina tėvų, padiskutuoti, ką reikėtų keisti organizuojant vaikų maitinimą ikimokyklinėse įstaigose, bei atkreipti dėmesį, kaip organizuoti vaikų maitinimą pagal išsakytus poreikius.

Į klausimą, kokia neteisinga informacija nuskambėjo laidoje, buvo nurodyta, kad pavyzdinių valgiaraščių knygoje yra numatyta tiekti vaisius vaikams kasdien, tačiau laidoje informacija buvo pateikta, kad vaisių valgiaraščių knygoje nėra. (Tokią informaciją laidoje pateikė pati SAM atstovė – DELFI). Taip pat buvo minima, kad vieno maitinimo metu tiekiamos per didelės porcijos, tačiau valgiaraščių knygoje, apie kurią kalbėta laidoje, esą pateikti dviejų tipų pavyzdiniai valgiaraščiai: 5 maitinimų (vienas iš maitinimų – vaisiai) ir 4 maitinimų (vienas iš maitinimų – vaisiai).

„Susitikimo metu buvo minėta, kad neprivaloma vaikytis pateikto pavyzdinio valgiaraščio. Tai tik pavyzdys. Valgiaraščių rinkinyje yra pateikta daugybė patiekalų, iš kurių ikimokyklinės ugdymo įstaigos gali pasirengti savo valgiaraštį. Patiekalų sudėtis yra paskaičiuota pagal rekomenduojamas paros normas. Jei patiekalų sudėtis keičiama, tokį valgiaraštį, prieš naudojant, reikia suderinti su visuomenės sveikatos centru. Sutinkame, kad valgiaraštį galima patobulinti, pirmiausiai sumažinant pasirinkimą, kokius ingredientus dėti į daržovių salotas. Šiuo metu pasirinktinai numatyta aliejus arba grietinė, o keliose receptūrose majonezas. Galima nustatyti, kad būtų tiekiamos salotos tik su aliejumi. Taip pat galima didinti daržovių, o mažinti bulvių ir duonos kiekį. Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad organizuojant vaikų maitinimą mes vadovaujamės rekomenduojamomis paros maistinių ir energinių medžiagų normomis. Nustatyta, kad vaikai turi gauti 15 proc. energijos iš baltymų, iki 30 proc.  - iš riebalų ir iki 65 proc. - iš angliavandenių“, - teigė SAM Sveikatos stiprinimo valdybos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Gudanavičienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (734)