Gydytojai ir dietologai vienu balsu tvirtina, kad derėtų atsisakyti paprastųjų angliavandenių ir rinktis sudėtinius – kruopas ir viso grūdo produktus, rašo kitchenmag.ru. Svarbu suprasti, kad paprastieji angliavandeniai – viena iš pagrindinių nereikalingų kilogramų ir papildomų centimetrų atsiradimo, o taip pat ir daugybės ligų – diabeto, širdies ir kraujagyslių sistemos, nutukimo – priežasčių. Su amžiumi ši problema tampa dar aktualesnė, juk fizinis aktyvumas mažėja, o svarbūs organizmo procesai sulėtėja. Dėl šių priežasčių neigiamas paprastųjų angliavandenių poveikis organizmui primena apie save vis dažniau ir užtikrinčiau.
Siūlome išsiaiškinti, kaip gi pažaboti žalingą potraukį saldumynams ir išmokti efektyviai kontroliuoti šį norą.
1. Neatsisakykite saldumynų visiškai
Tipinė daugelio kontroliuoti svorį pradedančiųjų daroma klaida – pernelyg griežtas mitybos ribojimas. Taigi siekdamas sulieknėti žmogus dažnai puola į kraštutinumus, pavyzdžiui, visiškai nustoja vartoti cukrų ir paprastuosius angliavandenius, tačiau tai nėra teisinga. Organizmui reikia cukraus, nes jis gerina nuotaiką, suteikia žvalumo ir stimuliuoja smegenų darbą.
Maža to, teisinga mityba turi būti subalansuota. Jei jūs – užkietėjęs saldumynų mėgėjas, būtų kvaila atimti iš savęs malonumą ir kankinti organizmą – jis gali jus neteisingai suprasti ir įvaryti į nuolatinio streso būseną, o tai neigiamai veikia bendrą organizmo sveikatos būklę. Dėl šios priežasties pirmoje dienos pusėje galima sau leisti ribotą mėgstamo produkto kiekį.
2. Rinkitės sveikatai naudingas alternatyvas
Cukraus yra ne tik keksuose ir pyragaičiuose, bet ir kituose produktuose, kuriuos galima drąsiai vadinti sveikais. Vaisiai, džiovintos datulės, pieno produktai – tai tik nedidelė natūralių antidepresantų sąrašo dalis. Daug cukraus yra ir bananuose – jie organizmą veikia panašiai kaip ir šokoladas: gerėja nuotaika ir atsiranda energijos.
Svarbu nepamiršti, kad cukrus gali tykoti mūsų pačiuose netikėčiausiuose produktuose, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo visai nekalti ir turintys mažai kalorijų, pavyzdžiui, kečupe, aromatizuotuose pieno produktuose, salotų prieskoniuose, krekeriuose. Dėmesingai skaitykite informaciją ant produktų pakuočių.
3. Negerkite cukraus
Rekomenduojama kavą ir arbatą taip pat gerti be cukraus. Pamėginkite pakeisti cukrų organizmui naudingomis alternatyvomis – grietinėle, prieskoniais, medumi. Tiesa, medų geriau ne dėti į gėrimus, o vartoti gryną, nes termiškai apdorotas jis netenka visų savo naudingų savybių.
4. Kontroliuokite apetitą
Dažnai paprastieji angliavandeniai racione atlieka greitų užkandžių arba su stresu kovoti skirtų gardumynų vaidmenį – abu šie variantai nėra tinkami. Užkandžiams įtemptą dieną vertėtų rinktis sveikatai naudingus variantus: daržoves, šviežius ir džiovintus vaisius, riešutus, pieno produktus.
Skirkite daugiau dėmesio savo mitybos racionui. Figūrai ir sveikatai naudinga valgyti dažnai. Tokio režimo esmė – 5-6 kartus per dieną kas 2-3 valandas vartojamas maistas. Be to, rekomenduojama paros racioną dalinti į apytiksliai lygias dalis. Jokiais būdais negalima praleisti pusryčių, kurie turi būti gausūs, o štai vakarienei derėtų rinktis mažai kalorijų turinčius ir virškinamojo trakto neapkraunančius produktus.
5. Sportuokite
Jei negalite visiškai atsisakyti saldumynų, vertėtų pamėgti fizinį aktyvumą ir sportą. Itin naudingos kardiotreniruotės, padedančios atsikratyti nereikalingų kilogramų ir padailinti kūno linijas. Be to, medžiagų apykaitos procesai bus kur kas sklandesni, o pačiose netinkamiausiose vietose nesikaups riebalai.
Iš karto po paprastųjų angliavandenių suvartojimo rekomenduojama nedelsiant imtis kokios nors fizinės veiklos – pasivaikščiokite greitu tempu arba surenkite namų tvarkymosi maratoną.
6. Laikykitės režimo
Su miegu ir režimu susijusios problemos provokuoja daugelio kitų sveikatos bėdų, su kuriomis susiduria organizmas, – virškinimo sutrikimai, metabolizmo sulėtėjimas ir kt. – atsiradimą. Riebalų sankaupų didėjimas kaip tik suaktyvėja, todėl norint turėti dailias kūno linijas būtina išsimiegoti ir gyventi įsiklausant į savo biologinius ritmus.