1988-ųjų rudenį, istoriko A. E. Seno žodžiais tariant, po „didžiųjų sueigų meto“, Lietuvoje susiklostė situacija, akivaizdžiai paspartinusi Atgimimo epochos įvykių plėtotę.
Atgimimas
34 straipsnių
„Sąjūdžio laikas – fantastiškas! Nuotaikos pakilios, kiekvieną kartą stebino supratimo keitimasis. Ankstesniaisiais metais, prieš prasidedant Sąjūdžiui Perestroikos (pertvarkos) vėjai smarkiai keitė [nusistovėjusią santvarką], kiekvieną dieną kažką netikėtai sužinodavai. Aktyviai sekiau visus įvykiu...
Arvydas Kšanavičius. Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigiamasis suvažiavimas: dienoraščio fragmentai (2)
Pabudome, o dvasioje dar pasilikom elgetos. Kodėl mes laisvės prašome? Argi laisvi taip elgiasi? Ko verkiam ir dejuojame, ko slapstomės pakampėmis. Aušra įsidienojusi, pabudome ir kelkimės! Kęstutis Genys
Kino filmo verta banditų vaiku vadinto rietaviškio istorija: tik po kelių dešimtmečių saugumiečiai demaskavo svetimu vardu ir pavarde prisidengusį vyrą (1)
Daug metų rietaviškis Algimantas Juozaitis gyveno svetimu vardu ir pavarde. Kas vertė neeilinio likimo, verto kino filmo, žmogų ją pakeisti, o paskui vėl susigrąžinti senąją, tikrąją?
Iš sovietų karių tyčiojosi ir „prisikėlęs“ Brežnevas: paskutinis Spalio revoliucijos paradas Vilniuje baigėsi konservatorijos šturmu (149)
Vietoj iškilmingo armijos parado – šūksniai „okupantai“ ir į kareivius skrendantys daiktai. Vietoj sovietinės grietinėlės konservatorijos balkone – Leonidą Brežnevą ir Sovietų Sąjungą išjuokiantis pasirodymas. Vietoj kalbų apie tautų draugystę ir revoliucijos pergalę – dūžtantys langai ir kariškių s...
Kažkodėl nenustembu, kai fotografė, keliautoja Lina Kiznytė pasako, kad kelionei į Naująją Zelandiją, šalį, kurią iki šiol vadina savo svajonių kryptimi, ją įkvėpė viena vienintelė nuotrauka. Juk fotografija ir kelionės – tai jos pabėgimas nuo realybės, jos meditacija ir būdas atrasti balansą.
Vilniuje trečiadienį bus atidengta atminimo lenta vienam iš Sąjūdžio steigėjų, Kovo 11-osios Akto signatarui, filosofui Romualdui Ozolui.
Prisimename Baltijos kelią ir kitus Sąjūdžio renginius. Tačiau užmirštame, kokį svarbų vaidmenį tais laikais turėjo žiniasklaida. Jei ne „Sąjūdžio žinios“, „Atgimimas“ bei kiti vietiniai Sąjūdžio leidiniai, vargu ar daugelis renginių būtų įvykę iš viso.
Antradienį Seimo plenariniame posėdyje bus paminėtos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Romualdo Ozolo 80-osios gimimo metinės ir Pranciškaus Tupiko 90-osios gimimo metinės.
Romualdas Ozolas (1939 01 31 – 2015 04 06) – politikas ir filosofas, Nepriklausomybės Akto signataras, Sąjūdžio steigėjas ir ideologas, pirmojo nepriklausomo savaitraščio „Atgimimas“ steigėjas ir leidėjas, pirmosios Vyriausybės vicepremjeras, Centro judėjimo ir partijos iniciatorius ir ideologas, vi...
„Jeigu dabar pasiūlytų grįžti atgal į specialiųjų operacijų būrį, sakyčiau – pirmyn! Dabar daugiau praktikos, žinių, patirties, gal fizinių jėgų ir mažiau, bet parakas dar tikrai neišnaudotas“, – sako Lietuvos šaulių sąjungos Garbės sargybos kuopos šaulys Rytis Nepas.
Nežinau, nuo ko labiau norisi daužyti galvą į sieną, jei tik rasiu tokią sieną, kur galvų daužyti dar neuždraudė.
2018-uosius metus Seimas yra paskelbęs Sąjūdžio metais. Anuomet, prieš trisdešimt metų, Sąjūdžio akimirkas įamžinę fotografai ir žurnalistai spinduliavo jaunyste. Tai buvo ne tik gražiausi, bet ir įdomiausi metai, leidę pajusti tautos pulsą ir dalyvauti valstybės virsmo įvykiuose.
Galbūt šių laikų herojumi yra pabėgėlis. O gal Kristus, bet su įplėštais džinsais.
Nuo Tiantajaus kalno vėl krenta prieš 60 metų išsekusio vandens lavina. Krioklys sušniokštė rytinės Kinijos Džedziango provincijos Taidžou mieste. Iš 325 metrų aukščio krentantis vanduo leidžiasi keliomis pakopomis. Plačiausioje vietoje jo plotis siekia 90 metrų.
Savaime suprantama, aš nebalsavau už valstiečius (dar to betrūko), kaip ir mano rato žmonės. Neskaičiau jų rinkimų programos ir net viso jų kandidatų sąrašo.
1988 metų birželio 3 dieną susikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdis. Laisvės ilgesys įgavo balsą. Pakako pradėti viešai kalbėti apie laisvę, tautos istoriją, praeities kančias, ir pusę amžiaus kankinę melo imperijos gniaužtai ėmė laisvėti.
Opozicinį Liberalų sąjūdį konsultuos Nepriklausomybės akto signataras ir politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka.
Lietuvos nepriklausomybės akto signataro Romualdo Ozolo urna pašarvota Mokslų akademijos salėje (Gedimino pr. 3). Nuo trečiadienio vidurdienio prasidėjo atsisveikinimas su Velioniu.
2015 m. kovo 31 d. (antradienį) 17.30 val. maloniai kviečiame į susitikimą su fotografais Zenonu Nekrošium ir Virgilijum Usinavičium, parodos „Kelias į Laisvę. Lietuva 1988–1991 metais“ autoriais, „Prospekto galerijoje“ (Gedimino pr. 43, Vilnius).