Kovo 11 d. grupė konservatorių įsteigė Birželio sukilimo kolegiją, sieksiančią „tinkamai įvertinti ir įteisinti sukilimą kaip reikšmingą istorinį įvykį“, turėjusį lemiamos įtakos vėlesnėms Lietuvos nepriklausomybės kovoms.
Birželio sukilimas
9 straipsnių
Regina Statkuvienė. Kai valstybės prasmė – duonos ir reginių! Ar neverta atšaukti Liepos 6-osios? (27)
Istoriją patogu ir madinga vertinti iš šių dienų pozicijų įsitaisius kur nors kondicionuojamo biuro sėdmaišyje ir gurkšnojant dietinę kolą ar latę, prisikaičius istorinių šaltinių, trūkstamas žinias susirankiojant internete.
1941 metais lietuvių tautos surengto Birželio sukilimo prieš pirmąją sovietinę okupaciją atmintis seniai paversta vienu sunkiausių ir kontraversiškiausių Lietuvos istorijos klausimų. Didžiuotis, gėdytis ar tiesiog vengti šios datos? Prisiėmę moralinio teisėjo vaidmenį, skirtingos valdžios ir žmonės ...
Stanislovas Buškevičius. Ar atsiras Vilniuje vietos faktiniam Lietuvos prezidentui Juozui Ambrazevičiui–Brazaičiui? (2)
Iki pergalingo 1941 m. birželio sukilimo minėjimo liko mažiau kaip mėnesis. Lietuviai, pasinaudodami prasidėjusiu tarp rusų ir vokiečių karu, sukilo ir laimėjo. 1941 m. birželio 23 d. buvo paskelbta apie Nepriklausomybės atkūrimą, kurią Lietuva prarado 1940 m. birželio 15 d., kai Rusija (tuo metu ji...
Pamena lemtingus įvykius Lietuvoje: vieni žmonės buvo įbauginti masinio trėmimo, kiti – supykę ir trokštantys atkeršyti (130)
Birželio 23-ąją minime Birželio sukilimo dieną. Šis sukilimas buvo ginkluotas Lietuvių aktyvistų fronto (LAF) vadovaujamas bandymas atkurti Lietuvos nepriklausomybę, prasidėjęs 1941 metų birželio 22 dieną, nacių Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą, ir tikintis, kad nacistinė Vokietija padės atkurti ...
Granatų suplėšytos galūnės ir aidintys riksmai: taip prasidėjęs sukilimas prieš 80 metų paneigė pagrindinį sovietų mitą (195)
1941 metų birželio sukilimui – 80 metų. Šiomis dienomis švenčiame jo jubiliejų. 1941 m. birželio 22-28 d. įvyko lietuvių sukilimas prieš sovietinius okupantus – lietuvių tautos būtinoji gintis. Šis sukilimas paneigė sovietų paskleistą mitą apie „savanorišką“ Lietuvos įstojimą į Sovietų sąjungą.
Skirtingai nei kitos su Lietuvos nepriklausomybe susijusios progos, Birželio sukilimo 80-mečio minėjimas šią savaitę apsieis be iškilmingų posėdžių ar šalies vadovų kalbų.
1941 m. birželio 22 d. Lietuva buvo okupuota, prieš savaitę sovietai buvo ištrėmę apie 20,000 žmonių, daugiausiai šeimas, nuogąstauta, kad sovietų siautėjimas tik didės. Lietuviai turėjo teisę sukilti ir ja pasinaudojo Vokietijai tą dieną užpuolus Sovietų Sąjungą. Griebtasi ginklo siekiant pažaboti ...
Esama istorinių įvykių, kuriuos persekioja nelemtas likimas – jie tampa ideologinių kovų aukomis. Priekaištingai moralizuojanti retorika ir teisuoliška smerkimo aistra dažnai užstelbia norą žinoti, kaip buvo iš tikrųjų.