Pirmas kąsnis – lemiamas
„Svarbiausia – mėsos sultingumas ir išvaizda. Pateikus šašlyką turi būti aiškiai matoma, kad mėsa buvo kepta ant griliaus, t.y. ją turi dengti nuo kaitros susidariusi odelė, bet viduje mėsa turi likti sultinga. Šiam efektui nenaudojome jokių triukų ar įmantrių prieskonių – druska, pipirai, svogūnai. Taip marinuotus kelių centimetrų kiaulienos gabaliukus apie 15 minučių kepėme ant didelės kaitros, nuolat, kas pusė minutės, vartydami“, – pasakoja lietuvių komandos „Santa Maria“ kapitonas, virtuvės šefas Artūras Braslauskas. Su juo vienoje komandoje rungėsi šefai Arnas Noreika, Edgaras Rutkauskas, Jevgenij Volkov ir Ričardas Leckas.
Pasak A. Braslausko, skonis – pagrindinis dalykas, pagal kurį vertinami komisijai patiekiami patiekalai tiek šioje, tiek kitose BBQ KCBS čempionato kategorijose. „Pirmas kąsnis – lemiamas. Priešingai nei kitose tarptautinėse BBQ varžybose, šiose nėra vertinamas bendras patiekalo pateikimas, skonių dermė ar patiekalo išvaizda – svarbiausia, kokį skonį pajus teisėjai paragavę vos vieną, pirmąjį, kąsnį. Jame turi jaustis BBQ patiekalams privalomas dūmo bei atsiskleisti geriausias mėsos skonis, o tam įtakos turi labai daug faktorių – nuo pasirinktos mėsos, jos kokybės, marinavimui naudotų prieskonių iki rūkymo bei kepimo laiko, ir net oro sąlygų“, – sako A. Braslauskas.
Rezultatams svarbiausia – patirtis
Jo vadovaujama komanda tarptautiniame, „Twin Smoke“ pavadintame, čempionate dalyvavo dar keturiose rungtyse – vištienos, šonkaulių, kiaulienos ir jautienos krūtininės. Dviejose iš jų – kiaulienos ir jautienos krūtininės – lietuvių šefų komanda pateko į pirmąjį geriausių komandų dešimtuką. Pastarąją – krūtininės, angliškai – brisket – rungtį komandos kapitonas įvardija kaip pačią sunkiausią: „Tai tikrai ne kiekvienam įkandama rungtis. Visų pirma jautiena turi būti labai kokybiška – jei tik atsainiai bus pasižiūrėta ir įsigyta ne aukščiausios kokybės jautiena, iškepta ji gali būti nesukramtoma. Mėsa privalo būti marmuringa, su šiek tiek riebalų. Taip pat jai būtina skirti daug laiko – vien kepti mėsą žemoje temperatūroje reikėtų nuo 8 iki 24 val.“
Jautieną, kaip ir kitoms užduotims pasirinktą mėsą, komanda į čempionato vietą privalėjo atsivežti visiškai neapdorotą. Po to, kai šeštadienį, pirmoje dienos pusėje, teisėjai apžiūrėjo mėsą, komandos turėjo parą laiko ją paruošti pagal skirtingų kategorijų reikalavimus. Pavyzdžiui, vištieną šefai marinavo 18 val., vėliau – 2,5 val. rūkė ir kepė. Šonkaulius „Santa Maria“ komanda marinavo 15 val., rūkė 3 val. ir dar 2 val. kepė. Panašiai, apie 15 val., buvo marinuojama mentė, kuri buvo kepama apie 9 val. Iškeptą mėsą teisėjams komandos privalėjo patiekti po 6 vienodus gabaliukus be jokių garnyrų: šalia mėsos galėjo būti tik padažai ir žalumynai – kalendros, petražolės.
Tam, kad per varžybų laiką įveiktų visas užduotis ir patiektų iškeptą mėsą penkiose skirtingose rungtyse, komanda be perstojo turėjo darbuotis ilgiau nei pusantros paros. Būtent bemiegę naktį ir nuolatinį budėjimą prie kelių grilių, kuriuose tuo metu kepė skirtinga mėsa, komandos nariai įvardija kaip sudėtingiausią dalyvavimo čempionate dalį. Jos kapitonas Artūras Braslauskas teigia, jog tik nuolatinės treniruotės ir dalyvavimas įvairiose BBQ varžybose suteikia vertingos patirties, turinčios didžiausios įtakos rezultatams. Tai įrodė ir savaitgalį vykusiame BBQ KCBS čempionate „Twin Smoke“ prizines vietas laimėjusios BBQ profesionalų komandos iš Estijos ir Suomijos.