Teiginiai
2018 m. orų prognozių žemėlapyje pakeistos spalvos, siekiant sureikšminti klimato kaitos poveikį.
Verdiktas
Melas. Teiginys, kad 2018 m. žemėlapio spalvos buvo pakeistos, siekiant dirbtinai sukelti žiūrovų baimę dėl išaugusios oro temperatūros, yra klaidingas. Žemėlapius sukūrė skirtingos Nyderlandų orų prognozių svetainės, o viena iš jų – „Weer & Radar“ – jau anksčiau naudojo raudoną atspalvį.
Melo detektoriaus komentaras
„Pirma nuotrauka iš 2018 metų, kai visi dar galėjo normaliai, laimingai ir optimistiškai mąstyti – kaip gražu! O antra iš 2023 metų, beveik tokia pat temperatūra, bet žemėlapis jau nuspalvintas raudonai ir skiepija baimę“, – teigiama identiškuose „Facebook“ įrašuose.
Žalios spalvos fono žemėlapyje vaizduojama oro temperatūra ir simboliai, pavyzdžiui, saulė ar lietaus debesys. Ant jo užrašyta „zondag 29 Juli 2018“, kas, išvertus iš olandų kalbos, reiškia „2018 m. liepos 29 d., sekmadienis“. Matosi ir nukirptas pavadinimas „Weer pl“.
Raudonos spalvos fono žemėlapyje taip pat matosi panaši temperatūra, bet atvaizde datos, matyti tik užrašas „Weer & Radar“.
Detalesnė paieška atskleidžia, kad žemėlapiai yra iš dviejų skirtingų interneto svetainių, kuriose naudojamos skirtingos orų ir temperatūros vizualizacijos priemonės. 2018 m. žalio atspalvio žemėlapį su temperatūra ir orų simboliais parengė „Weerplaza“ (čia), o raudono atspalvio žemėlapį – „Weer & Radar“.
„Infoplaza“, kuriai priklauso „Weerplaza“, vyriausiasis redaktorius Jaco van Wezelis „Reuters“ naujienų agentūrai komentavo, kad „Weerplaza“ žemėlapyje rodomi temperatūros ir orų simboliai, nenaudojant duomenų interpoliacijos spalvotam žemėlapiui sudaryti (čia).
„Weer & Radar“ puslapyje galima stebėti orų pokyčius gyvai. Pavyzdžiui, nūdienos prognozę galima pamatyti per skirtingus duomenis vaizduojančius žemėlapius. Viename iš jų galime pasirinkti žalią foną ir pamatyti dienos oro sąlygos (ar bus lietus, ar švies saulė ir t.t.), o kitame žemėlapyje galima pamatyti temperatūros vizualizaciją. Spalvos varijuoja nuo violetinės ir mėlynos, kai temperatūra yra labai žema ir rodo šaltį, iki geltonų ar raudonų atspalvių, kurie žymį karštį (čia). „Weer & Radar“ naudojo geltonas ir raudonas spalvas temperatūrą žyminčiuose žemėlapiuose ir 2018 m. (čia).