Naujausi įvykiai ir ypač rinkimai Prancūzijoje bei aplink juos vykstantys politiniai manevrai rodo, kad Europoje vyksta nematyti procesai, tektoniniai politikos lūžiai ir slinktys, kurios įgauna vis didesnį pagreitį. Žemynas pastebimai keičiasi ir keisis iš esmės. Įprasti politiniai terminai, štampa...
Fašizmas
31 straipsnių
Fašizmas (itališkai fascismo) – politinė ideologija, masių judėjimai ir režimai, įsigalėję tarpukario Europoje (Italijoje, Vokietijoje ir kitur). Po Antrojo pasaulinio karo ideologija buvo sukompromituota ir „fašizmo“ terminas naudojamas siekiant pažeminti asmenis ar judėjimus, dažnai nieko bendro neturinčius su fašizmu.
Anądien per naujienų laidas lietuviškose televizijose net keletą kartų išgirdau minimą jau gal net ir oficialiu tapusį terminą „ruso-fašistai“, kuriuo buvo įvardijami rusų agresoriai ir okupantai Ukrainoje. Terminas išties iškalbingas, emociškai stiprus, politiškai aiškiai angažuotas, rėžiantis ausį...
Kremliaus naratyvus skleidžiančiose socialinių tinklų paskyrose dalijamasi vaizdais iš neseniai Leipcigo mieste, Vokietijoje, vykusios didžiulės protesto akcijos. Komentaruose nurodoma, esą žmonės išėjo protestuoti prieš fašizmą, NATO, JAV ir liberalią demokratiją. „Melo detektorius“ paaiškina, kaip...
„Facebook“ platinamas įrašas, kuriame pateikta informacija atitinka Rusijos skleidžiamą dezinformaciją apie Lietuvą ir kitas šalis, uždraudusias jose lankytis rusų turistams.
2022 m. vasario 24 d. rytą visi pabudome kitokiame pasaulyje. Maniakas psichopatas Putinas ir jo bailių komanda sugrąžino pasaulį – ir, pirmiausia, Europą – 80 metų atgal, į 1939–1941 metus. Kodėl taip atsitiko, ir kaip mes tai leidome – atskiras ir svarbus pokalbis.
Istorikas Markas Soloninas: jei ne Vakarų pagalba Sovietų Sąjungai, kokia būtų buvusi Antrojo pasaulinio karo baigtis? (45)
Žinomas Rusijos istorikas Markas Soloninas nepatingėjo ir suskaičiavo, kiek ir ko gavo Sovietų Sąjunga iš Vakarų sąjungininkų per Antrąjį pasaulinį karą. Šiandieninėje Rusijoje ir dabar stengiamasi tai nutylėti, akcentuojant vien tik „sovietinės liaudies žydarbį“.
Pasak kolegos Bernardo Gailiaus, „Lietuvoje atgimsta fašizmas“. Atrodo, jis rimtai ir anaiptol ne vien proginiu Jono Noreikos ir Kazio Škirpos temos pagrindu: fašizmas tik prasiveržia simpatijų šioms istorinėms asmenybėms pavidalu, bet iš tiesų yra kur kas giliau, pasklidęs ne tik anųdviejų rėmėjų k...
Po savo ankstesnio teksto apie fašizmą sulaukiau įvairių tiesioginių ir netiesioginių komentarų, replikų ir reakcijų. Už visas jas esu labai dėkingas – privertėte mane dar kartą pergalvoti ir patikslinti teiginius.
Beprotiškas, tačiau visiškai tikras planas: norėjo išsiurbti Viduržemio jūrą ir sujungti Afriką su Europa (67)
Tai ne šiaip Philipo K. Dicko romano siužetas – vienas žmogus visą savo gyvenimą pašventė Atlantropos sukūrimui.
Kaip atpažinti žmogų ar partiją, šiek tiek jaučiančius simpatiją fašizmui? Ogi iš noro visiems – per prievartą – pripiršti „sveiką“ vegetaro A. Hitlerio (Kepenio, Verygos, Širinskienės, Karbauskio) gyvenimo būdą ir karštų kalbų apie kovą su korupcija.
Bedė pirštu į pergalės parodiją: eilėraščiai apie Baltijos šalių gyventojų „primušimą“ – tik pradžia (1648)
„Pas mus, Baltarusijoje, labai gerai pamenamas Antrasis pasaulinis karas. Tai ne eilutės iš vadovėlio. Tai – randai atmintyje. Tai žiojėjanti tuštuma giminės medyje – ten, kur galėjo būti daug atšakų. Mano močiutė iš tėvo pusės buvo kilusi iš padorios žydų šeimos. Jie gyveno mažame Janovo miestelyje...
Lietuvos ir ne tik jos vertybinėms diskusijoms būdingos užuominos į tariamą oponento nacizmą.
Italijoje šeštadienį imtasi papildomų saugumo priemonių dėl masinių kraštutinių dešiniųjų ir antifašistų demonstracijas visoje šalyje, augant įtampai prieš kitą savaitę vyksiančius parlamento rinkimus.
JAV delegacija antradienį buvo priversta išvykti iš vieno renginio Vakarų Kranto mieste Betliejuje, įsiveržus palestiniečių protestuotojams, pranešė vienas dalyvis.
Penktajame dešimtmetyje, kaip ir dabar, saugumo tarnybų galios buvo kone beribės. O ar kas stebėjo slaptųjų agentų darbą?
Balandžio 27 – gegužės 1d. Vilniaus kongresų rūmuose suskambės naujausios Vilnius City Operos premjeros „Toska“ garsai. Režisierė Dalia Ibelhauptaitė ir maestro Gintaras Rinkevičius grįžta prie jų mylimiausio kompozitoriaus – G. Puccini, su kuriuo ir prasidėjo „bohemiečių“ istorija. Ne taip seniai, ...
Kodėl praėjusio amžiaus 3-jame dešimtmetyje daugelis Vokietijos žydų buvo pasiruošę palaikyti Hitlerį, kas iš tiesų padegė Reichstago pastatą ir kodėl žlugo Veimaro respublika? Istorikas, Rusijos Strateginių tyrimų instituto mokslo bendradarbis Konstantinas Zaleskis, duodamas interviu portalui lenta...
Rugsėjo pabaigoje naujienos iš Latakijos ir Homso iš televizijos eterio išstūmė Ukrainą. Ar galima nepastebimai vieną karą pakeisti kitu ir kokių tezių bei gudrybių tam reikia, aiškinosi leidinys „The New Times“.
„Man skauda“, – skelbia prof. Leonidas Donskis. O informavęs mus apie šį savo vidinio pasaulio faktą ir pasivaikščiojęs prof. Vytauto Kavolio (kuris viską žino ir visada apie viską mąsto teisingai, todėl pravartus kaip nesenkantis įžvalgų, citatų, nuorodų aruodas rašant bet kuria aktualia tema) taka...
Visiems žinoma sena Rytų pasaka apie Drakoną, kai, nukirsdinus galvas vienam, atsiranda kitas, daug geresnis, ir minia džiaugsmingai šaukia „Drakonas mirė, tegyvuoja Drakonas!”