Nesvarbu, ar auginate daržoves, vaisius, ar gėles, aišku viena: ne tik jūs domitės, kas auga jūsų sode. Jaunus daigus ir sodinukus mėgsta kenkėjai, kirminai ir graužikai. Kad jie neleistų jiems atsirasti, sodininkystės ekspertai pataria atlikti šią gudrybę: šalia pagrindinių augalų sodinkite augalus palydovus.

Jie veiks kaip natūrali atgrasymo priemonė ir suklaidins kenkėjų uoslę. Kokie augalai apsaugo nuo amarų, pomidorų boružių, kopūstinių kandžių ir kitų nepageidaujamų svečių – papasakosime daugiau.

Kokie augalai atbaido kenkėjus – 7 geriausi pagal ekspertus

Anksčiau jau pasakojome, kaip darželyje ir sode pašalinti skruzdėlyną, o dabar sodininkystės srities profesionalai papasakojo, kokie augalai atbaido daržo ir sodo kenkėjus:

Rozmarinas

Šis kvapnus augalas yra vienas stipriausių kenkėjus atbaidančių veiksnių – jiems tikrai nepatinka šio augalo kvapas. „Augalai yra fantastiškas pasirinkimas kaip augalai palydovai, – sako Carrie Spoonmore, „Seed to Spoon“ įkūrėja. – „Jos ne tik pagerina patiekalų skonį, bet ir natūraliai saugo jūsų sodą.

Dėl stipraus aromato rozmarinas taip pat gali veiksmingai atbaidyti uodus – iš jo gaminama natūrali priemonė nuo šių vabzdžių.

Bazilikas

Puikiai tinka ne tik salotoms – jis atbaidys įvairius vabzdžius jūsų lysvėje, sode, taip pat puikiai tinka, jei svarstote, ką pasodinti šiltnamyje nuo kenkėjų.

„Vienas iš mano mėgstamiausių augalų palydovų yra bazilikas, kurį naudoju pomidorų skoniui pagerinti ir pomidorų kirmėlių (pomidorų lervų) atbaidymui.“ – sako Dagny Krim iš „The Cottage Peach“. „Jis taip pat atbaido uodus ir padeda užauginti didesnį pomidorų derlių, o bazilikus lengva dauginti auginiais.

Bazilikas

Mėtos

Vasarą į gėrimus ir desertus dedame mėtų, kad jos suteiktų gaivaus, gaivinančio aromato ir skonio, tačiau vabzdžiai ir pelės šio pomėgio nepalaiko. „Mėtų kvapas atbaido skruzdes ir amarus, – aiškina Spoonmore’as. – Šį augalą lengva auginti, o sode jis suteikia nuostabų kvapą“.

Beje, jei norite į savo sodą pritraukti daugiau apdulkintojų – bičių ir drugelių – padės mėtos.

Čiobreliai

Dar viena aromatinga žolelė, kurią galima derinti su uogomis ir daržovėmis, yra čiobreliai, ypač citrininiai čiobreliai. Kaip ir rozmarino bei mėtos, jo aromatas natūraliai atbaido vabzdžius ir yra veiksmingas nuo įvairių kenkėjų. „Šalia braškių pasodinti čiobreliai atbaidys kirmėles, taip pat sustiprins augalus ir padidins jų derlių“, – sako Spoonmore’as.

Laiškiniai česnakai

„Jie yra puikūs morkų, pomidorų ir net rožių palydovai“, – sako Amy Chapman iš „In the Cottage Garden“. – „Jo skonis yra gynybinis mechanizmas, atbaidantis vabzdžius, pavyzdžiui, morkų muses ir amarus“.

Repelentinėmis savybėmis laiškiniai česnakai taip pat pasižymi kartu su kitais allium šeimos augalais – česnakais, svogūnais ir porais.

Medetkos

„Daugybė medetkų veislių yra ne tik gražios – jos taip pat naudingos, – sako Spoonmore’as. – Ryškūs, kvapnūs žiedai ne tik puošia sodą – jų kvapas ir šaknys padeda atbaidyti nematodus ir amarus.“

Sodininkystės ekspertai rekomenduoja šias ryškiaspalves gėles sodinti sodo lysvių pakraščiuose – jos tampa pirmąja gynybos linija nuo kenkėjų. „Paprastai visuose savo gėlynuose sodinu medetkas ir jų giminaites medetkas, – priduria Lucasas.

Medetkos taip pat yra naudingos gėlės daržui: šalia pomidorų jos sulaiko pomidorų kirmėles, šalia pupelių – pupinius vabalus, o šalia kopūstų ir brokolių – kopūstines kandis.

Nasturtos

Norėdami suteikti sodui atogrąžų estetikos ir atitraukti kenkėjų dėmesį, gėlynuose pasodinkite raudonų, oranžinių, persikinių ir geltonų nasturtų. „Nasturtės yra puikus spąstų augalas, – sako Chapmanas. – Tokie kenkėjai kaip amarai ir kopūstinių baltasparnių vikšrai dažniau ėda nasturtas nei jūsų brangias daržoves.“