Toliau – produktų, kurių tikrai nereikia laikyti šaldytuve, dešimtukas. Jeigu laikysite juos, tarkim, ant spintelės, šaldytuve kaipmat pasidarys erdviau.
1. Pomidorai. Ne šaldytuve laikomi pomidorai ilgiau išlieka švieži, sultingi, todėl geriausia juos sudėti į vėsią, sausą vietą, kurioje tvyro kambario temperatūra.
2. Bananai. Kad bananai kuo ilgiau liktų švieži, laikykite juos kambario temperatūroje, apsukę kotelius maistine plėvele, kad neišsiskyrinėtų nokimo procesą spartinančios etileno dujos.
3. Citrusai. Tokie citrusiniai vaisiai kaip paprastos ir žaliosios citrinos, apelsinai ir greipfrutai laisvai galėtų būti produktų, kurių nereikia laikyti šaldytuve, pavyzdžiais. Geriausia juos sudėti į kokią nors pintinę arba dubenį ir pastatyti ant spintelės. Jei manote, kad per kelias savaites visų turimų vaisių suvalgyti nepavyks, parinkite jiems vėsią, sausą ir gerai vėdinamą vietą, pavyzdžiui, spintelę.
4. Avokadai. Į šaldytuvą avokadus reikia dėti tik tuo atveju, jeigu jie visiškai suokę, bet pusžaliai turėtų būti tiktai kambario temperatūroje. Nesate tikri, ar avokadas jau sunikęs? Lengviausia tai patikrinti paspaudžiant: sunokęs, tarkime, gvakamolei tinkamas avokadas turėtų būti gana minkštas ir lengvai įspaudžiamas.
5. Sviestas. Dėl sviesto žmonių nuomonės išsiskiria: vieni greičiau suvalgytų nuo grindų sušluotus trupinius negu sutiktų užsitepti sviesto, kuris per naktį išstovėjo ant spintelės, tačiau kiti niekur kitur sviesto ir nededa. Kurie gi iš jų teisūs? Kadangi sviestas, šiaip ar taip, – pieno produktas, nesunku suprasti, kodėl kai kurie žmonės šventai tiki, kad jo vieta šaldytuve. Deja, toksai tikėjimas nepagrįstas. Sviestas puikiausiai jaučiasi ir kambario temperatūroje, jeigu tik yra laikomas sandariame indelyje.
6. Duona. Šilto klimato kraštuose duoną žmonės pratę laikyti šaldytuve, bet tik todėl, kad jos nepultų išbadėjusios skruzdėlės. Nors šitokia strategija tam tikra prasme pasiteisina, vertėtų pakalbėti ir apie kitą medalio pusę. Reikalas tas, kad šaltyje ruginė ir visagrūdė duona taip siaubingai sukietėja, kad tampa sunkiai atkandama. Štai kodėl duoną geriau laikyti vėsioje ir sausoje vietoje, nebent ji būtų tokios rūšies, kurią reikėtų šaldyti. Jei duonos įsigijote atsargai, geriau užšaldykite ją šaldiklyje, užuot šiaip laikę šaldytuve, tik prieš vartodami ar skrudindami palaukite, kol ji visiškai atitirps.
7. Bulvės. Jei bulves subersite į popierinį maišelį ir laikysite vėsioje, tamsioje vietoje, pavyzdžiui, sandėliuke, jų tinkamumo terminas prasitęs iki maždaug trijų savaičių. Privalote atminti, kad veikiamas šalčio bulvėse esantis krakmolas virsta cukrumi, todėl pačios daržovės įgauna nemaloniai salsvą skonį.
8. Paprikos. Šios daržovės priskiriamos vieniems sveikiausių maisto produktų, bet nukomandiruotos į šaldytuvą jos nustoja nokti. Jei norite pasimėgauti salsvu ir gaiviu paprikų skoniu, neleiskite, kad daržoves paveiktų šaltis. Labiausiai paprikoms tinka vėsi, gerai vėdinama vieta, pavyzdžiui, virtuvinė spintelė.
9. Svogūnai. Jeigu svogūnas dar neperpjautas, į šaldytuvą jo nedėkite. Šias daržoves rekomenduojama laikyti sandėliuke, tik ne prie bulvių, mat šie šakniagumbiai išskiria etileną, kurio veikiami svogūnai gali imti pirma laiko pūti.
10. Marinuoti agurkėliai. Kaip ir sūraus skonio pagardams, korinšonams, arba marinuotiems agurkėliams, kambario temperatūra tinka kone idealiai. Natrio prisotintas vanduo, kuriame mirksta agurkėliai, veikia kaip natūralus konservantas, todėl papildomos apsaugos tikrai nereikia.