Spalio 17 d. mūsų šalies visuomenei buvo pristatyti Vašingtone įsikūrusio „New Generation Warfare“ centro kartu su Lietuvos karo ekspertais atlikto Lietuvos gynybinės galios tyrimo rezultatai.
bepiločiai orlaiviai
43 straipsnių
Šią savaitę Seimas priėmė Aviacijos įstatymo pataisas, kuriomis Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) naudojami bepiločiai orlaiviai bus priskirti Lietuvos kariuomenei.
Šių metų rugsėjo 9-ąją, į Latvijos teritoriją įskridus Rusijos bepiločiam orlaiviui „Shahed-136“ („Geranj-2“), pasipylė daugybė vertinimų ir pasvarstymų tiek apie patį įvykį, tiek apie tai, kaip turėtume į tai reaguoti.
Karas Ukrainoje įsibėgėja ir jo pragarmėje – naujos potencialios grėsmės, kylančios visų demokratinių europinių valstybių saugumui ir gynybai. Artėja ir nauja geopolitinė realybė: Rusijos imperijos subyrėjimas į atskirus etnosubjektus su visomis to pasekmėmis.
Dviese su FPV inžinieriumi, šaukiniu „Dušman“, lyg du per laukus vežami bulvių maišai, šokinėdami tai aukštyn, tai žemyn, tai siūbuodami į šalis ir kaskart atsitrenkdami į perdaryto amerikietiškojo „Hummer“ visureigio metalines sienas, nakties tamsoje visu greičiu tolstame nuo savo pozicijų.
Šį kartą mano kelionė į frontą buvo kiek neįprasta. Šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis man pasiūlė jį lydėti vykstant atsakomojo vizito Ukrainos bepiločių sistemų pajėgų vado plk. Vadimo Sucharevskio kvietimu. Apie šio Ukrainos karo didvyrio apsilankymą Lietuvoje rašiau prieš porą savaiči...
Šią vasarą Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų mokymo centre buvo surengti pirmieji Lietuvoje kariuomenei skirti FPV (angl. First Person View) dronų operatorių kursai. Dešimt pirmųjų kursantų apmokė FPV dronus Lietuvoje gaminančios įmonės „RSI Europe“ instruktoriai. Aš pasidalijau savo kovine patir...
Savaitės pradžioje turėjau garbės arba, tiksliau sakant, negarbės dalyvauti Krašto apsaugos ministerijos (KAM) organizuotoje dronų mokymų centrų, kariuomenės ir Gynybos resursų agentūros diskusijoje dėl viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo.
Liepos pradžioje Lietuvoje lankėsi garbingas svečias – Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vado Oleksandro Syrskio pavaduotojas, naujai sukurtų Ukrainos bepiločių sistemų pajėgų vadas pulkininkas Vadimas Sucharevskis.
Nuo mano grįžimo atostogų iš Ukrainos buvo praėjusios dvi savaitės su trupučiu. Vieną vakarą sulaukiau pasiūlymo dalyvauti už poros dienų, gegužės 24-ąją, Kyviškių aerodrome vyksiančiame Lietuvos krašto apsaugos ministerijos (KAM) organizuojamame kasmetiniame renginyje „Dronų dienos“. Man buvo pasiū...
Šiandienos mūsų užduotis – dviem FPV atakos dronų komandomis prieš planuojamą rusų pozicijų šturmą naikinti jose įsitvirtinusį priešą, taip pat atakuoti jį remiančius, toliau nutolusius paramos vienetus: minosvaidžius, prieštankines raketines sistemas, artileriją.
Iki 2026 metų pabaigos turi būti pasiektas operacinis dronų pajėgumas, o kariuomenė dronų pajėgumus turėtų plėtoti Lietuvos gamybos pramonės gebėjimais. Tokią žinią po pirmadienį įvykusio Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžio įgarsino prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys.
Kiek ir kokių dronų reikia Lietuvos gynybai: ginčai dar nesibaigė, bet viena aišku – taip, kaip yra, tęstis nebegali (20)
Ginčai dėl dronų Lietuvoje įaudrino visuomenę, viešai susikirto net šalies prezidentas, krašto apsaugos ministras, kiti politikai, o ir kariškiams tenka gintis. Ar išties bepiločių orlaivių pajėgumų vystymui neskiriamas pakankamas dėmesys? Kas kam trukdo, ko trūksta ir kada visus tenkins rezultatas?
Lietuvis, kovojantis Ukrainoje: šis karas akivaizdžiai skiriasi nuo visų prieš tai vykusių karų, ypač vienu atžvilgiu (29)
Ukrainoje kovojantis lietuvis Arūnas Kumpis neslepia – ką tik grįžo iš vienos karščiausių fronto zonų. Jo teigimu, pokyčiai kare akivaizdūs, o vis svarbesnę reikšmę jame įgyja įvairūs bepiločiai orlaiviai.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) kreipiasi į premjerę Ingridą Šimonytę, prašydamas jos inicijuojamoje diskusijoje dėl tvaraus gynybos finansavimo didinimo atsižvelgti į būtinybę skirti papildomų lėšų bepiločių orlaivių pajėgumų stiprinimui.
Trečiadienį Maskvoje nusileido Irano lėktuvas Il-76, galintis gabenti karinius krovinius. Tai jau antrasis krovininio laivo reisas nuo gegužės 29 d.
Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas, atsakydamas į Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo grasinimus, tviteryje rašė, kad čečėnai turėtų keršyti Maskvai ir asmeniškai Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui už karą Čečėnijoje, o ne grasinti Ukrainai.
Jungtinės Karalystės diplomatijos vadovas Jamesas Cleverly‘is pasakė, kad Ukraina turi visišką teisę gintis ir nukreipti jėgą už savo sienų, rašo „Sky News“.
Antradienį, po dronų smūgių į daugiaaukščius pastatus Maskvoje, Jungtinės Amerikos Valstijos pareiškė nepritariančios atakoms Rusijos viduje, bet pabrėžė, kad už karą Ukrainoje atsakinga Rusija.
Rusijos žiniasklaida gavo iš Rusijos prezidento administracijos tam tikrų nurodymų, kaip nušviesti bepiločių orlaivių ataką prieš Maskvą ir Maskvos sritį, kuri buvo surengta gegužės 30 d.