Kilnus buvo vadinamosios Seimo „Pranešėjo komisijos“ tikslas – apsaugoti ir apginti šį valstybei svarbų demokratijos ir skaidrumo institutą. Deja, Seimo komisija ne tik neįvykdė viešai deklaruotos misijos, bet visuomenės akyse tik dar labiau sukompromitavo pranešėjo instituto patikimumą. Prieš artėj...
VSD pranešėjo komisija
36 straipsnių
Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 metais. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis, įvertinęs situaciją, pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.
Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.
Po to T. Gailius ir pats atskleidė savo tapatybę. Jis aiškino, jog taip pasielgti nusprendė dėl to, kad nekiltų jokių interpretacijų jam liudijant Seimo suburtoje specialiojoje komisijoje.
Seimo įsteigta specialioji Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo komisija siekė atsakyti į klausimus, ar 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją. Ši informacija sukėlė klausimų po to, kai paaiškėjo, kad, VSD vadovaujant Dariui Jauniškiui, departamentas rinko medžiagą apie tuomet dar tik kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką.
Komisija taip pat aiškinosi, kokią įtaką G. Nausėdai turėjo su baltarusiškų trąšų verslu susiję asmenys. Šis klausimas kilo, nes prezidentūra anksčiau siūlė išimti iš sankcijų sąrašo baltarusiškas trąšas. Be to, siekta išsiaiškinti, ar G. Nausėdos rinkimų kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Komisija aiškinosi ir ar po pranešėjo kreipimosi į teisėsaugos institucijas – Specialiųjų tyrimų tarnybą bei Generalinę prokuratūrą, šios tinkamai įvertino gautą informaciją.
Aiškinosi aplinkybes
VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis Seimo laikinajai komisijai patvirtino, kad nurodymą patikrinti G. Nausėdos štabo aplinką pranešėjui Tomui Gailiui davė jis pats. Jis komisijai nurodė, kad atlikti tyrimai orientuoti ne į konkrečius asmenis, o į riziką keliančius procesus.
Seimo komisija buvo pateikusi prezidentui G. Nausėdai apie 70 klausimų. Visgi šalies vadovas nusprendė neatsakinėti į juos. 2024 m. kovo 26 dieną komisija paskelbė savo tyrimo išvadas viešai. Jose konstatuota, kad VSD direktorius D. Jauniškis prieš 2019 metų prezidento rinkimus talkino juose dalyvavusiam kandidatui G. Nausėdai. Be to, komisija įvertino, kad G. Nausėda, atsisakydamas jai liudyti, pažeidė priesaiką ir Konstituciją.
Komisijos pirmininku buvo Seimo narys Vytautas Bakas.
Seime antradienį pritarta Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusios komisijos išvadoms. Pasak Seimo vicepirmininko Jurgio Razmos, šios išvados – svarbios, dabar bus galima imtis veiksmų, taisyti įstatymus. J. Razma užsiminė ir apie VSD vadovo Dariaus Jauniškio atsakomybę. Nors...
Antradienį posėdžiavęs Seimas patvirtino Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo informaciją tyrusios parlamentinės komisijos išvadas: prezidentas Gitanas Nausėda pripažintas pažeidžiamu, pažeidusiu priesaiką ir Konstituciją. O tai, G. Nausėdos vertinimu, šiek tiek juokinga ir graudu.
Parlamento Etikos ir procedūrų komisija (EPK) nusprendė, kad, pateikiant Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją nagrinėjusios parlamentinės komisijos išvadą ir nepaskyrus už jos svarstymą atsakingo komiteto, Seimo statutas pažeistas nebuvo.
Valstybės saugumo departamentas (VSD) melagingais vadina buvusio savo darbuotojo Tomo Gailiaus kaltinimus, kad praeityje VSD direktorius Darius Jauniškis ir jo pavaduotojas Remigijus Bridikis keletą kartų jam buvo davę pavedimą surinkti slaptą informaciją, kuri vėliau būtų perduota apžvalgininkui Ma...
VSD pranešėjo komisijos istorijos akiratyje atsidūrusi Šovienė kreipėsi į Seimą: prašo nekaltumo prezumpcijos užtikrinimo (1)
Reaguodama į žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie galimus ryšius su baltarusiškų trąšų verslu, buvusi prezidento patarėja Jūratė Šovienė kreipėsi į Seimą. Ji tokius įtarimus neigia, o kreipimusi prašo išsklaidyti visuomenėje sukeltas abejones ir užtikrinti nekaltumo prezumpcijos laikymąsi.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad konservatorių vedama valdančiųjų dauguma nesėkmingai vykdė švietimo reformą bei galiausiai, dėl chaoso šioje srityje, ministerijai prisireikė socialinės pagalbos – todėl jai vadovauti pradėjo Monika Navickienė.
VSD pranešėjo komisijos išvados įveikė antrą laiptelį: nuogąstauja, kad viskas pasibaigs liūdnai (24)
Ketvirtadienį Seime įvyko Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo informaciją tyrusios parlamentinės komisijos išvadų svarstymas, išvadoms tautos atstovai balsų dauguma pritarė. Kai kurie parlamentarai nuogąstavo: jei išvados galutinai nebus patvirtintos, daugiau rimtų pranešėjų nebus.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos ir trijų kitų opozicinių Seimo frakcijų – Darbo partijos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Mišrios Seimo narių grupės – atstovų kreipimasis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl galimų Konstitucijos pažeidimų, susijusių su „pranešėjo istoriją“ ty...
Ketvirtadienį per pateikimą Seimas pritarė komisijos, tyrusios Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją, išvadoms. Posėdžių salėje užvirė diskusija dėl to, kiek komisijos išvados susijusios su prezidento rinkimais, kiek specialiosios tarnybos dalyvauja politiniuose procesuose ir kiek ...
Delfi žiniomis, Seimo Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją analizavusios komisijos įslaptintoje medžiagoje minima buvusi prezidento vyriausioji patarėja teisės klausimais, o dabar Ryšių reguliavimo tarnybos pirmininkė Jūratė Šovienė. Medžiagoje svarstoma, kad ji turi ryšių su balt...
Iki šiol neviešintas žvalgybos kontrolieriaus raštas: VSD sako, kad Seimo komisija tai ignoravo (29)
Žvalgybos kontrolierius buvo vienas iš asmenų, į kurį kreipėsi Seimo komisija, analizavusi Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją. Komisijai jis pateikė informacijos ir jos vertinimą. Delfi žiniomis, kontrolierius nenustatė, kad kurio nors kandidato į prezidentus aplinka nebūtų tikr...
Ketvirtadienį parlamentarai pirmąjį kartą turėjo balsuoti dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją nagrinėjusios Seimo komisijos išvados, tačiau balsavimas nukeltas, kad politikai turėtų užtektinai laiko susipažinti su detalia tyrimo išvada ir įslaptinta medžiaga. Jau iš pirmo bal...
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia, kad Seimo Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją analizavusiai komisijai neteikė kriminalinės žvalgybos informacijos – garso įrašų, jų stenogramų ar išrašų iš stenogramų. Komisijai, anot STT, buvo pateikta tik apibendrinta informacija, pareng...
Rengiantis balsuoti dėl parlamentinio tyrimo, Seimo koridoriuose – kalbos apie Prezidentūros spaudimą (1)
Tęsiantis diskusijoms dėl Tomo Gailiaus istoriją tyrusios laikinosios komisijos išvadų, Seimo nariams klausimų sukėlė Prezidentūros atstovų pokalbiai su parlamentarais. Seimo koridoriuose kalbama, kad šalies vadovo atstovai kai kuriuos parlamentarus įtikinėjo nepalaikyti išvadų, kurių epicentre atsi...
Leidimus dirbti su slapta informacija turintiems parlamentarams sudaryta galimybė specialiojoje raštinėje susipažinti su Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusiai Seimo komisijai pateikta įslaptinta medžiaga.
Teisėjų tarybos pirmininkė Rudėnaitė inicijuoja Purvainio viešų pasisakymų apie Seimo tyrimo komisiją vertinimą (1)
Kauno apylinkės teismo pirmininkui Arūnui Purvainiui viešai pasisakius apie Seimo laikinosios komisijos, tyrusios Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją, veiklą, Teisėjų tarybos pirmininkė Sigita Rudėnaitė nusprendė inicijuoti jo elgesio vertinimą.
Delfi kalbinti konstitucinės teisės žinovai-teisininkai turi skirtingą matymą dėl to, ar prezidentas Gitanas Nausėda, atsisakydamas liudyti Seimo laikinajai tyrimo komisijai, pažeidė priesaiką ir Konstituciją. Savo nuomonę jie grindžia ir skirtingais argumentais.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis tikina, kad kitos opozicinės frakcijos suklydo neįsitraukdamos į Seimo Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją tyrusios komisijos veiklą.
Generalinei prokuratūrai pareiškus, kad Seimo laikinoji komisija atskleidė Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus asmens duomenis, jis pats sako su šiuo priekaištu komisijai nesutinkantis.